Go to content

Co jest w życiu najważniejsze. 4 podstawowe rzeczy, o które nie dbamy tak, jak powinniśmy

fot. Briana Tozour/Unsplash

Jeśli znalazłeś się właśnie w takim momencie swojego życia, w którym czujesz się tak bardzo zagubiony i niepewny swoich pragnień i uczuć, że może straciłeś z oczu to, co najważniejsze, najwyższa pora przypomnieć sobie co tak naprawdę się liczy. Czasem życiowe doświadczenia sprawiają, że zapominamy o naszej wewnętrznej hierarchii, czasem dowiadujemy się tego, jak ona wygląda (lub powinna wyglądać) zbyt późno. Tymczasem, wszystko, co dla nas najcenniejsze, możemy zamknąć w czterech, prostych pojęciach: cel, czas, zdrowie i nasze relacje.

Cel

Cel jest naszym „dlaczego?”. Powodem, dla którego wstajemy każdego ranka, chcemy żyć, oddychać, być. Tym, co napędza nasze działania. Naszym życiowym paliwem jest nasza „pasja” dla tego, co robimy. Obejmuje ona naszą pracę, nasze relacje, nasze podejście do życia i nasze życie. Żyć z pasją, to wiedzieć po co się żyje.

Nasze „dlaczego” jest również tym, co „trzyma nas”, gdy dzieje, się coś, co sprawia, że życie staje się trudne. Jeśli straciłeś z oczu swoje „dlaczego?”, zadaj sobie następujące pytania:

  • W jakim momencie życia chciałbym teraz być?
  • Co sprawia, że jestem podekscytowany?
  • Jaki jest mój, osobisty powód, żeby wstać, każdego ranka?
  • Czego chcę więcej w moim życiu?
  • Czego chcę mniej w moim życiu?

Czas

Niektórzy z nas, bardzo lubią podkreślać, że mają go bardzo mało, lub nie mają go wcale. Inni, wydają się iść przez życie zrelaksowani i szczęśliwi, nie martwiąc się, że go zabraknie. Która postawa jest ci bliższa?

Choć wszyscy mamy obowiązki i zobowiązania, to często nie potrafimy podejmować właściwych wyborów, takich, które pomogły by nam lepiej zarządzać naszym czasem.

Zamiast czuć nad nim kontrolę, sami się z niego stale rozliczamy, starając się „ogarnąć” wszystko”, ale tak naprawdę nie jesteśmy obecni (uważni) nigdzie, ani dla nikogo. Dodatkowo brakuje nam czasu na to, co naprawdę chcemy dla siebie zrobić, na spotkania z osobą, którą chcemy zobaczyć, przytulić.  Mamy mniej czasu i przestrzeni dla siebie samych.

Czas jest naszym zasobem, danym nam raz, na zawsze. Nie możemy go cofnąć, ale możemy być selektywni. Możemy chronić czas, przeznaczony na działania i spotkania z osobami, które nadają naszemu życiu największy sens i radość.

To nie zawsze jest proste. Bywa, że ledwo wiążemy koniec z końcem, biegnąc z jednej pracy do drugiej. Albo mamy czas, ale trawi nas poczucie winy, że chcemy zrobić coś dla siebie, wydaje nam się, że to egoizm. Najlepszym sposobem na wyjście z tej sytuacji jest znalezienie kilku minut dziennie na „coś dla siebie”, na swoje pasje i na nas samych.

Pięć minut tutaj, pół godziny tam – nie poczujesz różnicy. Możesz to zrobić, nie zaniedbując swoich obowiązków.  W rzeczywistości, im bardziej dbasz o swoje własne dobro, tym lepszy możesz być dla innych.

Zdrowie

Bagatelizujemy je, gdy wszystko zdaje się być w porządku. Bagatelizujemy, gdy nasz organizm zaczyna się buntować. Zaniedbujemy ćwiczenia, a potem dziwimy się, że trudno nam wejść po schodach. Zaniedbujemy dietę, zdrowie psychiczne. Aż w końcu przychodzi moment (czasem zbyt późno) opamiętania, kiedy zaczynamy rozumieć, że dobre zdrowie to prawdziwe szczęście.

Powinniśmy być dla siebie lepsi. Dbać o regularny ruch, sen, odpoczynek, robić badania kontrolne. To powinien być nasz nawyk. Niepokoi cię coś? Idź do lekarza, upewnij się, że twój organizm jest w pełni sprawny. Nie radzisz sobie emocjonalnie z jakimś problemem? Poszukaj pomocy specjalisty, zamiast tłumić emocje i uczucia, które i tak w końcu wybuchną i, być może, jeszcze bardziej skomplikują ci życie. Dbaj o swoje ciało i o swoją psychikę. To twoje narzędzia, które mają służyć ci jak najdłużej.

Relacje

Nie jest możliwe, by mieć dobre relacje z ukochaną osobą, będąc stale zajętym. Presja, pośpiech, poczucie obowiązku, przekonanie, że naszym najważniejszym zadaniem jest zapewnienie bliskim bezpieczeństwa materialnego – to wszystko sprawia, że zapominamy o tym, na czym polega miłość i troska o drugiego człowieka. A przecież, najczęściej to właśnie ta druga osoba jest dla nas największą motywacją do ciągłego rozwijania się, wspinania po kolejnych szczeblach kariery. Musimy znaleźć czas na wspieranie dobrych, pozytywnych relacji z bliskimi nam ludźmi.

Nasze relacje są naszą podstawą, naszym fundamentem. Musimy pielęgnować je z miłością i uwagą, na które zasługują.

Cel, czas, zdrowie i nasi bliscy. To naprawdę jedyne rzeczy, które sprawiają, że się bogacimy, a nasze życie jest bardziej kompletne. Nauczmy się traktować je odpowiednio.


Na postawie: tinybuddha.com