Zgodnie z polską tradycją przed ślubem ma miejsce błogosławieństwo pary młodej. Jak to dokładnie powinno wyglądać, w małym czy większym gronie, a może w towarzystwie fotografa i kamerzysty, co powiedzieć, kiedy klęknąć? To wszystko wyjaśniamy w poniższym artykule!
Błogosławieństwo pary młodej przez rodziców – obowiązkowy element przed ślubem
Błogosławieństwo młodej pary to jeden z najstarszych i chętnie kontynuowanych zwyczajów związanych ze ślubem kościelnym oraz konkordatowym. Ma on wymiar mocno religijny, choć niektórzy decydują się także na symboliczną, okrojoną wersję przed ślubem cywilnym.
Wracając jednak do błogosławieństwa, to jego cel można rozpatrywać dwojako. Z jednej strony jest formą podziękowania rodzicom na trud włożony w wychowanie, za troskę i miłość, zaś z drugiej jest wyrazem przychylności i życzeniami szczęścia rodziców dla rychłego małżeństwa.
Gdzie i kiedy dochodzi do błogosławieństwa?
Najważniejsze jest to, że błogosławieństwo pary młodej ma zawsze miejsce przed ceremonią zaślubin, a dokładniej jeszcze przed wyjazdem do kościoła. W przeważającej większości przypadków dochodzi do niego w domu panny młodej.
Niekiedy może zdarzyć się, że rodzice udzielą błogosławieństwa w domu pana młodego lub na łonie natury czy bezpośrednio w miejscu, gdzie odbywa się ceremonia i wesele, jeśli to właśnie tam ubierają się i szykują narzeczeni. Niektórzy decydują się na zorganizowanie spokojnego błogosławieństwa dzień przed ślubem. Dzieje się tak, szczególnie gdy ceremonia zaślubin zaplanowana jest na wczesną godzinę, a harmonogram tego dnia jest bardzo napięty.
Jak przygotować się do błogosławieństwa przed ślubem?
Błogosławieństwo pary młodej przed ślubem jest dość krótkie, trwa zwykle nie więcej niż dziesięć minut. Wcześniej należy jednak przygotować oraz położyć na przykrytym białym obrusem stole:
- wodę święconą,
- kropidło,
- pasyjkę,
- czasami też Pismo Święte oraz świece.
Konieczne jest ponadto ustalenie, kto będzie błogosławił przyszłym małżonkom. Mają to być wybrane przez nich najbliższe osoby – sami rodzice bądź razem z chrzestnymi czy dziadkami albo rodzeństwem. Inni goście mogą się wszystkiemu przypatrywać lub pozwolić na trochę prywatności. Nie zawsze też młoda para życzy sobie, by obecny był przy tym fotograf lub kamerzysta. To dla nich intymna chwila.
Przebieg błogosławieństwa przed ślubem – czy jest jedna formuła tekstu?
Błogosławieństwo możemy podzielić na dwie części. Najpierw młodzi kierują prośbę o dobre słowo do rodziców, dziękując im za wychowanie, opiekę i wszystkie wspólne chwile oraz przepraszając za sprawione przykrości. Potem klękają i czekają aż głos zabiorą rodzice – najpierw panny młodej, później pana młodego.
Tutaj nie ma określonych formułek, zdań do wypowiedzenia. Każda rodzina jest inna, więc treść błogosławieństwa trzeba spersonalizować. Najlepiej, by było krótkie, ale treściwe i płynące prosto z serca.
Każda osoba udzielająca błogosławieństwa daje młodym do ucałowania pasyjkę, kreśli kciukiem znak krzyża na ich czole (lub wykonuje ten znak pasyjką w powietrzu) oraz skrapia głowy kropidłem z wodą święconą. Na koniec zostaje chwila na uściski.
Błogosławieństwo pary młodej przed ślubem to bardzo wzruszający moment i choć możemy wcześniej przygotować piękne przemówienie, to często zdarza się, że z nadmiaru emocji nie jesteśmy w stanie ich wypowiedzieć. Nie trzeba się tym przejmować, bo zwykle obie strony doskonale wiedzą o wszystkim, co chcieliby sobie przekazać. To ważna chwila zarówno dla błogosławionych, jak i błogosławiących, mająca symboliczny i wyjątkowy charakter – przeczytaj również.