Każde są inne a te szczególnie. Smutek z powodu oddalenia od bliskich i złość na ograniczenia rodzą rozczarowanie i zdenerwowanie. Co zrobić, żeby z tej trudnej sytuacji wyciągnąć jak najwięcej dla siebie i bliskich?
Dorota Minta, znana i ceniona psycholożka, ma dla nas 9 przykazań, które pozwolą wyjść z trudnych czasów w dobrej kondycji psychicznej! Obróćmy to, co dzieje się dookoła nas w wewnętrzną siłę.
1. Słuchaj tego, co jest ważne dla innych
Możesz zadawać przez Święta bliskim osobom jedno pytanie: „co jest dla Ciebie ważne”. W ten sposób pokażesz, że słuchasz ich odpowiedzi. Zastanów się co możesz zrobić, żeby w ich życiu działy się te ważne rzeczy. Bądź uważny i słuchaj innych. Dzięki temu i Ty będziesz słuchany. Powiedz im głośno, co jest dla Ciebie ważne w życiu. Na dużym arkuszu papieru zapisuj wszystkie odpowiedzi. Za rok sprawdzisz te zapiski, wspominając czas pandemii. A może z tego zrobisz swoją prywatną, świąteczną tradycję?
2. Bądź kreatywny
Wyjdź poza schemat. Jak? Na przykład zamiast robić tysięczne zdjęcie narysuj komiks pt. „Święta mojej rodziny, dziwnego roku 2020”. Zróbcie to wspólnie z bliskimi: rysujcie, wyklejajcie, piszcie. Napiszcie list do siebie w przyszłości. Opiszcie emocje jakie Wam towarzyszą w 2020 roku. Pandemia kiedyś minie i kiedyś z sentymentem będziecie oglądać te obrazki i czytać słowa. To będzie wyjątkowy sposób na uchwycenie wspomnień z tych dni. Możesz zaprosić do tworzenia tych pamiętników z czasów zarazy bliskich i przyjaciół, z którymi nie spotkasz się w najbliższych dniach przy wspólnym stole. A kiedy zrobicie to za rok, będziecie przeglądać zapisane karty i budować silniejszych siebie .
3. Ucz się być wdzięcznym
Tracąc świąteczną atmosferę mamy okazję, by zatrzymać się i zastanowić się nad wdzięcznością i akceptacją. Zastanów się nad tym, co masz i za co jesteś wdzięczny, zamiast skupiać się na tym, czego nie masz. Skupianie się na tym, czego nie ma może zatrzasnąć każdego z nas w pułapce negatywnego stanu emocjonalnego. Odezwij się do bliskich osób i podziękuj im za to co wydarzyło się dzięki nim w Twoim życiu. To nie muszą być wielkie wydarzenia na wagę Nobla. Przyjaciółce podziękuj za to, że zrobiła dla Ciebie zakwas z buraków. Bratu, że pojechał z Tobą na fantastyczną wycieczkę rowerowa w sierpniu. Partnerowi, że robi dla Ciebie każdego dnia doskonałą kawę. Dziękowanie i okazywanie wdzięczności są ważne, do dają nam siłę na wyjście obronną ręką z kryzysu poprzez budowanie wokół nas opiekuńczego kręgu. Ludzi, którzy są dla nas ważni, a my jesteśmy też tacy dla nich.
4. Otwórz się na nowe tradycje
Chociaż w tym roku musimy zrezygnować z naszej świątecznej rutyny, nadal mamy możliwość świętowania i łączenia się z bliskimi osobami. Ważne, by zachować elastyczność i nie patrzeć na zmiany w sposobie obchodzenia Świąt w czarno-białych kolorach. To, że nie możemy robić tego, co robiliśmy o tej porze roku, nie oznacza, że nie możemy zrobić nic. Możemy skupić się na tym, jak sensownie łączyć się z innymi i znajdować nowe sposoby celebrowania Świąt. Może zamiast składać rutynowe życzenia poznaj tradycje innych ludzi, społeczności, kultur. Możesz spróbować włączyć niektóre z tych tradycji do własnego kanonu świątecznego. To może być nowe danie, jakiś element dekoracji, czy szczególna zabawa. Dzięki temu wyjdziesz poza schemat, otworzysz się na nowe rzeczy, zrozumienie i empatię.
