Go to content

Bawią cię takie żarty? Zdaniem naukowców, jesteś inteligentna

Fot. iStock/Mixmike

Chcesz sprawdzić, czy twój rozmówca jest inteligentny? Opowiedz mu dowcip z elementami czarnego humoru i obserwuj jego reakcję. Jeżeli odpowiednio go zinterpretuje i co więcej – uśmieje się, masz przyjemność rozmawiać z osobą o wysokim ilorazie inteligencji. Tak przynajmniej twierdzą naukowcy. 

Zespół naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu zaprosił do badań 156 osób, których średnia wieku wynosiła 33 lata. Ankietowanym zaprezentowano serię mrocznych rysunków, namalowanych przez niemieckiego artystę Uliego Steina, który w swoich pracach często posługuje się czarnym humorem. Osoby biorące udział w eksperymencie miały określić, jak bardzo bawią ich prezentowane rysunki.

Okazało się, że ci którzy charakteryzowali się wisielczym poczuciem humoru, mieli znacznie wyższy iloraz inteligencji, niż ludzie, których nie bawiły prace niemieckiego artysty. Poza tym ludzie ci nie wykazywali agresji czy negatywnych emocji. Odkrycia te stają w sprzeczności z wcześniejszymi teoriami, dotyczącymi związku między agresją a humorem. Już w 1905 r. Freud postawił hipotezę, że czarny humor pozwala na bezpieczne uwolnienie skrywanej agresji.

Jeżeli do tej pory wstydziłaś się swojego poczucia humoru, już nie powinnaś. To świadczy o twojej inteligencji. Jeśli natomiast przerażali cię ludzie, którzy mają twoim zdaniem „trudne” lub „chore” poczucie humoru, wiedz, że najprawdopodobniej nie są psychopatami. Tak przynajmniej wynika z badań.

Wyniki badań opublikowano w magazynie „Cognitive Processing”.


 

Źródło: The Guardian