Lifestyle

Co mówi o tobie kształt twojego nosa? Sprawdź!

Redakcja
Redakcja
22 września 2021
 

Istnieje wiele różnych sposobów zrozumienia cech danej osoby. Od sposobu chodzenia, po kształt paznokci -można wiele zrozumieć, patrząc na te drobne szczegóły. Dziś dajemy ci prosty trik, dzięki któremu będziesz mogła poznać kilka cech osobowości swojej lub czyjejś. Okazuje się, że rozmiar, kształt i budowa nosa mogą wiele zdradzać na temat osobowości. Zastanawiasz się jak to możliwe? Spójrz na obrazek, znajdź odpowiedni nos i sprawdź, czy twój (czyjś) charakter zgadza się z opisem. Dobrej zabawy!

Jeśli twój nos przypomina „A”

Ten kształt jest również znany jako „podkręcony nos”. Jeśli twój nos ma taki kształt – jest długi, zakrzywiony i skierowany do góry, jesteś osobą optymistyczną, pozytywną i pełną pasji. Masz tendencję do nawiązywania bliskich i silnych więzi z rodziną i przyjaciółmi.

Jeśli twój nos przypomina „B”

Ten kształt nosa jest również znany jako „grecki nos”. Jeśli twój nos jest długi i prosty, jesteś pracowitą, logiczną i poważną osobą. Masz tendencję do ukrywania swoich emocji przed innymi.

Jeśli twój nos przypomina „C”

Ten kształt nosa jest również znany jako „zadarty nos”. Jeśli twój nos jest w takim kształcie, jesteś bystry i sprytny. Nie tylko reagujesz szybko, ale także bywasz agresywny.

Jeśli twój nos przypomina „D”

Ten kształt nosa jest również znany jako „rzymski nos”. Jeśli twój nos ma taki kształt, który określa kształt w połowie grzbietu z niewielkim guzkiem, mówi się, że masz silną osobowość! Jesteś wspierający. Jako jednostka jesteś silny i wpływowy.

Jeśli twój nos przypomina „E”

Ten kształt nosa jest również znany jako „nubijski nos”. Jeśli twój nos jest w takim kształcie, co oznacza, że ​​jest krótki i szerszy na szerokość, mówi się, że jesteś kreatywny i pełen pasji, z uroczą osobowością.

Jeśli twój nos przypomina „F”

Ten kształt nosa jest również znany jako „Orli nos”. Jeśli twój nos ​​jest spiczasty i prosty oraz ma kąt 90 stopni, to mówi się, że jesteś osobą zorientowaną na biznes, dominującą i ogólnie atrakcyjną.

Jeśli twój nos przypomina „G”

Ten kształt nosa jest również znany jako „nos jastrzębia”. Jeśli twój nos jest długi, zakrzywiony na czubku i skierowany w dół, nie obchodzi cię, co myślą o tobie inni ludzie. Jako osoba jesteś również buntownikiem i ciężko pracujesz.

Jeśli twój nos przypomina „H”

Ten kształt nosa jest również znany jako „niebiański nos”. Jest to rzadki typ nosa, ale osoby, które go posiadają są z jednej strony bardzo atrakcyjne i często przez całe życie mają trudności z osiągnięciem duchowej i fizycznej dojrzałości.


Lifestyle

„Rossnę! z dobrymi nawykami”, czyli jak wystartować w przedszkolu i szkole

Redakcja
Redakcja
22 września 2021
 

Na stronie akcji „Rossnę! z dobrymi nawykami” na rodziców i dzieci czekają podcasty, filmiki, quiz oraz propozycje zabaw edukacyjnych, które pomogą w nauce dobrych nawyków higienicznych, żywieniowych, a nawet społecznych wśród najmłodszych. Relacje z rówieśnikami, zdrowe drugie śniadanie, odpowiednia higiena poza domem – to tylko kilka przykładów poruszanych tematów. Wszystkie materiały zostały opracowane we współpracy z ekspertami. 

