Lifestyle

7 rzeczy, których nie powinnaś oczekiwać od innych

Redakcja
Redakcja
15 listopada 2017
Fot. iStock/portishead1
 

Mówi się, że największe rozczarowania są wynikiem niesłusznych lub zbyt wielkich oczekiwań. I tak faktycznie jest, szczególnie gdy zakładamy sobie bardzo optymistyczne plany, ale jednocześnie oczekujemy, że ich realizacja po prostu nam się należy i sama się dokona. Podobnie się dzieje w przypadku układania relacji z otoczeniem.

Interakcje z innymi ludźmi i mają potężny wpływ na nasz komfort życia. Bywa, że nie czujemy się dobrze wśród innych, bo nasze oczekiwania względem tego, co dostajemy od innych ludzi, bardzo się rozmijają. Błędem jest zakładanie, że inni powinni domyśleć się co chodzi nam po głowie i czego od nich oczekujemy. Natomiast mniejsze oczekiwania względem otoczenia wpłyną na zmniejszenie frustracji oraz oczyszczoną relacje. Sprawdź, czy nie popełniasz błędów, które wpływają na pogorszenie relacji z innymi ludźmi.

7 rzeczy, których nie powinnaś oczekiwać od innych

1. Ciągłego popierania i dawania rad

Nie możesz przyglądać się cały czas temu, co sądzą i mówią o tobie inni. Nie dopytuj się, czy to co robisz jest w porządku i czy powinnaś iść konkretnie tą drogą. Nie jesteś na tym świecie po to, by sprostać oczekiwaniom innych ludzi. I odwrotnie, nie powinno  się tobie wydawać, że inni są od tego, aby sprostać twoim oczekiwaniom. Najlepiej podążać za własną intuicją, nawet za cenę popełniania błędów, niż porównywać się do innych. Prawdziwym sukcesem jest realizowanie się na własny sposób.

2. Szacunku, którego nie okazujesz innym

Siła człowieka nie tkwi w jego mięśniach, ale w duszy, w podejściu do innych. Jeśli szanujesz ludzi i zachowujesz się wobec nich w porządku, oczekuj tego samego względem siebie. Jednak w przypadku, gdy prezentujesz postawę roszczeniową i oczekujesz dla siebie szacunku, możesz się zdziwić. Nigdy też nie powinnaś prosić kogokolwiek o miłość, uwagę czy szacunek. Pewne rzeczy, aby były szczere, powinny wypływać naturalnie.

 3. Sympatii ze strony otoczenia

Fajnie jest zyskać szacunek i sympatię otoczenia, jednak pomysł, że każdy musi cię lubić jednakowo, w życiu się nie sprawdza.  Ludzie zawsze będą mieli swoje sympatie i antypatie i nie można oczekiwać od całego świata, że każdy będzie zachwalał cię pod same niebiosa. Licz się z tym, że ludzie mają własną opinię na twój temat i nie musi ona być wcale super pozytywna. Możesz czasem czuć się niekochana czy nielubiana przez jedną osobę, ale dla kogoś innego będziesz nadal wyjątkowa i bezcenna. Pamiętaj, że lepiej jest się uśmiechnąć i robić dalej swoje, niż dostosować się do tych, którzy nie akceptują cię taką jaką jesteś.

4. Dostosowania się innych do ciebie

Nikt nie musi się dopasowywać do twojego pomysłu na życie, za to ty powinnaś szanować innych za to kim są i to, co robią po swojemu. Gdy odrzucisz nadmierne oczekiwania wobec innych osób, o wiele łatwiej przyjdzie ci docenić ich prawdziwą naturę.

5. Domyślania się o co ci chodzi

Nikt nie czyta w myślach i nikt nie ma ochoty marnować czasu na to, by zgadnąć, co chodzi ci po głowie. Lepiej jest skutecznie komunikować się z innymi, powiedzieć jasno o czym się myśli. Wbrew pozorom jest to bardzo proste i zdecydowanie ułatwia życie.

