Go to content

7 umiejętności, które zmienią twoje życie (i których nauczysz się w pół roku!)

Jak zmienić swoje życie? Nabrać wiatru w żagle! Nic tak nie pomaga złapać życia w swoje ręce i dokonać znaczących zmian, jak nowe umiejętności. Co można zrobić? Bardzo wiele – przede wszystkim to zależy od twoich zainteresowań i celów. Aby posiąść te umiejętności, tak by czuć się pewnie – wystarczy mniej niz pół roku. Mierzmy wysoko!

Wystąpienia publiczne

Zaskakujące, ale nad wyraz cenne doświadczenie. Wielu z nas, na co dzień pewnych siebie – kompletnie traci głowę, gdy staję przed nawet najmniejsza publicznością. Internet donosi, że według badań publicznych wystąpień boimy się bardziej niż śmierci!

Umiejętność mówienia do grona odbiorców, to wyjątkowa cenna cecha, którą można wypracować. A korzyści – to nie tylko brak tremy – okazują się zaskakujące. Warren Buffett swoim absolwentom mówił, że ta umiejętność otwiera szeroko drzwi do życiowego sukcesu – obojętnie czy szukamy go w życiu prywatnym, czy służbowym. Gdy rozwijamy umiejętność występowania publicznie – rozwijamy równocześnie umiejętności komunikacji, budowania zaufania i sprzedaży oraz wiele. wiele innych. A te są przydatne w codziennym życiu.

Zwalcz demona i zobacz jak zmieni się twoje postrzeganie siebie i innych. Takie wystąpienie, to również doskonała okazja do obserwacji bardzo różnych zachowań wśród ludzi wokół siebie.

Nauka języka obcego

Tak pół roku wystarczy, żeby nauczyć się języka na tyle dobrze, że dogadać się w kwestii podstawowych rzeczy na poziomie wyższym niż „Dziń dybry, ja być z Polska”. A jeżeli skusicie się na profesjonalny kurs – efekty mogą was zaskoczyć.

Nie musiscie zaczynać od zera – każdy z nas kiedyś, uczył się jakiegoś języka obcego – niestety bardzo często po szkole, nasze umiejętności umarły gdzieś między „zrobię to jutro” a „nie mam czasu na pierdoły”. Wiecie co robić ;). W tej chwili narzędzia są pod naszymi nosami, np. portale społecznościowe do nauki języków, tacy wirtualni i całkiem bezpłatni native speakerzy.

Zarządzanie swoimi finansami

Prowadzicie domową rachunkowość? Może pora oswoić finansowego potwora. Jak to zrobić naprawdę dobrze od lat radzi mistrz w swojej branży – Michał Szfrański, na blogu Jak oszczędzać pieniądze. A po co nam domowa księgowość do zmian? Będziecie zaskoczone jak wiele w życiu można zmienić i osiągnąć kontrolując swoje finanse. Od lepszego gospodarowania tym co mamy, przez poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad życiem – po odłożenie pieniędzy na wakacje życia i podróż po globie. Na pewno nie uznacie tego czasu za stracony, można tylko zyskać!

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock / NiseriN

1/1 7 umiejętności, które zmienią twoje życie i nauczysz się w pół roku

Szybkie czytanie

Nie jest dla każdego, ale wbrew pozorom nie należy do umiejętności bardzo trudnych. Wystarczy odrobina samozaparcia i regularne ćwiczenia. A po co nam szybkie czytanie – nie chodzi bynajmniej o rozkoszowanie się lekturą ulubionego romansidła, ale umiejętność szybkiego wyławiania informacji. Żyjemy w społeczeństwie informacyjnym, codziennie zasypywani jesteśmy ogromną ilością zbędnych wiadomości. Nie ma cenniejszej umiejętności, niż szybkość i trafne ich selekcjonowanie.

Oswojenie „Exela”

Większość z nas z niego korzysta – i również większość histerycznie boi się tego popularnego programu. Może najwyższa pora go ujarzmić? W sieci nie brak tutoriali i instrukcji krok po kroku na każdą okazję, wystarczy odrobina dobrej chęci. A poskromienie tego „złośnika” to nie tylko umiejętność wykorzystania zalet tego programu, ale i doskonały dowód – że można i nie trzeba się bać… i to się opłaca! Dlaczego akurat król arkuszy kalkulacyjnych, bo jest tak popularny, że będziesz miała z tego najwięcej korzyści – tych realnych: w pracy, w organizacji domu czy podczas planowania treningów.

Nauka edycji i obróbki zdjęć

To już czysta przyjemność. I korzyści – nie tylko w postaci ładnych wakacyjnych pamiątek. Poćwiczysz kreatywność i wyobraźnię przestrzenną w bardzo praktycznym wydaniu. Umiejętność obsługi programów do obróbki i edycji zdjęć – to coś, czym warto się pochwalić podczas poszukiwań pracy. Nie trzeba porywać się na drogiego Corela, sprawdźcie jego mniej rozbudowany i darmowy odpowiednik – GiMP.

Medytacja

Bo odpoczywać też trzeba się nauczyć, a ta umiejętność jest coraz rzadsza. Nawet na urlopie nie potrafimy odpoczywać. Gnamy i pędzimy, nie potrafimy odpuszczać i słuchać siebie. Nie trzeba medytacji podszywać większą religijną ideologią. Nauczcie się dzięki niej wyciszać, zwalniać, mieć czas na zwykłe, prawdziwe życie.