Za nami etap kompletowania wyprawki. Na stronie programu „Rossnę! z dobrymi nawykami” nasi eksperci doradzali w co wyposażyć szkolny tornister czy przedszkolny worek. Wraz z pierwszym dzwonkiem przyszedł czas na realizację kolejnego zadania, a jest nim wyrabianie wśród najmłodszych dobrych nawyków – higienicznych, żywieniowych, społecznych czy ekologicznych. We współpracy z psychologiem, lekarzem, dietetykiem i… mamami przygotowaliśmy propozycje materiałów audiowizualnych dla dzieci, rodziców oraz wychowawców przedszkolnych czy nauczycieli.

– W ramach edukacyjnego aspektu programu Rossnę! uwzględniamy przede wszystkim te tematy, które szczególnie interesują rodziców. Sprawdzamy czego szukają w internecie, o co pytają, jakie mają dylematy i w oparciu o te informacje zapraszamy do współpracy uznane autorytety. Stąd w naszym zaprzyjaźnionym gronie dietetycy, lekarze, pedagodzy, psycholodzy czy ekoedukatorzy. Wielu z nich ma swoje kanały w social mediach, więc to często dobrze znane twarze. Zależało nam również na tym, by nasi eksperci mieli – oprócz wiedzy naukowej – własne, rodzicielskie doświadczenia, dzięki którym potrafią zderzyć teorię z codzienną praktyką – mówi Anna Tomczak, Kierownik Sekcji Programu Rossnę!

Na stronie akcji „Rossnę! z dobrymi nawykami” można znaleźć, na przykład, podcasty przygotowane przez autorkę bloga „Mamologia” – Olę Iwacz – mamę i psycholożkę dziecięcą. We wrześniu Ola wraz z nauczycielką Katarzyną Łukaszczyk nagrały dwa odcinki dotyczące funkcjonowania przedszkoli i szkół w kontekście dbania o higienę oraz wspierania relacji nawiązywanych przez dzieci. Podcasty są dostępne na stronie Rossnę, na kanale Rossnę na You Tube, w serwisach streamingowych takich jak Spotify, Google Podcasts czy Apple Podcasts, jako podcast Rodzice, Rossnę!

Dla tych, którzy chętniej oglądają niż słuchają, są filmiki, w których Ola Iwacz rozmawia z dziećmi o tym co tak naprawdę sądzą o zdrowym jedzeniu i o myciu rąk. Gościem specjalnym odcinka o zdrowym jedzeniu jest dietetyczka Aneta Łańcuchowska, która wraz z maluchami przygotowuje pełne witamin przekąski, natomiast w odcinku o myciu rąk lekarka Róża Hajkuś pokazuje jak w domowych warunkach przeprowadzić eksperyment pokazujący jak działa mydło. Filmików, podcastów adresowanych do rodziców czy bajek i piosenek dla dzieci jest znacznie więcej. Są one dostępne na kanale Rossnę! na YouTube, który obecnie ma już blisko 16 tys. subskrybentów.

Dodatkowo, na stronie „Rossnę! z dobrymi nawykami” rodzice mogą rozwiązać quiz i sprawdzić swoją wiedzę na temat higieny i zdrowia. Pytania bywają podchwytliwe, ale warto chwilę pogłówkować, bo za prawidłowe odpowiedzi na minimum 5 z 10 pytań można sobie wybrać nagrodę w postaci fiszki z propozycją wspólnej zabawy z dzieckiem. Fiszka to nie tylko instrukcja jak się bawić, ale także informacje, co dana aktywność wnosi i jakie kompetencje rozwija. Zabawy zostały opracowane przez Sylwię Szczycińską – autorkę bloga „Kreatywne Macierzyństwo”, która jednocześnie jest nauczycielką wczesnoszkolną i przedszkolną, pedagogiem specjalnym, a przede wszystkim mamą trójki dzieci.

Na październik przygotowaliśmy kolejne niespodzianki. Rusza trzecia już edycja Czyściochowej Akademii, pojawią się nowe filmiki. Dodatkowo, w związku z przypadającym na 15 października Światowego Dnia Mycia Rąk, na uczestników programu Rossnę!, a właściwie ich pociechy, czekają upominki w postaci książeczki „Czyściochowe Zabawy”. By je otrzymać, wystarczy zrobić zakupy w jednej z naszych stacjonarnych drogerii.