5. Czerp korzyści z technologii
Stwórz z członkami rodziny i bliskimi plan połączeń w określonym czasie za pośrednictwem ulubionych mediów społecznościowych lub platform do rozmów wideo. Opowiedz bliskim, czym są dla Ciebie te Święta, ale przede wszystkim wysłuchaj tego, co mówią oni. Poproś babcię albo najstarszą przyjaciółkę rodziny żeby opowiedziała o swoich tradycjach. A może niech każdy z Was opowie o jakimś świątecznym, dobrym wspomnieniu? Podzielcie się swoimi obrazami Świąt oraz specjalnych i twórczych sposobów obchodzenia. A może połączysz w tych rozmowach osoby, które dawno ze sobą nie rozmawiały, albo zaprosisz kogoś nieznanego reszcie towarzystwa? Kogoś, kto spędza te dni w samotności? Może to będzie nowa forma zaproszenia do stołu owego wędrowca, na którego czeka na naszych stołach pusty talerz?
6. Zrób coś inaczej
Już wiemy, że te Święta będą inne. W mniejszym gronie, bez podróży i hucznych przyjęć. Może zatem, żeby przestać je porównywać z poprzednimi latami, zrób coś inaczej. Na przykład postaw na ekstrawagancką, świąteczną kolację. Znajdź potrawę, którą wszyscy lubicie, która jest wspomnieniem ze wspaniałych wakacji, albo jest ulubionym daniem Twojego bohatera literackiego. Może rzućcie wyzwanie przyjaciołom i zróbcie w swoich domach taki wykraczający poza tradycję posiłek i połączcie się przez wideo opowiadając dlaczego wybraliście właśnie takie menu, skąd czerpaliście inspiracje. To nie musi być danie na miarę gwiazdki Michelin, bo najważniejsze, żebyście się wspólnie przy tym świetnie bawili, pomimo pozostawania w oddaleniu.
7. Utwórz świąteczną playlistę
Stwórz nastrój Świąt na swój własny sposób, stwórz swoją playlistę z utworów, które kojarzą Ci się tym okresem roku, ale włącz do niej jakieś szczególne utwory ważne dla Ciebie i Twoich bliskich. Może wyślij tę listę utworów bliskiej osobie, z która nie możesz się spotkać? Także w ten sposób w specyficzny sposób będziecie ze sobą blisko.
8. Idź na spacer
Wstań od stołu i idź do parku czy lasu, nad rzekę albo jezioro. A jak jesteś szczęśliwcem – nad brzeg morza . Zabierz ze sobą termos z gorącą herbatą albo czekoladą i spędź czas na świeżym powietrzu. Niech wymówką nie będzie chłód! A może w końcu obejrzysz świąteczne iluminacje w swoim mieście? Te na ulicach czy reprezentacyjnych budynkach, ale też te na domach sąsiadów. Możesz zrobić zdjęcia tych najładniejszych albo najzabawniejszych i wysyłać je z pozdrowieniami znajomym. Może się z tego zrobić Wasz prywatny konkurs, a może nawet nowa tradycja.
9. Ciesz się spokojem
Pamiętasz jak w poprzednich latach marzyłeś, żeby uciec w siną dal i spędzać Świąt w tradycyjny sposób? Miałeś dość licznych wizyt i wymuszonych rozmów? Zwyczajnie chciałeś spędzić Święta w małym gronie, a nie miałeś odwagi odmówić świątecznego obiadu u teściów i podwieczorku u cioci Jadzi? Świat podjął decyzję za Ciebie, więc nie marnuj tej okazji! Spędź te dni z najbliższą Ci osobą, chodź na spacery, nadrabiaj zaległości filmowe, jedz te potrawy, które naprawdę lubisz, czytaj i rozmawiaj. Wsłuchaj się w siebie.
Dobrych Świąt!
Dorota Minta. Psycholożka. Ekspert THINK TANK, współzałożycielka polskiego Slow Food. Pracuje z osobami z zaburzeniami odżywiania, odczuwającymi brak satysfakcji z życia.