Go to content

7 „szczerych” powodów, dla których nie jesteś szczęśliwy w związku

Fot. iStock .Anchiy

Czasem miłość się kończy, uczucie się wypala. Bywa, że nie ma na to logicznego wytłumaczenia. Emocje, uczucia nie są „logiczne”. Nie zawsze je rozumiemy, nie zawsze wiemy dlaczego coś odczuwamy lub nie. Zazwyczaj jednak impulsy, które nami kierują mają swoje podłoże głęboko w podświadomości. Są więc ukryte, ale bardzo ważne powody, które sprawiają, że nie jesteśmy szczęśliwi w relacji z partnerem. Jeśli twoja miłość przechodzi kryzys, warto zadać sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje i spróbować powalczyć o to szczęście.

7 „szczerych” powodów, dla których nie jesteś szczęśliwy w związku

1. Przestałeś wkładać wysiłek w relację

Może to banał, ale miłość trzeba pielęgnować. Nawet jeśli oznaczałoby to, że czasem musisz się do tego zmusić. Praca nad związkiem nie jest łatwa, bo wymaga poświęceń – czasem rezygnacji z wygodnictwa, wyjścia ze strefy komfortu. Ale procentuje, działa. Musimy w to wierzyć.

2. Ukochana osoba przestała cię pociągać fizycznie

Jest kilka możliwych powodów takiego stanu rzeczy. Jeśli jest między nami konflikt, jesteśmy mniej skłonni do miłosnych uniesień, a partner bardziej nas denerwuje niż pociąga. Jeśli zauważasz, że partner przestaje być dla ciebie atrakcyjny seksualnie, koniecznie postaraj się przede wszystkim znaleźć przyczynę. Brak intymnych relacji w związku bardzo oddala od siebie partnerów. Czasem tak bardzo, że nie daje się już tego naprawić.

3. Jesteś narcyzem

Gdzieś głęboko tkwi w tobie problem, którego nie da się rozwiązać wchodząc w kolejne związki, zmieniając partnerów, którzy się do ciebie dopasują. Narcystyczna natura wymaga terapii po to, by nauczyć się dawać drugiej osobie siebie.

4. Jesteś uzależniony

To nie muszą być używki. Takie uzależnienie w dość oczywisty sposób niszczy nasz związek. Ale równie niebezpieczne jest uzależnienie od wirtualnego świata, wieczne przeglądanie wiadomości w telefonie, nowych postów i polubień na Facebooku. Uzależnienie od sztucznych relacji.

5. Nie umiesz okazywać uczuć

To nie jest twoja wina. Okazywania uczuć uczymy się jako dzieci od rodziców, bliskich osób z naszego otoczenia. Coś w twojej historii sprawiło, że ty tego nie potrafisz. Teraz cierpisz z tego powodu i nie potrafisz być w pełni szczęśliwy w związku. Spokojnie, nigdy nie jest za późno na naukę. Trzeba tylko chcieć…

6. Masz osobisty, ważny problem

Jest w twoim życiu coś, co cię ogranicza emocjonalnie, co spędza ci sen z powiek. Coś, co sprawia, że nie możesz być dobrym, obecnym partnerem w związku, a jedynie stwarzasz pozory, że wszystko jest w porządku. Coś, co powoduje u ciebie rosnącą frustrację, którą przerzucasz na swoją drugą połówkę. Zacznij mówić.

7. Nie potrafisz doceniać „prostych” rzeczy

Domagasz się fajerwerków i wiecznej namiętności, zaczynasz panikować, gdy pierwsze emocje nieco opadają. Wydaje ci się, że miłość to wieczne szaleństwo, a nie ciche, dobre przekonanie, że możecie na siebie liczyć, że się rozumiecie i wzajemnie słyszycie. Dużo czasu minie, zanim zrozumiesz, że miałeś szczęście na wyciągnięcie ręki. Że ono nie musi „krzyczeć”…

Nie rezygnujmy ze związku już w momencie, gdy czujemy, że nie jesteśmy szczęśliwi. Starajmy się przede wszystkim znaleźć źródło problemu. Jeśli jesteśmy w relacji z dobą, wartościową osobą, która darzy nas szczerym uczuciem, dajmy sobie szansę na to, by naprawić to, co nie funkcjonuje jak powinno.