6. Nagłej zmiany zachowania partnera

Nie ma chodzących ideałów i osób, które perfekcyjnie pasowałyby do siebie pod każdym względem. Oczekiwania, że partner porzuci swoje ulubione hobby lub zacznie się ubierać inaczej, bo ty tego sobie życzysz, jest pomyłką. Albo akceptujesz odmienność drugiej osoby, albo decydujesz się na życie bez jej udziału. Kiedy wspierasz kogoś i pozwalasz mu być takim jakim jest, pozwalasz mu się rozwijać.

7. Otaczania cię uśmiechem z każdej strony

Nie każdy ma same dobre dni i super poczucie humoru. Nie każdy musi rozdawać uśmiechy na prawo i na lewo. Pamiętaj, że uśmiech na zewnątrz nie oznacza, że w danej chwili ktoś nie stoi na życiowym zakręcie i nie toczy sam ze sobą ważnej walki. Każdy ma wzloty i upadki, a kiedy ty zaakceptujesz te naturalne zmagania, pomożesz zebrać siły do walki i wrócić do normalności.

Ludzie zawsze będą zachowywali się tak jak ty sobie tego życzysz i bardzo dobrze. Świat jest różnorodny i nie powinnaś oczekiwać tego, że za każdym razem dostaniesz to, czego pragniesz. Odrzucając postawę roszczeniową skupisz się na sobie i własnym rozwoju.

źródło: www.marcandangel.com


Lifestyle

7 sygnałów, że to nie jest zwykły smutek, ale depresja sezonowa

Redakcja
Redakcja
16 listopada 2017
Fot. iStock/lolostock
 

Jesienią i zimą dni są o wiele krótsze, jest mniej słońca, więc próżno szukać osób z nadmiarem energii, uśmiechniętych od ucha do ucha. Ciemne chmury i opady deszczu sprawiają, że częściej mamy ochotę chować się w domu pod kocem. Niesprzyjająca aura obniża  nastrój, może się pojawić smutek, rozdrażnienie czy przygnębienie.

Czasem ten stan utrudnia zwykłe funkcjonowanie i sprawia, że dotknięte nim osoby naprawdę cierpią.

Jak poznać, że zwykły smutek zamienił się w sezonową depresję? 

Depresja sezonowa (sezonowe zaburzenia afektywne, SAD) pojawia się wraz z nastaniem jesieni oraz zimy i ustępuje przy cieplejszych miesiącach. Pewien stan energetycznego uśpienia jesienią i zimą jest rzeczą naturalną, ponieważ przebywamy w świetle żarówek, a niedobór światła słonecznego uważa się za główną przyczynę zaburzeń sezonowych. Niedostatek światła wpływa na zaburzenia powstawania i regulacji neuroprzekaźników oraz hormonów. Zwiększone wydzielanie melatoniny wpływa na senność i zmęczenie, a zmniejszona ilość serotoniny obniża nastrój.

7 oznak, że to nie zwykły smutek, ale depresja sezonowa

1. Rozdrażnienie

Ludzie cierpiący z powodu depresji sezonowej odczuwają smutek, ale jeszcze silniej daje im się we znaki uczucie zniecierpliwienia i frustracji.

2. Zmniejszona energia

Brak siły na codzienne funkcjonowanie sprawia, że chorzy o wiele lepiej czują się pozostając w łóżku. Często tracą oni także swoje zainteresowania ulubionymi czynnościami i stają się obojętni na to, co się dzieje wokół nich.

3. Tycie

Osoby cierpiące z powodu depresji sezonowej wykazują tendencję do zajadania swoich smutków. Najczęściej sięgają po produkty bogate w skrobię oraz słodycze, co jest zabójcze dla sylwetki.

4. Ucieczka od życia towarzyskiego

Depresja sezonowa wpływa na niechęć do spotkań towarzyskich. Nadwrażliwość może powodować zaburzenia relacji z osobami, które nie rozumieją specyfiki tego zaburzenia. SAD może się również objawić niechęcią do pracy i ogólnego funkcjonowania w społeczeństwie.

