Go to content

Licówki – co musisz wiedzieć przed ich założeniem? Możesz się zaskoczyć!

Delighted young girl in dental chair is talking with doctor after treatment and looking in mirror

Zastosowanie licówek często okazuje się świetnym sposobem na całkowitą zmianę wyglądu zębów, a co za tym idzie, poprawę jakości życia. Są idealną opcją dla wszystkich, którzy wstydzą się swojego uzębienia lub chcieliby mieć perfekcyjny uśmiech. Decydują się na nie przede wszystkim celebryci czy osoby na ważnych stanowiskach. Dowiedz się, wszystkiego, co warto wiedzieć przed założeniem licówek.

Czym są licówki?

Licówki to bardzo cienkie płytki, które są na stałe mocowane do przedniej powierzchni zębów, po spiłowaniu nie więcej niż 0,5 mm szkliwa. Można niemal dowolnie wybrać kształt i kolor zębów, a stomatolog dopasuje je do naszej twarzy oraz preferencji. Wszystkie przebarwienia, nierówności, szpary czy nieestetyczny kształt zębów to coś, o czym można zapomnieć przy licówkach. Co trzeba o nich wiedzieć? Jeśli raz zaczniemy je nosić, nie będzie można już powrócić do naturalnego uśmiechu, jednak dla większości osób jest to zdecydowana zaleta tej metody korekcji niedoskonałości w jamie ustnej. Licówki wymagają tak samo starannej pielęgnacji, jak naturalne uzębienie, a czasami konieczne będzie zgłoszenie się do gabinetu na przeprowadzenie higienizacji – tak samo, jak w przypadku pacjentów, którzy licówek nie posiadają.

Licówki – czy warto?

Licówki pozwalają uzyskać perfekcyjny, śnieżnobiały uśmiech o idealnym kształcie każdego z zębów, zatem zdecydowanie warto! Może to znacząco pozytywnie wpłynąć na życie towarzyskie, karierę czy cechy osobowe takie jak pewność siebie. Efektu po zakładaniu licówek nie trzeba się obawiać, ponieważ podczas wizyty poprzedzającej piłowanie naturalnego szkliwa, Pacjent otrzymuje specjalny mock-up, czyli produkt, który ułatwi zwizualizowanie sobie nowego uśmiechu. Konstruowany jest on na podstawie wcześniej dobranego koloru i ułożenia zębów.

Kobiety częściej decydują się na nakładki w kształcie migdałów lub delikatnie dłuższe jedynki od pozostałych zębów, natomiast mężczyźni chętniej wybierają kształty masywne i szerokie, aczkolwiek równe i błyszczące. W przypadku kobiet częściej też wykorzystywane są licówki na jedynki. Idealnie dobrane do siebie licówki możesz wykonać przykładowo w gabinecie Dental Fraternity, do którego na wykonanie takiego zabiegu zjeżdżają się ludzie z całej Polski oraz z zagranicy. Więcej o licówkach przeczytasz pod tym adresem: https://dentalfraternity.pl/licowki/.

Rodzaje licówek

Na rynku dostępne są najróżniejsze rodzaje licówek, a w tym:

  • licówki ceramiczne – wyglądem bardzo przypominające naturalne szkliwo, jednak są od niego o wiele bardziej wytrzymałe;
  • licówki porcelanowe – licówka porcelanowa to najczęściej wybierana alternatywa przez pacjentów, co wynika głównie z jej trwałości, wytrzymałości oraz odporności na przebarwienia. Nie wymagają częstego odświeżania ani wymiany;
  • licówki kompozytowe – to dość estetyczna opcja, jednak o wiele mniej trwała, niż licówki ceramiczne i porcelanowe. Zazwyczaj stosowana jest tymczasowo. Licówki kompozytowe wykonuje się z tych samych materiałów, z których wykonywane są wypełnienia ubytków;
  • licówki akrylowe – czyli wyłącznie opcja tymczasowa, którą można nosić do około 2 lat.

Ile kosztuje licówka? W przypadku tych wykonanych z kompozytu cena zazwyczaj waha się w okolicach 250-350 złotych za jeden ząb. Licówka porcelanowa to już koszt około 1500 złotych. Na szczęście dobór odpowiednich licówek zarówno pod względem estetycznym, jak i finansowym jest obecnie bardzo prosty, zatem pięknym uśmiechem cieszyć się może właściwie każdy!