  • „Rossnę! z dobrymi nawykami”: klik
  • Kanał Rossnę! na You Tube: klik
  • Podcasty Rodzice, Rossnę! na Spotify: klik
  • Podcasty Rodzice, Rossnę! na Apple Podcasts: klik
  • Podcasty Rodzice, Rossnę! na Google: klik

Lifestyle

Rodzice zabrali jej dzieciństwo? Politycy zmanipulowali? A może Greta Thunberg to nastolatka z zespołem Aspergera, która naprawdę może zmienić świat?

Iwona Zgliczyńska
Iwona Zgliczyńska
22 września 2021

22 września obchodzimy Światowy Dzień Bez Samochodu . Z tej okazji przygotowaliśmy opowieść o największej obecnie aktywistce klimatycznej, którą Margaret Atwood porównuje do Joanny d’Arc. Krytykują zaś politycy, tacy jak Władimir Putin czy Donald Trump. Miliony ją kochają i miliony nienawidzą. Dla jednych Greta Thumberg jest wykorzystywaną przez rodziców i przez polityków dziewczyną z zespołem Aspergera. Dla innych liderką i charyzmatyczną przywódczynią ruchu, walczącego przeciwko zmianom klimatycznym na Ziemi.

Czy faktycznie dorośli zamanipulowali ją i sprawili, że straciła dzieciństwo? Czy dziewczynka z zespołem Aspergera, mutyzmem wybiórczym i ADHD nie powinna być bardziej przez rodziców chroniona? Czy powinni pozwalać, by przebywała w tłumie? Czy powinni godzić się, by rozdawała autografy i była poklepywana po ramieniu? A może Thunberg jest bardzo świadomą swoich słów i czynów młodą osobą? Czy mamy prawo odbierać jej głos, tylko dlatego, że ma spektrum Autyzmu i ADHD? Kim naprawdę jest Greta? Na te pytania próbuje odpowiedzieć film dokumentalny „Jestem Greta” (od 17 września w kinach w całym kraju!)

Jak to się zaczyna?

Jest sierpień 2018 roku. Greta ma 15 lat, dwa cieniutkie warkoczyki, żółtą pelerynę z transparentem „Szkolny strajk dla klimatu”. Zaczyna protestować przed szwedzkim parlamentem. Ekologią interesuje się od siedmiu lat. Kiedy była ośmiolatką po obejrzeniu w szkole filmu edukacyjnego o Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci, czyli olbrzymim dryfującym skupisku śmieci i plastikowych odpadów, utworzonym przez prądy oceaniczne, wpadła w depresję, przestała jeść i chodzić do szkoły. Zaniepokojeni rodzice długo szukali pomocy, odwiedzając dziesiątki gabinetów lekarskich. Dziś Greta nie je mięsa, kupuje tylko rzeczy, które są jej absolutnie niezbędne. Mówi: „Jeśli nikogo nie obchodzi przyszłość na Ziemi, to dlaczego ja miałabym przejmować się swoją przyszłością w szkole?” To właśnie w tym momencie szwedzki reżyser Nathan Grossman zaczyna obserwować swoją bohaterkę z kamerą.

 

W ciągu kilku pierwszych tygodni strajku zatrzymują się przy niej tylko trzy osoby dziennie. Namawiają, że powinna wrócić do szkoły. Jednak z biegiem kolejnych dni dołączają do niej inni młodzi ludzie. Przychodzą posiedzieć z nią na kilka godzin i akcja nabiera rozpędu, by w końcu przerodzić się w globalny ruch społeczny. Grossman nie spodziewa się, że następne dwa lata będzie dokumentował życie liderki największego globalnego ruchu społecznego.

Chcę, żebyście wpadli w panikę

Najpierw towarzyszy jej z kamerą podczas konferencji klimatycznej w Katowicach. Greta występuje wtedy w nieuprasowanej koszuli i wygląda jak… „siedem nieszczęść”. Ale jej słowa już wtedy magnetyzują:

Ja nie będę błagać światowych liderów, aby dbali o naszą przyszłość. Zamiast tego sprawię, by wiedzieli, że zmiany nadchodzą, czy tego chcą, czy nie”.

