O idealnych cerach Azjatek mówi się coraz więcej i częściej. Co sprawia, że ich skóra wygląda młodo, promiennie, a wręcz „porcelanowo”? I choć moglibyśmy odpowiedzi doszukiwać się w genach, sposobie odżywiania czy nawodnieniu organizmu, to cały sekret tkwi w pielęgnacji – pielęgnacji koreańskiej. To właśnie ona wpływa na wygląd i kondycję skóry na twarzy.
Koreańska pielęgnacja twarzy przebiega w 10 krokach, co na początku może trochę zniechęcać. Jednak gdy tak rozbudowana pielęgnacja stanie się rutyną, będzie pochłaniała jedynie kilka minut. Poszczególne etapy są wskazówką, naprowadzeniem, w jakim kierunku pójść i na co zwrócić uwagę.
Jak Koreanki dbają o swoją urodę?
Krok 1 – Demakijaż olejami
Podstawą koreańskiej pielęgnacji jest bardzo dokładne oczyszczenie twarzy. Pierwszy etap demakijażu należy wykonać przy użyciu olejku, który ma za zadanie usunąć wszelkie zanieczyszczenia i nadmiar sebum. Do pielęgnacji skóry bardzo dobrze sprawdzą się oleje roślinne, znane jako OCM – Oil Cleansing Method, które sprawiają, że skóra staje się nie tylko oczyszczona, ale jaśniejsza, gładsza i bardziej promienna.
Krok 2 – Oczyszczanie kosmetykami na bazie wody
Wszystkie pozostałości, które nie zostały usunięte w pierwszym etapie, teraz zostaną dokładnie zmyte. Twarz myjemy delikatnym kosmetykiem na bazie wody – żel, płyn miceralny, pianka, mleczko. Po dwuetapowym oczyszczaniu skóra z całą pewnością pozbawiona będzie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń.
Krok 3 – Usuwanie martwego naskórka
Pozbycie się martwego naskórka jest niezbędne, by w kolejnych etapach skóra dobrze wchłonęła kosmetyki, które zostaną na nią nałożone. Martwy naskórek zanieczyszcza skórę i zatyka ujścia porów, co utrudnia kosmetykom przedostawanie się do głębszych warstw skóry. Podczas peelingowania szczególną uwagę należy zwrócić na strefę „T” czyli czoło, nos i brodę, bo właśnie te okolice potrzebują dokładniejszego złuszczenia. Peeling nie powinien być wykonywany codziennie, 1-2 razy w tygodniu w zupełności wystarczy.
Krok 4 – Tonizowanie
Po dokładnym oczyszczeniu czas na tonizowanie, czyli przywrócenie skórze prawidłowego pH. To jeden z ważniejszych etapów, często pomijany przez kobiety podczas wieczornej pielęgnacji. Utrzymanie lekko kwaśnego odczynu skóry jest kluczowe – zbyt zasadowa skóra jest przesuszona i pozbawiona blasku, z kolei zbyt kwaśna staje się tłusta i skłonna do podrażnień.
Krok 5 – Nawilżanie esencją
Esencja jest kwintesencją tego, co dla skóry najlepsze. Niestety dopóki koreańska pielęgnacja twarzy nie zaczęła cieszyć się popularnością, Polki nie używały esencji czy lotionów. Esencja jest czymś pomiędzy tonikiem a serum, to kosmetyk o lekkiej formule i płynnej konsystencji. Jego zadaniem jest nawilżenie skóry, dostarczenie jej mnóstwa składników odżywczych i ochrona przed wolnymi rodnikami.
Krok 6 – Serum, ampułka
To skoncentrowana dawka składników odżywczych i nawilżających, które poprawiają kondycję cery. Serum wzmacnia codzienną pielęgnację, dodaje skórze blasku, łagodzi podrażnienia czy zaczerwienienia. Cząsteczki serum są mniejsze w porównaniu do kremu, a tym samym ich zdolność przenikania w głąb jest większa, co zapewnia widoczne efekty.
Krok 7 – Maseczka w płacie
Maseczka w płacie to doskonałe uzupełnienie codziennej pielęgnacji. Obok serum, ma najsilniejsze właściwości i największe stężenie substancji aktywnych. To nic innego jak mocno nasączona cennymi składnikami chusteczka, którą na skórę twarzy nakładamy minimum dwa razy w tygodniu.
Krok 8 – Krem pod oczy
Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna, dlatego wymaga szczególnej troski. Wklepywanie kremu pod oczy jest obowiązkowym elementem codziennej pielęgnacji. Krem nawilża, chroni, rozświetla, zmniejsza cienie pod oczami i zapobiega powstawaniu zmarszczek.
Krok 9 – Krem głęboko nawilżający
Nadeszła pora na nawilżanie, które podczas codziennej, szybkiej pielęgnacji wiele kobiet wykonuje tuż po demakijażu. Rolą kremu jest nie tylko nawilżenie cery, ale także zatrzymanie wszystkich aktywnych składników w skórze.
Krok 10 – Ochrona przeciwsłoneczna
Ostatnim etapem jest ochrona przeciwsłoneczna, czyli nałożenie kremu z filtrem. Bez względu na porę roku i na to ile czasu spędzamy na świeżym powietrzu, musimy na twarz zaaplikować krem SPF. Promieniowanie ultrafioletowe uszkadza włókna kolagenowe, przez co skóra traci jędrność i szybciej się starzeje. Jeśli chcemy dłużej cieszyć się zdrową, promienną i pozbawioną zmarszczek cerą kosmetyk ten powinien stać się nieodłącznym elementem codziennego rytuału pielęgnacyjnego.