Pytasz siebie czasami, czy ten świat zwariował, czy ty po prostu nie nadążasz za nim? Podczas, gdy ty przejmujesz się wieloma rzeczami, martwisz sytuacją innych, bierzesz do serca emocje najbliższych, inni pędzą na załamanie karku w dzień. Możesz czujesz się trochę wyalienowana w przeżywaniu wszystkiego mocniej i głębiej. Czy wszystko jest z tobą okej? Oczywiście. Chociaż uważa się, że współcześnie osoby wysoko wrażliwe są w mniejszości, to trzeba podkreślić, że na szczęście w ogóle są, bo dzięki nim nie zatracamy się w naszym życiowym rozpędzie.
Jest kilka rzeczy charakterystycznych dla osób z bardzo dużą wrażliwością. Sprawdź, może i ty odbierasz uczucia i bodźce na poziomie innym niż większość ludzi.
Osoba wysoko wrażliwa:
– jest przytłoczona, gdy ma do wykonania wiele zadań
Jeśli jesteś niezwykle wrażliwa nie potrafisz odnaleźć się w sytuacji, gdy dostajesz do zrobienia wiele zadań. Multitaskowość jest ci obca i kompletnie się w niej nie odnajdujesz. Dążysz do tego, by wykonywać zadanie jedno po drugim, w przeciwnym razie odczuwasz niepokój, a twój poziom stresu wzrasta.
– nie lubi hałaśliwej atmosfery
Zastanawiasz się, jak ludzie mogą funkcjonować, a co więcej – pracować w otwartych biurach, gdzie na jednej sali siedzi kilkadziesiąt osób? Ty tego nie potrafisz, ponieważ twoje zmysły odbierają zdecydowanie więcej bodźców, jesteś wrażliwa na dźwięki, zapachy, gwar wokół siebie. Aby się skupić, potrzebujesz spokoju, a w związku z tym, że masz bardzo dużą wrażliwość, jest to zrozumiałe.
– głodna znaczy zła
To jedno z najprostszych spostrzeżeń. Wysoko wrażliwe osoby są złe, sfrustrowane, gdy są głodne. Znasz to? Narastające napięcie i chęć pokłócenia się ze wszystkim, gdy czekasz zbyt długo na posiłek?
– nie lubi być w centrum uwagi
Najbardziej kreatywne, twórcze momenty dla osób z wysoką wrażliwością przychodzą, gdy są same. Jeśli należysz do tej wyjątkowej grupy ludzi, z pewnością nie lubisz publicznych wystąpień i działania pod wpływem presji, czy nacisków.
– porusza ją sztuka
Bez względu na to, czy to muzyka, czy malarstwo, czy inna forma artystycznej ekspresji – osoby z wysoką wrażliwością są niezwykle wyczuleni na sztukę, która porusza, wzrusza, wzbudza naprawdę głębokie i wyjątkowe emocje.
– wyczuwa emocje innych
Inni ludzie są czasami zdziwieni, że wiesz, co czują, że zaznaczasz swoją obecność wtedy, kiedy im źle, gorzej, gdy czują dyskomfort i potrzebują zwykłego ludzkiego wsparcia. Doskonale odczytujesz emocje bliskich ci osób. To niezwykła umiejętność.
– potrzebuje się odciąć
Po całym intensywnym dniu lubisz sobie poleżeć w ciszy, w przyciemnionej sypialni? O niczym nie myśleć, tylko właśnie na tej ciszy się skupić? Tak ładujesz swoje baterie, regenerujesz się i nabierasz sił na ponowne zmierzenie się z pędem naszego świata.
– nie czuje się dobrze, gdy jest głośno
Duże koncerty nie są dla ciebie? Podobnie jak pokazy sztucznych ogni? Znajomi nie wyciągną cię na jakieś hałaśliwe miejskie imprezy, bo ty, jak osoba wysoce wrażliwa masz niższą tolerancję hałasu, niż inni.
– nie ogląda horrorów
Osoby z dużą wrażliwością dalekie są od oglądania programów, gdzie szybko zmienia się obraz, gdzie wiele się dzieje i trudno skupić wzrok. To za dużo. A takim wyznacznikiem jest niechęć do horrorów, nikt nigdy nie zaciągnie cię do kina na tego rodzaju film.
Wiele osób ostrzega przez niebezpieczeństwem bycia człowiekiem wysoce wrażliwym, który ma skłonność do zbytniej lękliwości i depresji. Jednak ta wrażliwość właśnie sprawia, że zauważa on szczegóły, które inni mogą przeoczyć, jest bardziej twórczy.
Jeśli jesteś osobą z wysoką wrażliwością nie odbieraj tego, jako słabości. Lepiej stanąć z tą swoją wrażliwością twarzą w twarz, bo to pozwoli zrozumieć siebie, swoje zachowania i potrzeby.
źródło: Psychology Today