Lifestyle Związek

Co się stało z mężczyznami – tchórzą zamiast mierzyć się z życiem

Listy do redakcji
Listy do redakcji
24 czerwca 2019
Fot. iStock/gruizza
 

Miłość. Małżeństwo. Próba zagwarantowania sobie, że ten, kogo kochamy zostanie z nami na zawsze i nigdy nas nie zrani. A nawet jeśli zrani, nie odejdzie od razu, bo małżeństwa zakończyć ot tak nie można, trzeba je jeszcze rozwiązać w urzędzie. Czy słowo dane osobie, która w dniu ślubu jest dla nas całym światem  jeszcze coś znaczy?

Wokół mnie fala rozczarowań. Rozpadają się związki „skały”, o których nikt by nie powiedział, że się kiedykolwiek skończą. „O takich małżeństwach mówi się „oni do siebie pasują, dobrali się”, „nie mogliby być z kimś innym”… Ale lata mijają i okazuje się, że z dnia na dzień coś pęka, ktoś odchodzi, na jaw wychodzą sprawy, których nie da się już dłużej ukrywać, zamieść pod dywan. Są zdrady, oszustwa, emocjonalny chłód i brak komunikacji.

Jedynym rozwiązaniem okazuje się rozstanie, rozwód. Ostateczne zamknięcie za sobą drzwi.

Niektórzy mówią „znak czasów”. Już nam się nie chce dbać o siebie, tak jak się chciało naszym dziadkom, rodzicom. Już się nie naprawia, tylko wyrzuca, wymienia na nowe.

Inni twierdzą, że to kwestia świadomości. Dawniej kobiety nie odchodziły od mężów, mimo, że były z nimi nieszczęśliwe. Dziś są niezależne, także finansowo i to daje im poczucie wartości i pewności, że same sobie poradzą. Choć może być ciężko. I to kobiety podejmują decyzje, to one ryzykują wszystko i zmieniają swoje życie. Mężczyzn zadowala status quo. Niezależnie od tego, jak bardzo muszą się postarać, by ukrywać swoje grzeszki i niedociągnięcia.

Jasne, nie wolno generalizować. Ale nie sposób również oprzeć się wrażeniu, że w każdym z owych związków to mężczyzni są stroną słabszą. Dlaczego? Bo „tchórzą”. Bo oszukują, ale nie są w stanie ponieść konsekwencji, podjąć decyzji. Krzywdzą, ale boją się odejść, boją się rozstać z tym, do czego przywykli.  Prowadzą podwójne życie, ale nie umieją wybrać między żoną a kochanką. Trudno zrezygnować z ciepłego domu, gdzie w razie choroby o wszystko zadba kochająca i troskliwa żona. Trudno przestać robić nadzieje kochance, która jest gwarancją „adrenaliny” i antydotum na domową nudę.

Trudno nawiązać kontakt z prawie dorosłym synem, którego właściwie się nie zna, bo od dawna wychowuje go ktoś inny, odważniejszy. Lepiej nie myśleć, wypierać, skupić się tym, co łatwiejsze, przyjemniejsze.

Tylko gdzie w tym wszystkim uczucia – szczere i prawdziwe, które przecież kiedyś łączyły tych mężczyzn z ich partnerkami? Gdzie chęć zadbania o szczęście i komfort psychiczny ukochanej osoby? Gdzie odpowiedzialność za rodzinę?…

Jest wygoda, chęć zyskania „świętego spokoju” i nie wychylania się. Byle jakoś trwać, byle nic nie zmieniać. Może się uda, może jakoś to będzie? Może ona jeszcze trochę to wytrzyma, trochę „pogada”, „poczepia się”, ale w końcu umilknie, bo zrozumie, że i tak nic nie zmieni. I zaakceptuje to życie z nim, choć zasługuje na wiele więcej…

Wiem, kobiety też zdradzają, kobiety też bywają beznadziejne w związkach. Ale ten tekst jest o mężczyznach. Bo takich akurat widzę wokół. I takich nie chciałabym znać, ale mam wrażenie, że innych nie ma.


