Go to content

7 problemów w zachowaniu dziecka, których nigdy nie powinniśmy lekceważyć, i jak sobie z nimi radzić

Fot. iStock/Imgorthand

Wychowywanie dzieci to olbrzymia odpowiedzialność i ciężka praca, to momenty radości i zwątpienia (głównie w to, że jesteśmy dobrymi rodzicami). Wiele czasu upłynie zanim (i jeśli w ogóle) nabierzemy odrobiny dystansu do swoich rodzicielskich błędów i porażek. Poniżej znajdziecie kilka najczęstszych problemów w zachowaniu dziecka, których nigdy nie powinniśmy ignorować.

7 problemów w zachowaniu dziecka, których nigdy nie powinniśmy lekceważyć

Milczenie, kiedy komuś dzieje się krzywda, albo ktoś postępuje niewłaściwie

Rozwiązanie: To problem szczególnie ważny w dzisiejszych czasach. Trzeba wyjaśnić dziecku różnicę między byciem skarżypytą, a byciem czujnym i wrażliwym na krzywdę innych. Ponadto, trzeba nauczyć się ze spokojem słuchać swojego dziecka i powstrzymać się od osądzania. Staraj się zawsze szukać rozwiązań dla sytuacji razem z córką, czy synem.

Niezdrowa rywalizacja między rodzeństwem

Rozwiązanie: Musisz znaleźć źródło problemu, i upewnić się, że dzieci nie zadają sobie fizycznego bólu. Pomóż im poczuć, że stanowią zespół, że grają w jednej, rodzinnej drużynie. Naucz je (ale najpierw samego siebie) rozwiązywać konflikty sprawiedliwie. Wyjaśnij im, na czym polega szanowanie swoich uczuć. Staraj się regularnie spędzać czas z każdym z nich osobno i razem.

Kradzież

Rozwiązanie: Zachowaj spokój. Jeśli twoje dziecko ukradło coś po raz pierwszy (na przykład złapałeś je na podkradaniu pieniędzy ze swojego portfela), przede wszystkim dowiedz się, co nim kierowało. Następnie poproś dziecko, aby zwróciło skradzioną rzecz i przeprosiło właściciela. Jeśli kradzieże będą się powtarzać, szukaj profesjonalnej pomocy psychologicznej. W przeciwnym razie, tego typu zachowania mogą przerodzić się w trwałe przyzwyczajenie.

Brak szacunku wobec innych

Rozwiązanie: Sprawdź, co jest przyczyną tego zachowania. Ucz dziecko, by we właściwy sposób (w miarę możliwości nie krzywdząc innych) wyrażało swoje emocje i pragnienia. Że umiejętność zachowania spokoju i uważnego słuchania jest kluczowa. Jeśli Twoje dziecko nadal zachowuje się nieodpowiednio, zasięgnij porady specjalisty

Nieuczciwość, kłamstwo

Rozwiązanie:  Wyjaśnij dziecku znaczenie uczciwości i zaufania w relacji między tobą a nim, między przyjaciółmi, między bliskimi osobami. Pomyśl, jak najlepiej uświadomić dziecku, że kłamstwo jest nie do przyjęcia. Jeśli nieuczciwość staje się normą, może to być oznaką poważniejszych problemów. W takim przypadku trzeba skontaktować się ze specjalistą.

Marudzenie

Rozwiązanie: Spróbuj zachować spokój. Przypominaj dziecku, że powinno mówić normalnym głosem. Jeśli marudzenie staje się codzienną rutyną, przeanalizuj dokładniej relacje w twojej rodzinie. Dziecko prawdopodobnie próbuje zwrócić twoją uwagę na jakiś głębszy problem.

Złe maniery

Rozwiązanie: Nie przesadzaj z wpajaniem na siłę dobrych manier. Zamiast tego, skup się na tym, by twoje dziecko zwracało uwagę na innych i zachowywało się poprawnie. Pamiętaj, każde dziecko jest lustrem swoich rodziców.


Na podstawie: brightside.me