Go to content

Czuję, że moje życie dopiero się zaczyna – Martyna Wojciechowska świętuje swoje urodziny i fundacji UNAWEZA

Martyna Wojciechowska to bez wątpienia symbol sukcesu i zwyczajnie – piękny człowiek. Symbol niezwykłej siły – fizycznej, mentalnej, sprawczej. Programy w telewizji, sporty ekstremalne, nagrody, szacunek. Gra zawsze o wysoką stawkę, ale już dawno nie dla siebie – jak może, pomaga innym. Jest szczęściarą, ale i trudy życia nie omijały. 29 września obchodzi urodziny. A my nie przestajemy jej podziwiać i – jak kiedyś w ankiecie dziewczynki – chcemy być Martyną Wojciechowską!

Niemożliwe nie istnieje

Jak sama mówi, wiedziała, że jej przeznaczeniem będzie życie w drodze. Na drogę przygody i sławy wkroczyła 20 lat temu i od tamtego czasu konsekwentnie prze do przodu. Wierzy, że „Niemożliwe nie istnieje” oraz , że „Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od jednego kroku”. To drugie wytatuowała sobie nawet na przedramieniu.

Zdobywczyni Korony Ziemi, Złotego Globu za dokument „Ciało i krew”, zwyciężczyni plebiscytu Kobieta 30-lecia magazynu Twój Styl, dumna właścicielka własnej Barbie Shero, Gwiazda Dobroczynności, dziesiątek innych nagród i wyróżnień. Osobny materiał mógłby powstać tylko z wymieniania kolejnych jej sukcesów i przedsięwzięć, w które się angażuje.

W lutym Martyna Wojciechowska zajęła 1. miejsce w rankingu „World’s Most Admired 2021” jako NAJBARDZIEJ PODZIWIANA POLKA.

W takich chwilach czuję, że to, co robię przez ostatnie 25 lat ma sens nie tylko dla mnie, ale też dla innych – napisała na Facebooku Martyna Wojciechowska. – Znaleźć się w tak wspaniałym gronie to zaszczyt – mówiła.

 

Kabula

Jej adoptowana córka, Kabula, właśnie zaczęła studia na Uniwersytecie w Tanzanii, na wydziale prawa. Martyna opowiada o tym ze łzami w oczach, jest dumna i szczęśliwa, a my kochamy Martynę jeszcze bardziej za jej serce i zaangażowanie, bo znamy historię Kabuli i wiemy, jak długą drogę przebyła i jak ciężko było jej uwierzyć w miłość podróżniczki. Kabula chce bronić praw osób słabszych i wykluczonych. Pokochała też śpiew, dzieli się swoją pasją w sieci i nagrywa płytę. Własnoręcznie szyje sukienki, mimo że ma tylko jedną rękę. W Kabuli nie ma już żadnego śladu po przestraszonej dziewczynie sprzed kilku lat. Spędziła wakacje w Polsce i w Bukowinie Tatrzańskiej nagrała nowy teledysk do piosenki „Believe”.

Dzisiaj, wspólnie z licealistką Marysią, córką Martyny, tworzą wspaniałą rodzinę.

Unaweza, 3 urodziny

Realizując program „Kobieta na krańcu świata”, nie była w stanie zostawić problemów kobiet za drzwiami, na telewizyjnej taśmie. Czuła, że to projekt jej życia, powołanie, dlatego dziennikarka założyła fundację UNAWEZA, która dała skrzydła kobietom na całym świecie i w Polsce. Stworzyła kanał DALEJ, dzięki któremu w inspirujących rozmowach nieustająco daje nadzieję na lepsze jutro. Fundacja, wspólnie z Martyną, świętuje urodziny. 3. Przez ten czas wzięła pod swoje skrzydła 908 podopiecznych, zebrała ponad 4 mln złotych, zrealizowała 15 projektów pomocowych w Polsce i na świecie.

Przez ten czas w Tanzanii powstał dom dla dzieci z albinizmem, w którym zamieszkała też Kabula, pierwsza podopieczna fundacji. Organizacja wspiera też najbardziej potrzebujących na Madagaskarze, a tamtejszym kobietom zapewnia godny poród. Działa aktywnie również w Meksyku. W Polsce buduje dom dla nastoletnich mam i ich dzieci, prowadzi programy stypendialne dla Paraolimpijek i wspomaga kompleksowo rodziny zastępcze ewakuowane z Ukrainy. Fundacja UNAWEZA zrealizowała również kampanię #CoChceszPowiedziecSwiatu, do której zostały zaproszone Nilofar z Afganistanu, Zena z Libanu i Larysa z Ukrainy.

W ramach świętowania 3. urodzin Fundacji UNAWEZA można wziąć udział w spotkaniu na żywo i spędzić dzień podczas specjalnie przygotowanych wykładów oraz warsztatów z Martyną Wojciechowską, Asią Chmurą i Olgą Kozierowską. Wydarzenie odbędzie się 8 września w Warszawie.

Z kolei w Fabryce Norblina w Warszawie (ul. Żelazna 51/53) do 30.11.2022 będzie można obejrzeć wystawę zdjęć, które powstały podczas realizacji programu „Kobieta na krańcu świata” dla stacji TVN. Za wybór fotografii odpowiada Agnieszka Franus Redaktor Naczelna National Geographic Polska oraz Traveler. Autorami zdjęć są Marek Arcimowicz i Mariusz Janiszewski.

Specjalnie, z okazji urodzin, Porysunki, ilustratorka Magda Danaj, przygotowała dwie wyjątkowe grafiki nawiązujące do flagowego hasła fundacji – DAJEMY KOBIETOM SKRZYDŁA.

 

Martyna

Nie istnieją dla niej rzeczy niemożliwe. Właśnie nauczyła się latać. Została samodzielnym skoczkiem spadochronowym, spełniła marzenie o zanurkowaniu na 105 metrów!

Mówi o sobie, że jest szczęściarą, a my dodajemy: szczęście przychodzi do tych, którzy to szczęście dzielą 🙂