Odkurzacze bezprzewodowe stanowią bardzo ciekawą alternatywę dla klasycznych odkurzaczy dostępnych na rynku. Ich zaletą jest przede wszystkim lekkość wyróżniająca je na tle typowych urządzeń, co przekłada się na większą poręczność i większą swobodę ruchów. Fakt, że kabel również nie plącze się pod nogami, wpływa na komfort korzystania. Z reguły odkurzacze pozbawione przewodów cechuje także cicha praca. Wszystkie te cechy sprawiają, że wielu użytkowników docenia modele bezprzewodowe, uznając, że zadanie staje się dużo przyjemniejsze.
1. Odkurzacz bezprzewodowy – sprzęt na miarę twoich potrzeb
2. Odkurzacze bezprzewodowe – rodzaje
3. Na co zwrócić uwagę, kupując odkurzacze bezprzewodowe?
Kupując odkurzacz bezprzewodowy, należy – podobnie jak przy zakupie każdego innego sprzętu – kierować się przede wszystkim potrzebami domowników. Warto określić podstawowe kwestie: czy będzie to jedyny odkurzacz w domu, czy będzie wykorzystywany tylko do szybkiego sprzątania, jaką powierzchnię ma odkurzać i jaki budżet ma zostać na niego przeznaczony.
Odkurzacz bezprzewodowy – sprzęt na miarę twoich potrzeb
Bezprzewodowy odkurzacz to urządzenie na miarę wymogów współczesności. Konstrukcja eliminująca obecność kabla pozwala dotrzeć wszędzie bez problemu, a odkurzanie jest wygodniejsze i prostsze. Ponieważ nie trzeba podczas pracy rozwijać i zwijać kabla, szukać gniazdka przy przechodzeniu do innych pomieszczeń i manewrować pomiędzy przewodem, cały proces przebiega szybciej i jest mniej uciążliwy.
Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że odkurzacze bez kabla mają zdecydowanie słabszą moc ssania, dlatego sprawdzą się jedynie jako urządzenie dodatkowe, do sporadycznej pracy, na przykład szybkiego posprzątania okruszków w kuchni. Współczesne odkurzacze bezprzewodowe mają jednak zdecydowanie inną charakterystykę, w tym poziom mocy ssania na poziomie 200–250 AW i wysoką moc akumulatora – ok. 50–300 W. Przez to są wydajne, dokładne, a czas pracy wynoszący kilkadziesiąt minut spokojnie wystarczy na posprzątanie średniej wielkości mieszkania na jednym ładowaniu.
Odkurzacze bezprzewodowe – rodzaje
Podobnie jak odkurzacze tradycyjne przewodowe, także i bezprzewodowe odpowiedniki dzielą się na kilka typów.
- Odkurzacz pionowy
Tego rodzaju odkurzacz składa się z długiego ramienia zakończonego szczotką, podobną do tej w modelach przewodowych. W tym przypadku pojemnik na zanieczyszczenia jest zintegrowany z rączką, co sprawia, że zazwyczaj ma mniejszą pojemność niż zbiorniki w tradycyjnych odkurzaczach. Odkurzacze pionowe są lekkie i poręczne. Zwykle ważą mniej niż 3 kilogramy, co umożliwia łatwe przenoszenie i manewrowanie. Brak kabla pozwala na swobodne sterowanie urządzeniem bez konieczności przełączania go między pokojami i bez ryzyka splątania przewodu. Wąska szczotka ułatwia sprzątanie trudno dostępnych miejsc.
- Odkurzacz ręczny
Odkurzacz ręczny to małe urządzenie, idealne do czyszczenia samochodu, ale także do codziennych zadań, takich jak zbieranie okruchów ze stołu czy usuwanie resztek po stłuczonym szkle. Jest lekki (może ważyć zaledwie kilogram) i kompaktowy, więc łatwo znaleźć dla niego miejsce nawet w niewielkim mieszkaniu. Niektóre odkurzacze pionowe są także urządzeniami 2w1 – można z nich wysunąć ręczny odkurzacz i używać go samodzielnie.
- Odkurzacz automatyczny – robot sprzątający
Odkurzacze bezprzewodowe automatyczne, znane jako roboty sprzątające, są wyposażone w akumulator oraz system czujników i kamer, które umożliwiają im samodzielne poruszanie się. Te inteligentne urządzenia potrafią planować trasę, zapoznawać się z nowym otoczeniem i omijać przeszkody, takie jak schody czy meble. Sterowanie nimi zależy od modelu i może odbywać się za pomocą pilota, aplikacji na smartfonie lub przycisków na obudowie.
Na co zwrócić uwagę, kupując odkurzacze bezprzewodowe?
Kupując odkurzacz bezprzewodowy, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów.
- Czas pracy
Czas pracy jest uzależniony od pojemności akumulatora. W przypadku małego mieszkania wystarczający okaże się praktycznie każdy model, natomiast w większych przestrzeniach warto zwrócić uwagę na deklarowany przez producenta czas działania. Tańsze odkurzacze mogą wymagać ładowania nawet dwa lub trzy razy podczas sprzątania. Średni czas pracy bezprzewodowych odkurzaczy wynosi od 10 do 60 minut – później stacja ładująca musi uzupełnić akumulator.
- Pojemność zbiornika
Decyduje o tym, jak często będzie trzeba opróżniać pojemnik w czasie pracy. Dużym udogodnieniem jest automatyczne opróżnianie pojemnika.
- Czas ładowania
Warto sprawdzić, ile trwa pełne naładowanie akumulatora. To istotne zwłaszcza przy mniejszych akumulatorach, które trzeba ładować podczas sprzątania.
- Moc ssąca
Moc ssącą określa napięcie akumulatora, podawane w woltach (V). Informacja ta pomoże ocenić skuteczność urządzenia w przypadku trudnych zabrudzeń, na przykład włosów i sierści z dywanów.
- Waga odkurzacza
Przed zakupem dobrze jest sprawdzić wagę urządzenia – najlepsze modele ważą poniżej 4 kilogramów, a niektóre nawet tylko 2 kilogramy, co ułatwia manewrowanie.
- Filtry
Przy zakupie odkurzacza dla alergika, trzeba zwrócić uwagę na system filtracji. Dobry model powinien mieć filtr HEPA, najlepiej klasy H13 lub H14, które filtrują odpowiednio 99,95% i 99,995% cząsteczek z powietrza. Najlepsze dla alergików są odkurzacze workowe, które minimalizują kontakt z alergenami podczas wymiany worków.
Oczywiście, to tylko kilka ważnych parametrów, natomiast wybór wcale nie musi kończyć się na tym. Można sprawdzić także poziom hałasu czy obecność dodatkowych końcówek przystosowanych do różnych rodzajów podłóg.