Lifestyle Związek

Taką kobietę trzeba kochać. Panowie, jeśli wasza kobieta ma te 10 cech, nigdy nie pozwólcie jej odejść

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
24 czerwca 2019
Fot. iStock/PeopleImages
 

Ideały nie istnieją? A może jednak, zwłaszcza wśród kobiet, prawda drogie Panie? 😉 Nam kobietom, wydaje się, że mężczyźni na wiele szczegółów w życiu nie zwracają uwagi. To błąd – im nie tylko jedno w głowie, a przy wyborze partnerki jest kilka istotnych dla nich kwestii.

Dlatego, drodzy Panowie, jeśli wasza kobieta posiada cechy wymienione poniżej – macie w domu ideał, któremu nigdy nie pozwólcie odejść

Sprawia, że uśmiechasz się, gdy o nie myślisz

Nie tylko podczas rozmowy z nią, gdy jest blisko, albo gdy widzicie jej zdjęcie. Uśmiechasz się na myśl o niej, nie tylko dlatego kim ona jest, ale co jej obecność oznacza – a to jest szczęście, nadzieja, wspólne plany na przyszłość, intymność.

Robi dla ciebie wiele drobnych rzeczy

I nie robi ich oczekując nieustannie tego samego w zamian. Miłość polega też na dawaniu, takim bezinteresownym, a nie na rywalizacji, kto da więcej. Zatem, jeśli ona robi dla ciebie drobne rzeczy – kanapki do pracy, kawę rano, ugotuje, co lubisz nie wyrzucająca, że robi dla ciebie tak wiele – zachwycaj się nią. Robi to wszystko, bo o ciebie dba.

Chcesz przy niej po prostu być

I nie musisz nic robić. Często ludzie wypełniają wspólny czas jakąś aktywnością – wspólnie biegają, chodzą na kurs tańca, na naukę języka, a zapominają po prostu ze sobą pobyć, a może nie potrafią. Jeśli masz obok siebie kobietę, z którą możesz posiedzieć w milczeniu – bez telewizji, telefonów, komputerów – to z pewnością trafiłeś na kogoś, kogo warto kochać, bo milcząc też zwracamy się ku sobie.

Dzięki niej chcesz być lepszy

Jasne, że kobieta nie może być jedyną motywacją do zmian. Ale jeśli dzięki niej pracujesz nad sobą, zmieniasz swoje nawyki, a także priorytety, by wasze wspólne życie było lepsze, żebyś ty był lepszym człowiekiem, to uwierz – warto przy niej trwać.

Czujesz, że ona ciebie akceptuje

Zna twoje zalety, ale jest też świadoma twoich wad, ale akceptuje je, nie chce cię zmieniać na siłę. Zna twoje słabości i dopóki nie ranisz jej jest w stanie akceptować cię dokładnie takim, jakim jesteś.

Ona powie tobie, że nie masz racji

Każdy z nas potrzebuje kogoś, kto nie będzie tylko mówił miłych rzeczy, ale też da tobie znać, gdy jest źle, gdy się mylisz. To ważne, by mieć przy sobie taką osobę, która zawróci nas z błędnej ścieżki, dzięki której możemy zweryfikować swoje poglądy.

Nie nudzisz się z nią

Jasne, że w długoletnim związku nietrudno o nudę i rutynę. Ale ty wiesz, że pomimo codzienności w waszym życiu ciągle coś fajnego się wydarza, wyjeżdżacie razem, planujecie, rozmawiacie – przy niej nie możesz się nudzić.

Potraficie osiągnąć kompromis

Jeśli masz przy sobie kobietę, która nie tkwi uparcie przy swoim zdaniu, a która rozmawia, tłumaczy, stara się zrozumieć po ty, byście na końcu potrafili osiągnąć kompromis (i działa to w dwie strony), to naprawdę wielka wartość tego związku.

Ona ma w sobie pasję i siłę

Jeśli kobieta, z którą jesteś ma swoją pasję, coś czemu się oddaje, to życie z nią nigdy nie będzie nudne. Nigdy nie poczujesz, że to ty jesteś jedynym źródłem jej szczęścia, ale że ona ma też swoje życie niekoniecznie uwieszone na twoim. Kobieta marzeń jest kombinacją siły, pasji i kobiecości.