Kiedy jesienią 2019 roku dociera na szczyt klimatyczny do siedziby ONZ w Nowym Jorku, marszczy brwi i mówi matowym silnym głosem:

Nazywam się Greta Thumberg i chcę, żebyście wpadli w panikę”.

Po kilku słowach głos zaczyna się jej łamać i widać łzy:

Ludzie umierają. Upadają całe ekosystemy. Jesteśmy na początku masowego wymierania, a jedyne, o czym potraficie mówić, to pieniądze i bajki o bezustannym wzroście gospodarczym. Jak śmiecie?! (…) Około 2030 roku, czyli za dziesięć lat (…) od teraz, uruchomimy nieodwracalną reakcję łańcuchową, która prawdopodobnie spowoduje, że nasza cywilizacja – taka, jaką dziś znamy – przestanie istnieć. Tak się stanie, chyba że do tego czasu wprowadzimy w naszych społeczeństwa gruntowne i trwałe zmiany, jakich nikt jeszcze nigdy nie wprowadził – między innymi obniżymy emisje dwutlenku węgla o co najmniej 50 procent”.

Nie lata samolotami

Greta nie lata samolotami. Dlatego na szczyt ONZ przypłynęła katamaranem, który miał zamontowane panele słoneczne i głównie z nich czerpał energię. Aktywistka ma świadomość, że transport lotniczy odpowiada za ponad 2-5 proc. światowej emisji dwutlenku węgla. Kiedy podróżuje z ojcem, stara się korzystać z pociągów i, jeśli tylko może, samochodów elektrycznych. Nie zawsze jej się to udaje, nad czym ubolewa. W 2019 roku lewicowy rząd Szwecji zapowiedział, że do 2030 roku wprowadzi w kraju zakaz sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi. W Skandynawii zaczyna się rewolucja! Czy Greta mogła mieć na to wpływ?

Asperger super moc

Greta nazywa Aspergera swoją „supermocą”. W filmie pokazano, jest jak mocno skupia się na pisaniu swoich przemówień. Tata przychodzi do pokoju i mówi: „Daj spokój, to nie ma znaczenia. Idź już spać”. Ona jednak sprawdza zawzięcie, jak przetłumaczyć konkretne zdanie i nie chce odpuścić. Podczas demonstracji w Brukseli zapomina o jedzeniu. Mówi koleżance, że nie czuje się głodna. Wtedy znów wkracza ojciec: „Greta musisz coś zjeść, dogonimy ich później” i podaje protestującej dziewczynce banana.

Reżyser filmu Nathan Grossman w rozmowie z Onetem tłumaczy: „Greta nie ukrywa swojej diagnozy, nie wstydzi się jej. Patrząc na nią, zadajemy sobie pytanie: co to właściwie znaczy „normalny”? Jaka jest rola idola, wzoru do naśladowania, skoro zwykle tę pozycję zajmują osoby bardzo do siebie podobne: perfekcyjne wzory bez jednej wady, w starannie dobranych przez stylistę ubraniach, z szerokim, białym uśmiechem. W polityce — mężczyźni w garniturze. A przecież życie nie jest takie jednowymiarowe. Życie Grety na pewno nie. Ono bywa przeciekawe, szalone, zabawne, niesamowite. Ale też niekomfortowe i trudne. Wydaje mi się ogromnie ważne, by pokazywać, że młoda kobieta z diagnozą Aspergera może być liderką, tak samo może nią być młoda Afroamerykanka i wszyscy do tej pory wyrzucani z kanonu, z głównego nurtu narracji. Najwyższa pora zróżnicować nasze ikony”.


Zobacz także

3 najcenniejsze rzeczy, które możesz podarować dziecku na te święta

Rezygnować z podróży, nie kochać, nie zmieniać się. 20 rzeczy, których nie wypada robić przed siedemdziesiątką!

8 produktów spożywczych, które pokocha twoje serce