Go to content

7 rzeczy, których nie powinnaś oczekiwać od innych

Fot. iStock/portishead1

Mówi się, że największe rozczarowania są wynikiem niesłusznych lub zbyt wielkich oczekiwań. I tak faktycznie jest, szczególnie gdy zakładamy sobie bardzo optymistyczne plany, ale jednocześnie oczekujemy, że ich realizacja po prostu nam się należy i sama się dokona. Podobnie się dzieje w przypadku układania relacji z otoczeniem.

Interakcje z innymi ludźmi i mają potężny wpływ na nasz komfort życia. Bywa, że nie czujemy się dobrze wśród innych, bo nasze oczekiwania względem tego, co dostajemy od innych ludzi, bardzo się rozmijają. Błędem jest zakładanie, że inni powinni domyśleć się co chodzi nam po głowie i czego od nich oczekujemy. Natomiast mniejsze oczekiwania względem otoczenia wpłyną na zmniejszenie frustracji oraz oczyszczoną relacje. Sprawdź, czy nie popełniasz błędów, które wpływają na pogorszenie relacji z innymi ludźmi.

7 rzeczy, których nie powinnaś oczekiwać od innych

1. Ciągłego popierania i dawania rad

Nie możesz przyglądać się cały czas temu, co sądzą i mówią o tobie inni. Nie dopytuj się, czy to co robisz jest w porządku i czy powinnaś iść konkretnie tą drogą. Nie jesteś na tym świecie po to, by sprostać oczekiwaniom innych ludzi. I odwrotnie, nie powinno  się tobie wydawać, że inni są od tego, aby sprostać twoim oczekiwaniom. Najlepiej podążać za własną intuicją, nawet za cenę popełniania błędów, niż porównywać się do innych. Prawdziwym sukcesem jest realizowanie się na własny sposób.

2. Szacunku, którego nie okazujesz innym

Siła człowieka nie tkwi w jego mięśniach, ale w duszy, w podejściu do innych. Jeśli szanujesz ludzi i zachowujesz się wobec nich w porządku, oczekuj tego samego względem siebie. Jednak w przypadku, gdy prezentujesz postawę roszczeniową i oczekujesz dla siebie szacunku, możesz się zdziwić. Nigdy też nie powinnaś prosić kogokolwiek o miłość, uwagę czy szacunek. Pewne rzeczy, aby były szczere, powinny wypływać naturalnie.

 3. Sympatii ze strony otoczenia

Fajnie jest zyskać szacunek i sympatię otoczenia, jednak pomysł, że każdy musi cię lubić jednakowo, w życiu się nie sprawdza.  Ludzie zawsze będą mieli swoje sympatie i antypatie i nie można oczekiwać od całego świata, że każdy będzie zachwalał cię pod same niebiosa. Licz się z tym, że ludzie mają własną opinię na twój temat i nie musi ona być wcale super pozytywna. Możesz czasem czuć się niekochana czy nielubiana przez jedną osobę, ale dla kogoś innego będziesz nadal wyjątkowa i bezcenna. Pamiętaj, że lepiej jest się uśmiechnąć i robić dalej swoje, niż dostosować się do tych, którzy nie akceptują cię taką jaką jesteś.

4. Dostosowania się innych do ciebie

Nikt nie musi się dopasowywać do twojego pomysłu na życie, za to ty powinnaś szanować innych za to kim są i to, co robią po swojemu. Gdy odrzucisz nadmierne oczekiwania wobec innych osób, o wiele łatwiej przyjdzie ci docenić ich prawdziwą naturę.

5. Domyślania się o co ci chodzi

Nikt nie czyta w myślach i nikt nie ma ochoty marnować czasu na to, by zgadnąć, co chodzi ci po głowie. Lepiej jest skutecznie komunikować się z innymi, powiedzieć jasno o czym się myśli. Wbrew pozorom jest to bardzo proste i zdecydowanie ułatwia życie.

6. Nagłej zmiany zachowania partnera

Nie ma chodzących ideałów i osób, które perfekcyjnie pasowałyby do siebie pod każdym względem. Oczekiwania, że partner porzuci swoje ulubione hobby lub zacznie się ubierać inaczej, bo ty tego sobie życzysz, jest pomyłką. Albo akceptujesz odmienność drugiej osoby, albo decydujesz się na życie bez jej udziału. Kiedy wspierasz kogoś i pozwalasz mu być takim jakim jest, pozwalasz mu się rozwijać.

7. Otaczania cię uśmiechem z każdej strony

Nie każdy ma same dobre dni i super poczucie humoru. Nie każdy musi rozdawać uśmiechy na prawo i na lewo. Pamiętaj, że uśmiech na zewnątrz nie oznacza, że w danej chwili ktoś nie stoi na życiowym zakręcie i nie toczy sam ze sobą ważnej walki. Każdy ma wzloty i upadki, a kiedy ty zaakceptujesz te naturalne zmagania, pomożesz zebrać siły do walki i wrócić do normalności.

Ludzie zawsze będą zachowywali się tak jak ty sobie tego życzysz i bardzo dobrze. Świat jest różnorodny i nie powinnaś oczekiwać tego, że za każdym razem dostaniesz to, czego pragniesz. Odrzucając postawę roszczeniową skupisz się na sobie i własnym rozwoju.

źródło: www.marcandangel.com