Lifestyle Macierzyństwo Psychologia

7 problemów w zachowaniu dziecka, których nigdy nie powinniśmy lekceważyć, i jak sobie z nimi radzić

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
24 kwietnia 2017
Fot. iStock/Imgorthand
 

Wychowywanie dzieci to olbrzymia odpowiedzialność i ciężka praca, to momenty radości i zwątpienia (głównie w to, że jesteśmy dobrymi rodzicami). Wiele czasu upłynie zanim (i jeśli w ogóle) nabierzemy odrobiny dystansu do swoich rodzicielskich błędów i porażek. Poniżej znajdziecie kilka najczęstszych problemów w zachowaniu dziecka, których nigdy nie powinniśmy ignorować.

7 problemów w zachowaniu dziecka, których nigdy nie powinniśmy lekceważyć

Milczenie, kiedy komuś dzieje się krzywda, albo ktoś postępuje niewłaściwie

Rozwiązanie: To problem szczególnie ważny w dzisiejszych czasach. Trzeba wyjaśnić dziecku różnicę między byciem skarżypytą, a byciem czujnym i wrażliwym na krzywdę innych. Ponadto, trzeba nauczyć się ze spokojem słuchać swojego dziecka i powstrzymać się od osądzania. Staraj się zawsze szukać rozwiązań dla sytuacji razem z córką, czy synem.

Niezdrowa rywalizacja między rodzeństwem

Rozwiązanie: Musisz znaleźć źródło problemu, i upewnić się, że dzieci nie zadają sobie fizycznego bólu. Pomóż im poczuć, że stanowią zespół, że grają w jednej, rodzinnej drużynie. Naucz je (ale najpierw samego siebie) rozwiązywać konflikty sprawiedliwie. Wyjaśnij im, na czym polega szanowanie swoich uczuć. Staraj się regularnie spędzać czas z każdym z nich osobno i razem.

Kradzież

Rozwiązanie: Zachowaj spokój. Jeśli twoje dziecko ukradło coś po raz pierwszy (na przykład złapałeś je na podkradaniu pieniędzy ze swojego portfela), przede wszystkim dowiedz się, co nim kierowało. Następnie poproś dziecko, aby zwróciło skradzioną rzecz i przeprosiło właściciela. Jeśli kradzieże będą się powtarzać, szukaj profesjonalnej pomocy psychologicznej. W przeciwnym razie, tego typu zachowania mogą przerodzić się w trwałe przyzwyczajenie.

Brak szacunku wobec innych

Rozwiązanie: Sprawdź, co jest przyczyną tego zachowania. Ucz dziecko, by we właściwy sposób (w miarę możliwości nie krzywdząc innych) wyrażało swoje emocje i pragnienia. Że umiejętność zachowania spokoju i uważnego słuchania jest kluczowa. Jeśli Twoje dziecko nadal zachowuje się nieodpowiednio, zasięgnij porady specjalisty

Nieuczciwość, kłamstwo

Rozwiązanie:  Wyjaśnij dziecku znaczenie uczciwości i zaufania w relacji między tobą a nim, między przyjaciółmi, między bliskimi osobami. Pomyśl, jak najlepiej uświadomić dziecku, że kłamstwo jest nie do przyjęcia. Jeśli nieuczciwość staje się normą, może to być oznaką poważniejszych problemów. W takim przypadku trzeba skontaktować się ze specjalistą.

Marudzenie

Rozwiązanie: Spróbuj zachować spokój. Przypominaj dziecku, że powinno mówić normalnym głosem. Jeśli marudzenie staje się codzienną rutyną, przeanalizuj dokładniej relacje w twojej rodzinie. Dziecko prawdopodobnie próbuje zwrócić twoją uwagę na jakiś głębszy problem.

Złe maniery

Rozwiązanie: Nie przesadzaj z wpajaniem na siłę dobrych manier. Zamiast tego, skup się na tym, by twoje dziecko zwracało uwagę na innych i zachowywało się poprawnie. Pamiętaj, każde dziecko jest lustrem swoich rodziców.


Na podstawie: brightside.me

 


Lifestyle Macierzyństwo Psychologia

7 mało oczywistych rzeczy, które zabijają erekcję. Lepiej, by panowie ich unikali

Redakcja
Redakcja
24 kwietnia 2017
Fot. iStock / lolostock
 

Udane życie seksualne zależy od różnych czynników. Dopasowanie temperamentów, obopólne chęci, atmosfera i wiele innych, warunkują satysfakcję z życia erotycznego. Czasem bywa, że same chęci i nastrój nie pomagają w przeżyciu upojnych chwil, co powoduje poczucie winy i w dłuższej perspektywie może zaciążyć na związku.

W trudniejszej sytuacji są mężczyźni, którzy chcą być postrzegani jako ci, co zawsze chcą i mogą stanąć na wysokości zadania. A czasem, mimo starań, niewiele są w stanie z siebie wykrzesać.