5. Bezsenność

Wiele osób cierpiących na depresję sezonową ma trudności z zasypianiem, a gdy już uda się im zasnąć, nie czują się wypoczęci rano. Z tego mogą wynikać problemy z pamięcią, jasnością myślenia oraz koncentracją uwagi.

6. Zwiększony niepokój

Ludzie cierpiący na depresję sezonową są mniej odporni na stres oraz bardziej podatni na odczuwanie lęku, niepokoju.

7. Zmiany nastroju

Chorzy odczuwają wahania nastrojów i zachowań podczas jesienno-zimowych miesięcy. Osoba radosna i otwarta na innych w przypadku SAD może wycofać się z kontaktów z otoczeniem, mieć problemy z opanowaniem zmieniających się emocji.

Jeśli twój smutek jest spowodowany depresją sezonową, skorzystaj z pomocy terapeuty — terapia poznawczo-behawioralna oraz leki skutecznie redukują męczące objawy. Dodatkowo terapia światłem, ruch na świeżym powietrzu (szczególnie w słoneczne dni w godzinach porannych) może skutecznie poprawiać nastrój.


 

źródło: www.psychologytoday.com


Lifestyle

Polacy są zadowoleni z seksu. Kobiety deklarują, że to najlepszy sposób, by zbliżyć się do partnera

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
15 listopada 2017
Fot. iStock/MilosStankovic

Seks. Mówi się, że nie jest w życiu najważniejszy, jednak trzeba przyznać, że wiele od niego zależy. Udane życie intymne pomaga budować relacje w związku i korzystnie wpływa na zdrowie. Gdy coś w sypialni szwankuje, kryzys szybko przekłada się na codzienne życie. Czy Polacy są zadowoleni z seksu? Wyniki ostatnich analiz zaskakują, bowiem znaleźliśmy się dość wysoko w pewnym, ogólnoświatowym rankingu.

Ranking „15 najbardziej usatysfakcjonowanych seksualnie krajów na świecie”, stworzony przez serwis Insider Monkey na podstawie wyników różnych ankiet i zestawień, może budzić spore emocje. Spośród 200 krajów, Polska zajęła wysokie, bo aż 10. miejsce. Choć jeszcze daleko nam do zajęcia miejsca na podium, możemy być z siebie dumni. Średnia liczba odbytych w ciagu roku stosunków, jaką deklarujemy, wynosi 143. Wynika z tego, że seks uprawiamy co dwa i pół dnia. Pewnie zastanawiasz się teraz, ile razy dziennie muszą się kochać niektóre pary, skoro udało się wyciągnąć taką średnią, podczas gdy u ciebie życie seksualne dawno zeszło na dalszy plan. To przykre, ponieważ seks ma ogromne znaczenie dla kobiet. Potwierdziło to aż 84 proc. ankietowanych Polek. Ich zdaniem, jest to najlepszy sposób, by zbudować intymną relację z partnerem.

Pierwsze miejsce w rankingu zdobyli Szwajcarzy. Przede wszystkim dlatego, że aż 1/5 ankietowanych zadeklarowała, że niczego nie zmieniłaby w swoim życiu seksualnym. Cóż, tylko pozazdrościć. Co ciekawe, 23 proc. wyznało, że zdarzyło im się uprawiać seks w miejscu publicznym. Dla większości z nas pozostaje to w sferze marzeń.  Kolejne miejsca w zestawieniu zajęli kolejno: Hiszpanie, Brazylijczycy, Rosjanie i Chińczycy. Polacy wyprzedzili m.in. Australijczyków, Niemców i Holendrów.

Chociaż bardzo miło jest zająć tak wysokie miejsce w ogólnoświatowym rankingu, warto jednak przyjrzeć się naszej seksualności dokładniej. Raport ,,Seksualność Polaków 2017” prof. Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy, opracowany w ramach Ogólnopolskiego Programu Zdrowia Seksualnego (OPZS), został stworzony na bazie ankiet, przeprowadzonych wśród 2,5 tysiąca osób. Wnioski, jakie z niego płyną, są równie imponujące.

