Go to content

6 zachowań, którymi utrudniasz sobie życie, choć o tym nie wiesz

Fot. iStock / Viktor_Gladkov

Dobrych rad i pomysłów na szczęśliwe życie jest wiele, a i tak każdy z nas wybiera po swojemu, w jaki sposób chce żyć. Ci, którzy posiedli klucz do szczęścia twierdzą, że poza zwykłym fartem i splotem dobrych zdarzeń, swoje powodzenie opierają na ciężkiej pracy, pozytywnej energii i dobrym ludziom, którymi się otaczają. 

Nawet jeśli dobro samo do kogoś przywędruje, nie oznacza to, że nie trzeba nic więcej robić, aby je zatrzymać. Co więcej, w sytuacji życiowej passy, każdy z nas może nieświadomie dokładać niechlubną cegiełkę do tego, że szczęście rozprasza się i trudno jest dostrzec pozytywne rzeczy.

Sami działamy na własną niekorzyść

W dodatku na własne życzenie pomniejszamy to, co wydaje się takie zwyczajne, a jednak jest wielką wartością samą w sobie. Szczęśliwa rodzina, zdrowie, powodzenie w pracy często doceniamy dopiero w chwili, gdy dzieje się coś, co burzy stabilizację. Nieświadomie zatrzymujemy się w pół drogi i zamiast czerpać z życia garściami, z wątpliwością przyglądamy się temu. Nawet niespodziewany spadek po stryjecznym wuju, nie będzie jawił się jako gwiazdka z nieba, jeśli zamiast wdzięczności za pamięć, będziesz zamartwiać się, że trzeba dopełnić formalności i jeszcze podatek zapłacić. To, co osiągamy w życiu i to, co nam z niego ucieka, w ogromnej mierze zależy od odpowiedniego nastawienia i idącego za tym działania.

6 zachowań, którymi utrudniasz sobie życie, choć o tym nie wiesz

1. Jesteś wybitnie zachowawcza

Nie ryzykujesz nigdy i niczym. Wolisz tkwić w bezpiecznym punkcie, niż ryzykować co masz i wykorzystać szansę. Rozsądek to wspaniała cecha, która pozwala przejść przez życie bez większych perturbacji, ale brak odwagi do rozpoczęcia zmian czy sięgania po okazje sprawia, że omija cię coś nowego, być może bardziej satysfakcjonującego.

2. Jesteś niereformowalnym uparciuchem

Przekonanie o słuszności swoich poglądów i wyborów sprawia, że żyjesz w zgodzie ze sobą. Ale ślepy upór stawia cię pod ścianą, której możesz sama nie przesunąć. Upór dla zasady często pozbawiony jest głębszego sensu, bo dyktuje go chęć odegrania się lub po prostu doprowadzenia sprawy do końca, na własnych warunkach, bez względu na konsekwencje.

3. Zazdrościsz innym

Mamy to, na co zasługujemy. Oczywiście to twierdzenie ma pewne wyjątki, ale zazwyczaj stan naszego posiadania zależy od ilości włożonej w to pracy i energii. Nie ma sensu zazdrościć koleżance pięknego mieszkania, na które ona pracuje od rana do nocy na dwa etaty, jeśli sama nie jesteś skłonna do poświęcenia. Nie porównuj się do innych, bo nigdy nie będziesz w identycznej sytuacji jak druga osoba. Poza tym mówi się, że zazdrość jest złodziejem radości, więc tym bardziej nie koncentruj się na to, co mają inni, działaj na własny rachunek.

4. Widzisz świat w czarnych barwach 

Pesymistyczne myślenie niełatwo jest zmienić, ale warto nad tym popracować. Osoby myślące negatywnie, w kategorii „to nigdy się nie uda”, doczekują się często przewidywanej klęski. To jak samospełniająca się przepowiednia. Jak ma ci się powodzić, jeśli podchodzisz do wszystkiego pesymistycznie, z brakiem wiary we własny sukces? W dodatku odpychasz od siebie ludzi, bo nikt nie ma ochoty na towarzystwo osoby, która zabija dobrą energię.

5. Szukasz problemów tam, gdzie ich nie ma

Szukasz dziury w całym i często dopowiadasz sobie rzeczy, które nie zaistniały. Każde spóźnienie koleżanki na spotkanie odbierasz jako uderzenie w twoją osobę, bo domyślasz się, że pewnie zagadała się z kimś innym, zamiast spieszyć się do ciebie. Przez ciągłe „ale” w wielu sytuacjach i podejrzliwość, nie umiesz się zupełnie zrelaksować, bo zawsze coś nie będzie ci do końca pasowało. Nie warto brać wszystkiego do siebie, pewne rzeczy zawsze będą poza twoją kontrolą.

6. Czujesz, że należy ci się wszystko

Zachowujesz się jak diva, która powinna być otoczona szczególną atencją i powszechnym uwielbieniem. Dziwisz się, że rzeczy ważne dla ciebie, nie mają takiej rangi dla innych osób. Oczekujesz w związku z tym, że otoczenie zawsze powinno ci sprzyjać, a przecież życie niesie także niemiłe niespodzianki, i zderzenie z obojętnością czy niechęcią innych, może cię zaboleć. Zejdź na ziemię ze swoimi oczekiwaniami. Często jest tak, że im niżej pochylisz głowę, tym więcej ważnych rzeczy zauważysz.


 

źródło: www.ofeminin.pl