Problemy z erekcją to nie jedynie problem starszych panów

Wiadomo, im człowiek starszy, tym mniejszą cieszy się sprawnością, także tą seksualną. Na szczęście są farmaceutyki i różne przyrządy, które pomagają w rozpoczęciu erotycznych starań. Ale problemy dopadają także młodszych mężczyzn, którzy chcą gotowości na zawołanie. Jeśli problemy z erekcją wynikają z problemów ze zdrowiem, najczęściej leczenie przyczyn usuwa problem. Ale gdy ze zdrowiem faceta i formą psychiczną wszystko jest ok, a mimo to nie odpowiada tak, jakby miał ochotę na starania partnerki, przyczyn należy poszukać gdzie indziej.

8 nieoczywistych powodów problemu z erekcją

1. Alkohol

Alkohol w niewielkich ilościach rozluźnia i pomaga w przeżyciu upojnych chwil, ponieważ rozszerzenie naczyń tętniczych doprowadzających krew do penisa powoduje erekcję. Natomiast nadmiar hamuje ośrodkowy układ nerwowy i nawet uniemożliwia wzwód.

2. Nadwaga

Nadmierna masa ciała z wiąże się z 1,5-krotnym wzrostem ryzyka wystąpienia zaburzenia erekcji. Wynika to z destruktywnego wpływu towarzyszących jej chorób (cukrzyca, nadciśnienia tętnicze, zaburzenia gospodarki lipidowej oraz choroby układu sercowo – naczyniowego) na utrzymanie erekcji.

3. Soja

Dieta oparta o produkty sojowe może być źródłem kłopotów w sypialni. A to za sprawą fitohormonów (roślinne hormony w działaniu podobne do hormonów kobiecych, estrogenów), które blokują wydzielanie testosteronu. W efekcie mogą pojawić się żeńskie cechy, np. wzrost piersi oraz problemy z popędem seksualnym.

4. Cukier

Dieta bogata w niezdrowy cukier podnosi poziom glukozy we krwi, zwiększając produkcję insuliny, a to ogranicza produkcję testosteronu. Mniej testosteronu, więcej problemów w sypialni.

5. Brak słońca

Słońce wzmaga libido, czego potwierdzeniem jest temperament mieszkańców gorących miejsc na świecie. Niedobór słońca przekłada się na niski poziom witaminy D w organizmie, co  wpływa negatywnie na obniżenie poziomu testosteronu i jakości erekcji. Wystarczy przebywać 30 min na słońcu, by odczuć poprawę.

6. Dzieci

Dzieci nie nastrajają klimatycznie do erotycznych gier. Badacze wykazali, że dziecko śpiące w sypialnie rodziców, powoduje obniżenie produkcji testosteronu u ojca o co najmniej 7% i przekłada się na obniżone libido. Dzieci śpiące we własnych pokojach wcale nie ułatwiają zadania, szczególnie gdy mają płytki sen i wędrują w nocy do sypialni rodziców.

7. Jedzenie z puszki

Do zapuszkowanych i zamkniętych w plastikowych opakowaniach pokarmów może przenikać szkodliwy związek — bisfenol A. Wpływa on na zaburzenia hormonalne, stymulując produkcję estrogenu. A to źle wpływa na potencję.


 

źródło: www.hellozdrowie.pl, polki.pl


Lifestyle Macierzyństwo Psychologia

Przetrwaj odrzucenie. Dobre rzeczy przychodzą do tych, którzy cierpliwie czekają

Redakcja
Redakcja
24 kwietnia 2017
Fot. iStock / visualspace

Odrzucenie jest nieodłączną częścią życia, z którą prędzej czy później każdy będzie musiał się zmierzyć. Tego typu doświadczenie jest bolesne, niesie ze sobą nie tylko nieprzyjemne uczucia w danej chwili, ale często pozostawia zadrę w sercu na przyszłość. Odrzucenie, chcemy czy nie, towarzyszy nam od zawsze.

Każdy, nawet jako dziecko, zaznał tego uczucia. Brak zaproszenia na urodziny koleżanki, niechęć czy brak akceptacji ze strony najbliższej rodziny, mogą boleć podobnie. Nikt nie chce być odrzucony, naturalnie wolimy akceptację, poczucie bezpieczeństwa i świadomość swojego miejsca w świecie.

Odrzucenie boli na różne sposoby

Boimy się odrzucenia, nie chcąc wychodzić poza bezpieczne dla nas ramy, czy to społeczne, czy rodzinne. Odrzucenie często wprost paraliżuje i zatrzymuje przed zrobieniem czegoś, co chcielibyśmy zrobić. Wynika to ze strachu i niepewności, co inni ludzie o nas pomyślą, powiedzą, a nawet jak zareagują w spotkaniu twarzą w twarz. Odrzucenie kojarzy się bezpośrednio z negatywnym odbiorem.

Do głowy przychodzą myśli, że wynika ono nie ze splotu sytuacji, ale naszych niedostatków. Bierzemy to do siebie bardzo osobiście, zastanawiając się, co jest z nami nie tak, obawiamy się postrzegania przez pryzmat porażki, wyśmiewania naszych starań, co jest bardzo bolesne. Psychologia ewolucyjna tłumaczy, że odrzucenie w dawnych czasach oznaczało śmierć. Poradzić można było sobie tylko w grupie, która razem zdobywała pożywienie i chroniła swoich przed niebezpieczeństwem. Stąd chcemy sobie tego za wszelką cenę oszczędzić.