Wiesz, że cię kocha

Last but not least. Podstawą szczęśliwego związku jest życie z kimś, kto nas kocha, kto o nas dba, szanuje, jest dla nas ważny. I odwrotnie – jeśli my kochamy, dbamy i szanujemy – to musi się udać. Jeśli ona jest z tobą na dobre i złe, jeśli czujesz, że jesteś dla nie bardzo ważny – pokaż jej, niech ona wie, że ją kochasz.


źródło: themirrorpost.com

 


Lifestyle Związek

Zamiast obwiniać partnera, pracuj nad sobą

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
23 czerwca 2019
Jak zepsuć związek
Fot. iStock / AleksandarNakic

Co sprawia, że ​​związek jest szczęśliwy, spełniony, a my pragniemy spędzić resztę życia u boku partnera? Jasne, miłość, dobre uczucia, które dla siebie mamy to podstawa więzi. Ale to nie wszystko… Przychodzą przecież trudne momenty, w których mimo całej naszej miłości, tracimy wiarę w sens relacji. I, co najgorsze winimy za to jedynie drugą stronę, zamiast zastanowić się, co my sami moglibyśmy zrobić, żeby było lepiej. Łatwo jest wytykać błędy partnerowi, najtrudniej zobaczyć je w sobie…

Oczywiście,  ważne jest, aby w porę zauważać niebezpieczne zachowania ze strony bliskiej osoby, takie jak choćby chęć kontroli, czy zachowania pasywno -agresywne.  Istotne jest jednak również, aby wziąć odpowiedzialność za własne działania.

Po 40 latach przełomowych badań John Gottman ujawnił siedem zasad, które zapobiegają rozpadowi małżeństwa. Poniżej znajdziecie cztery z nich, które zmieniają dynamikę związku w pozytywny sposób. Pamiętajcie, że jedną z zasad przewodnich Gottmana dla udanego małżeństwa jest stosunek pięciu do jednego – co oznacza, że ​​dla każdej negatywnej interakcji w związku potrzebujemy pięciu pozytywnych interakcji.

Co możesz zrobić, by utrzymać zdrowy i satysfakcjonujący związek:

1. Pielęgnuj sentyment i podziw

Przypomnij sobie o pozytywnych cechach swojego partnera – nawet gdy zmagasz się z jego wadami – i wyrażaj swoje pozytywne uczucia głośno kilka razy każdego dnia. Przecież jest w nim mnóstwo wspaniałych rzeczy, za które go kochasz i z których jesteś dumna. Każdy chce usłyszeć słowa podziwu od ukochanej osoby.

2. Pozwól swojemu partnerowi wpływać na ciebie

Co to znaczy? Nie uciekaj i nie staraj się zawsze postawić na swoim.  Szukaj wspólnej płaszczyzny, a nie nalegaj na to, by wyszło „po twojemu” , gdy się z czymś nie zgadzacie. Słuchaj jego punktu widzenia i unikaj obwiniania. Tylko takie postępowanie rozwija związek.

3. Pokonaj impas

Często trwające w nieskończoność konflikty pozostają nierozwiązane, gdy utkniemy w negatywnych wzorcach relacji, takich jak „przeciąganie liny”, w którym o układzie jedna osoba aktywnie próbuje zmienić drugą osobę, a druga się opiera. W rezultacie nie dzieje się nic, a wy zostajecie ze swoimi problemami  w martwym punkcie. Nie wolno na to pozwolić, trzeba rozmawiać, wspólnie szukać rozwiązań, czerpać z doświadczenia i wiedzy innych.

4. Wspólne twórzcie coś ważnego

Dr Gottman odkrył, że pary, które mają poczucie wspólnego celu, znaczenia, wartości, są ogólnie szczęśliwsze. Tyle możesz zrobić dla swojego związku – dbaj o wspólne rytuały, pielęgnuj wspólne wartości. Poczujcie, że jesteście jednością.

Jeśli twój partner również podejmie wyzwanie, jesteście na najlepszej drodze, by mieć wspaniałą, trwałą relację.


Na podstawie: patheos.com


Zobacz także

Jak skutecznie odkwasić organizm

Ile wody dziennie powinniśmy pić? Co z kawą o herbatą?

7 zachowań, które świadczą o emocjonalnym uzależnieniu od stresu

„Najtrudniej jest stanąć ramię w ramię ze śmiercią i z pokorą oddawać jej tych, po których właśnie przyszła?”. Portrety: Aldona – Siostra śmierci