Lifestyle

Wolisz róże czy bzy? Sprawdź, co mówi o tobie twój ulubiony kwiat

Redakcja
Redakcja
20 marca 2018
Fot. iStock/CoffeeAndMilk
Następny

Kochamy kwiaty, chętnie ozdabiamy nimi pomieszczenia, w których przebywamy, balkony i ogródki. Jedni preferują cięte bukiety, fantazyjne, choć krótkotrwałe, inni zachwycają się możliwościami ożywienia przestrzeni, jakie dają kwiaty doniczkowe. Piękno kształtów, barw, zapachu, ilości i różnorodności kwitnienia — wybór przyprawia o zawroty głowy.

Każda z nas ma ulubione kwiaty, które sprawiają szczególną przyjemność i przywołują cudowne wspomnienia. Wiadomo również, że poszczególnym gatunkom roślin kwitnących przypisano niegdyś pewne cechy, które mają świadczyć o tym, kim jest osoba je wybierająca. Jeśli jesteś ciekawa, co mówi o tobie twój ulubiony kwiat, zajrzyj do galerii.

Co mówi o tobie twój ulubiony kwiat?

źródło: kobieta.onet.pl, www.glamour.pl

Lifestyle

17 zastosowań olejku z drzewa herbacianego. Sprawdź, czym może cię zaskoczyć

Redakcja
Redakcja
20 marca 2018
Fot. iStock/webphotographeer
Następny

Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się z liści drzewa rosnącego dziko oraz na kontrolowanych plantacjach w Australii i Nowej Zelandii, gdzie pozyskiwany był od wieków. Do Europy trafił w 1927 roku i jako olejek leczniczy szybko znalazł wielu miłośników. Jego zalety wynikają z działania przeciwbakteryjnego i przeciwwirusowego. 

Badania mikrobiologiczne wykazały, że olejek niszczy wiele bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych, co czyni go sprzymierzeńcem w walce z chorobami dróg oddechowych, oparzeń skóry i problemów z jej kondycją. Warto mieć w domu olejek herbaciany, by móc wykorzystać jego liczne zalety.

17 zastosowań olejku z drzewa herbacianego

1. Ból ucha

Dodaj 2-3 krople olejku z drzewa herbacianego do 2 łyżek ciepłej oliwy z oliwek. Wpuść kilka kropli roztworu do ucha, przechyl  głowę na bok na kilka chwil i zetrzyj bawełnianym wacikiem nadmiaru oleju. Powtarzaj 2-3 razy dziennie.

2. Stan zapalny dziąseł

Do 1/2 szklanki wody dodaj kilka kropli olejku z drzewa herbacianego oraz olejku miętowego. Płucz tym roztworem jamę ustną 2-3 razy dziennie. Możesz również dodać go do domowej pasty.

3. Ból gardła

W przypadku bólu gardła wlej 2 krople olejku do filiżanki z ciepłą wodą, dorzuć szczyptę soli. Wymieszaj i płucz gardło 2-3 razy dziennie, nie połykając.

4.  Trądzik

Kilka kropli olejku możesz dodać do żelu, którym myjesz twarz. Możesz, w przypadku pojedynczych krostek, stosować olejek  punktowo nanosząc go bezpośrednio na wykwity.

5. Brodawki

Nakładaj 3 razy dziennie olejek (może być rozcieńczony z innym olejem) bezpośrednio na zmiany skórne.

6. Łupież

Dodaj do swojego szamponu 20-30 kropli olejku, i tym myj głowę. Po umyciu możesz wmasować kilka kropli olejku w skórę głowy.

7. Suche placki na skórze

Do oleju kokosowego dodaj kilka kropli olejku z drzewa herbacianego i wmasuj w suchą skórę. Olej kokosowy doskonale odżywi i natłuści skórę, a olejek z drzewa herbacianego dezynfekuje ją. To samo sprawdzi się w przypadku oparzeń słonecznych.