Najczęstsze sytuacje, w których doświadczamy odrzucenia:

1. Rozmowa w sprawie pracy

Niepowodzenie podczas rozmowy rekrutacyjnej może zachwiać nawet naszym poczuciem pewności siebie, siły sprawczej. Odrzucenie przez osobę rekrutującą wskazuje na braki w umiejętnościach czy predyspozycjach do wykonywania danej pracy. Mimo najlepszych starań — nowego stroju, punktualności, dyskretnego makijażu, odrzucenie naszej kandydatury może nas boleśnie dotknąć, przywołując myśli, że po prostu się nie nadajemy do tego.

2. Zawieranie nowych znajomości

Nawet najbardziej przebojowy temperament i niezwykła uroda, nie gwarantują powodzenia w kontaktach międzyludzkich. Odrzucenie, brak zainteresowania naszą osobą w gronie innych ludzi, powoduje najczęściej, że czujemy się niezręcznie i na siłę chcemy pokazać, że jesteśmy towarzyscy, starając się uczestniczyć w rozmowie.

3. Stosunki z kolegami w pracy

W pracy, szczególnie takiej, gdzie liczą się indywidualne wyniki i wyliczane na ich podstawie premie, bywa różnie między pracownikami. Jednostki nadmiernie ambitne, mogą nie być mile widziane przez współpracowników. Niczym zaskakującym jest więc odrzucenie, w przypadku, gdy chcemy pokazać się z jak najlepszej strony i udowodnić sens naszego zatrudnienia na danym miejscu.

4. Trwanie w przyjaźni

Nawet przyjaźń „na zawsze”, może zakończyć się odrzuceniem jednej osoby przez drugą. Przyczyny bywają różne, wystarczy, że wspólne spojrzenie na świat czy tego samego faceta zaczyna się rozjeżdżać i coraz częściej dochodzi do niemiłych konfrontacji. Takie odrzucenie boli wyjątkowo mocno.

5. Randkowanie

Tu na dwoje babka wróżyła, każdy tego doświadczył. Albo się uda, albo nie, i nie ma sensu dyskutować z odrzuceniem przez faceta, który spodobał się nam przy barze.

3 sposoby na przetrwanie odrzucenia

Odrzucenie może mieć też pozytywny wydźwięk, choć mało kto w ten sposób je postrzega. Nie zawsze warto rwać włosy z głowy, gdy ktoś nam odmówi np. przyjęcia do pracy. Być może kolejna oferta będzie tą, która spełni wszystkie nasze oczekiwania. Czasem zamykają się jedne drzwi, by kolejne mogły otworzyć się wrota do czegoś znacznie lepszego. Odrzucenie może prowadzić do większej kreatywności, poczucia wyjątkowości, bo mamy własne myśli, uczucia i sposoby robienia wielu rzeczy odmiennie niż ktokolwiek inny. Aby łatwiej poradzić sobie z kwestią odrzucenia, warto pamiętać o 3 ważnych rzeczach:

1. Wszystko masz w swojej głowie

Nie bój się tego, co może się stać a na co nie masz wpływu. Nie nakręcaj się na porażkę, zaryzykuj. Nikt nie może przewidzieć przyszłości, nie mówiąc już o tym, co się stanie w ciągu najbliższych 5 minut. Udowodnij sama sobie, że masz prawo podejmować ryzyko, bez żadnej gwarancji powodzenia. A odrzucenie wcale nie przekreśla kolejnego podejścia do tematu, co więcej, dzięki celowemu „ryzykowaniu” odrzucenia, w końcu się na nie uodpornisz, będziesz cierpieć krócej i mniej.

2. Dostrzeż pozytywy

Mówi się, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Nie koncentruj się na negatywach sytuacji i własnych błędach, ale wyobraź sobie, jak będzie pięknie, gdy dopniesz swego. Skup się na pozytywach i nowych możliwościach, które otwierają się za każdym razem, gdy tylko zamkną się przed tobą pierwsze drzwi.

3. Nie poddawaj się

Niektórzy po prostu wycofują się z sytuacji, które grożą odrzuceniem. Pozostają w niesatysfakcjonującym związku, nie wychodzą do ludzi, nie szukają lepszej pracy. Weź przykład z dzieci, które, gdy nie dostają tego, na czym im zależy, robią wszystko by dopiąć swego. Upór w dążeniu do celu jest potrzebny, podobnie jak świadomość, z jakiego powodu coś się nie udało. Cierpliwość często jest nagradzana, więc jeśli nie poddasz się szukając najlepszej dla siebie pracy, w końcu ją znajdziesz.

źródło: www.lifehack.orgemocje.pro


Zobacz także

Ludzkie zoo, czyli historia, którą ktoś musiał opowiedzieć

5 zasad dobrego wnętrza – metamorfoza na wiosnę

Pogrywa, szybko wyrzuca zepsute i lubi jak jest… Kim jest wieczny chłopiec?