Go to content

Chyra, Rusinek, Wolszczak, Szczygieł apelują do Prezydenta, by zawetował „lex Czarnek”. Liczy się każda minuta

Mariusz Szczygieł, Andrzej Chyra, Michał Rusinek, Jerzy Radziwiłłowicz, Sylwia Chutnik, Jan Peszek, Grażyna Wolszczak przyłączyli się do akcji „Kultura dla edukacji”.  To akcja zainspirowana przez inicjatywę „Wolna szkoła”. W jej ramach artyści namawiają prezydenta Andrzeja Dudę, żeby zawetował „lex Czarnek”.

9 lutego Sejm przyjął nowelizację ustawy „Prawo Oświatowe”, która m.in. wzmacnia rolę kuratorów oświaty i,  jak twierdzi minister edukacji Przemysław Czarnek, przywraca rodzicom decyzyjność w sprawie zajęć dodatkowych ich dzieci. Wielu nauczycieli jest jednak innego zdania. Podkreślają, że do tej pory rodzice i tak podejmowali decyzje o tym, czy ich dzieci będą uczęszczać na dodatkowe zajęcia. Dlatego dopatrują się w „lex Czarnek” upolitycznienia szkoły i sposobu na zablokowanie wszelkich zajęć antydyskryminacyjnych. Organizatorzy  kampanii „Wolna szkoła” uważają, że ustawa zawiera szkodliwe dla szkół i uczniów zmiany w prawie oświatowym.

Co mówią artyści w sprawie „lex Czarnek”?

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Andrzej Chyra (@andrzejchyra_official)

„Panie prezydencie, proszę zawetować lex Czarnek. Nie chcę szkoły urzędników, tylko szkołę nauczycieli, uczniów i rodziców. W tym roku mój syn idzie pierwszy raz do szkoły. Chciałbym, żeby trafił do szkoły wrażliwej na kulturę, otwartej na świat i jego różnorodność, dającej szacunek i ciepło. A przede wszystkim takiej, do której będzie chciało mu się chodzić”, powiedział Andrzej Chyra.

„Chcę szkoły różnorodnej. Takiej, w której każde dziecko będzie czuło się dobrze i na miejscu. Panie prezydencie, proszę o zawetowanie ustawy lex Czarnek, aby szkoła była otwarta dla wszystkich osób, a z nową ustawą będzie to niemożliwe”, powiedziała pisarka Sylwia Chutnik.

 

Apel wystosował także Michał Rusinek, członek Rady Języka Polskiego, który powiedział w nagraniu: „Prezydencie, bądź silny, bądź atletą. W sprawie lex Czarnek powiedz „weto”.

Natomiast dziennikarz Mariusz Szczygieł swój film nagrał pod szkołą podstawową w Złotoryi, do której chodził w dzieciństwie i którą wspomina bajecznie. Powiedział: „To jest ustawa, która cofa polską szkołę do XIX wieku. Szkoła powinna być otwarta kulturowo, powinna być szkołą wolności, szkołą wymiany myśli, wymiany idei, a nie tworzyć system opresji”. Dodał też, że liczy się każda minuta. „Ustawa jest na biurku Prezydenta, a długopis w ręku. Oczekujemy weta – odrzucenia niszczącego pomysłu ministra Czarnka”

Prezydent nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji co do przyszłości ustawy „ex Czarnek. Ma czas do 3 marca!