8. Grzybica paznokci

Przed snem, po kąpieli, skrop 1-2 kroplami olejku cały paznokieć i obszar pod nim.

9. Świerzb

Przygotuj kąpiel z dodatkiem soli i 10-20 kropli olejku. Jeśli zmiany są na niewielkiej powierzchni ciała, rano i wieczorem nałóż 1-2 kropli olejku herbacianego na zainfekowane miejsce.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Lifestyle

Nie każdy guz na piersi musi być nowotworem. Poznajcie kilka faktów na temat mastopatii

Redakcja
Redakcja
20 marca 2018
Fot. iStock/AleksandarNakic

Coraz więcej kobiet przykłada uwagę do profilaktyki chorób takich jak rak piersi. Gdy pod prysznicem lub podczas ubierania się pod palcami wyczuwamy guzka, od razu uruchamiają się w głowie najgorsze skojarzenia z ciężką chorobą. Ale nie każda podejrzana zmiana musi świadczyć o najgorszym.

Guzki zlokalizowane w piersiach nie zawsze mają charakter złośliwy i nie muszą prowadzić do powstania nowotworu. Może być natomiast skutkiem mastopatii, o której warto wiedzieć więcej.

Co to jest mastopatia?

Piersi zbudowane są głównie z tkanki gruczołowej, która otoczona jest tkanką tłuszczową i pokryta skórą. Mastopatia, określana mianem dysplazji sutka, to zwyrodnienie włóknisto-torbielowate (guzki i zgrubienia) pojawiające się w jednej lub obu piersi.  Tkanka gruczołowa jest bardzo wrażliwa na zmiany poziomu kobiecych hormonów płciowych — estrogenów i progesteronu.

Właśnie te wahania powodują mastopatię, która objawia się torbielowatością (w tkance gruczołowej rozwijają cysty wypełnione płynem) i zwłóknieniem sutka (przerastanie tkanki gruczołowej tkanką łączną włóknistą). Najczęściej dotyczy kobiet w okresie przedmenopauzalnym, w wieku 30–45 lat. Mastopatii towarzyszy ból, obrzmienie i uczucie „ciężkich piersi”.  Mogą pojawić się bezobjawowe guzki o gładkich ścianach lub guzkowate stwardnienia o różnej wielkości, przesuwalne pod skóry. Zauważalne są niekiedy kropelki przezroczystej, mlecznej lub krwawej wydzieliny na brodawce. Samoistna bolesność piersi pojawia się na około tydzień przed miesiączką i ustępuje po niej.

Konieczne badania

Mastopatia to stwardnienia wymagające specjalistycznej kontroli i przeprowadzenia badań diagnostycznych, aby dokonać wykluczenia zmian nowotworowych. Jeśli dolegliwości są bardzo dokuczliwe, bolesność i uczucie dyskomfortu można regulować poprzez leczenie hormonalne, które zleca lekarz.

Bardzo ważną rolę pełni tu samobadanie wykonywane regularnie przez kobietę, która poznając swoje ciało najszybciej wyłapie pewne odstępstwa od normy. Jakiekolwiek wątpliwości muszą zostać sprawdzone przez lekarza, który zleca takie badania jak mammografię lub USG, które w większości przypadków pozwalają na odróżnienie raka od torbieli. Z powodu pewnej zbieżności wyglądu zmian łagodnych i złośliwych wykonuje się biopsję. To bardzo istotne, ponieważ zdarzają się przypadki zezłośliwienia takich zmian i żadne niepokojące sygnały nie mogą być ignorowane.

źródło:  www.medonet.pl, www.medme.plzdrowie.tvn.pl


Zobacz także

Moja rol(k)a na suficie, czyli jak zmalować sobie życie..

Czy wieczorne jedzenie naprawdę szkodzi naszej diecie?

Kiedy kobiety zostając matkami dostaną realne wsparcie na rynku pracy? Przestaną pracować na kontraktach, śmieciówkach i nikt ich nie zwolni na etacie?