Ile minut się kochamy?

Polacy uprawiają seks średnio 13,9 min. Chociaż to o 6 sekund mniej, niż deklarowaliśmy jeszcze w 2005 roku, wciąż możemy być z siebie dumni. Z badań opublikowanych w 2008 roku na łamach „Journal of Sexual Medicine” wynika, że w Stanach Zjednoczonych przeciętny seks trwa od 3 do 13 min. Co ciekawe, mieszkańcy Pensylwanii wyznali, że idealny stosunek powinien zająć nie więcej niż 3-7 min. Nie ma więc wątpliwości, że Polacy lubią się kochać.

Faceci są bardziej zadowoleni

Aż 68 proc. mężczyzn i 67 proc. kobiet deklaruje, że życie seksualne jest dla nich satysfakcjonujące. Osoby będące w stałych związkach kochają się średnio 2-3 razy w tygodniu. Taką samą częstotliwość deklaruje jedynie 11 proc. singli. Najwyraźniej bliskość, intymność i stabilizacja w relacjach mają dla nas ogromne znaczenie. Zdumiewające, że większość Polaków (aż 71 proc.) twierdzi, że stosunek raz w tygodniu wystarczy.

Raporty z kosmosu

– Ja nie wiem, skąd się biorą ci ankietowani. Ja mogę wiele powiedzieć o moim życiu seksualnym, ale na pewno nie to, że jest satysfakcjonujące. W sex-shopie owszem, byliśmy, ale raczej po to, żeby ratować to nasze pożycie. Wydaje mi się, że w sprawach seksu nie jesteśmy szczerzy. Mało kto ma odwagę przyznać, że w tej sferze jest u niego kiepsko. Wolimy chwalić się, czego to my nie wyprawiamy w łóżku – mówi Kaśka z 12-letnim stażem małżeńskim.

Nie boimy się eksperymentować

Iza jest ekspedientką w jednym z warszawskich sex-shopów już od czterech lat. Jej zdaniem, z roku na rok pojawia się coraz więcej klientów. – Najczęściej przychodzą pary, które chcą urozmaicić swoje życie seksualne. Potrafią spędzić w sklepie nawet godzinę, dwie. Wszystko oglądają. Ale są przy tym bardzo radośni i pogodni. Widać, że seks jest dla nich ważny. Mam wrażenie, że wizyta w takim miejscu sama w sobie jest dla nich jak gra wstępna- opowiada Iza. – Samotni panowie kupują różne akcesoria dla swoich partnerek na prezent. Ale zauważyłam też, że pojawia się coraz więcej kobiet. Już nie przychodzą i nie proszą drżącym głosem o wibrator. Teraz nie wstydzą się zapytać, czym różni się jeden model od drugiego. Często mają już w domu inne zabawki – dodaje. Żeby jednak do takiego sex-shopu się wybrać, trzeba zdać sobie sprawę z  tego, jak wielkie znaczenie ma dla nas życie seksualne.

Raporty, rankingi i inne, przeróżne zestawienia pozwalają nam w pewnym stopniu znaleźć punkt odniesienia. Jednych zdołują, innych podniosą na duchu. Z pewnością znajdą się również tacy, których zmobilizują do działania. Jedno jest pewne – seks ma znaczenie. Czy będziesz z niego zadowolony, zależy tylko od ciebie.

Źródło: Raport „Seksualność Polaków 2011” prof. Izdebskiego i Polpharmy został opracowany w ramach Ogólnopolskiego Programu Zdrowia Seksualnego (OPZS)/ Insider Monkey/Rynek Zdrowia/


Zobacz także

8 sekretów Japończyków, które czynią ich zdrowymi i szczupłymi

EllaOne - pigułka "po" znów na receptę

Pigułka „po” znów na receptę? Minister Zdrowia chce „przywrócić normalność”

„Nasza miłość to siła!”. Akcja „List do dziecka”