Go to content

10 zdań, których nigdy nie powinnaś sobie mówić. Dla własnego dobra zapomnij o nich

Fot. iStock/Dzhulbee

Każdy z nas ma potrzebę doświadczenia dobrego życia, które będzie źródłem radości i spełnienia. Gdy patrzymy na inne osoby, może się wydawać, że to, co osiągnęły, jest kwestią szczęścia i przypadku, ale to tylko pozory. Najczęściej poza ogromem pracy i energii włożonej w zmiany, które przychodzą w życiu, potrzeba jeszcze dobrego, optymistycznego nastawienia.

Gdy myślisz o sobie, powinnaś to robić w pozytywny sposób. Oczywiście nie chodzi tu o narcystyczną miłość własną, ale o dobre traktowanie samej siebie. Jeśli ty jesteś zadowolona z siebie, nawet jeśli nie masz „super” wymarzonego życia na najwyższym poziomie, to, co masz, może ci wystarczyć do szczęścia. Gdy powtarzasz sobie złe rzeczy, gruntujesz brak wiary we własne możliwości i odsuwasz na dalszy plan własne pragnienia i marzenia. W ten sposób rzeczywiście niewiele osiągniesz.

10 zdań, których nigdy nie powinnaś sobie mówić

1. Nie mogę tego zrobić, co oni o mnie pomyślą?

Zastanawianie się nad postrzeganiem ciebie przez inne osoby jest absolutnie błędne i sprawia, że tracisz cenny czas na działanie. Pamiętaj, że nie dogodzisz każdemu, a próba przymilania się czy dostosowania, oprócz tego, że inni będą zadowoleni z twojej postawy, nie da ci osobistej satysfakcji. Nie pozwól, aby ktokolwiek ciebie oceniał i wyśmiewał twoje marzenia. Rób to, co chcesz robić i co sprawia, że będziesz ze sobą szczęśliwa, nie krzywdząc innych. Odejdź od osób, które cię oceniają, bo one podcinają ci skrzydła. To twoje życie i twoje decyzje, które powinnaś podejmować dla siebie.

2. W moim życiu za późno na zmiany

Mówiąc to, sama sobie zakładasz kulę u nogi. Nigdy nie jest za późno na zmiany i im częstsze jest takie myślenie, tym mniej dobrych rzeczy w życiu się czeka. Zamykając się na swoje potrzeby odsuwasz od siebie szansę na satysfakcję. Niezależnie od tego, ile masz lat, zawsze jest dobry czas na spełnienie marzeń. Lepiej żałować tego co zrobiłaś, niż tęsknić za tym, czego nigdy nie odważysz się zrobić.

3. Działam zgodnie ze schematem

Posiadanie planu na życie jest bardzo sensowne, o ile jest to jakiś zarys tego, gdzie za jakiś czas chcesz być i co chcesz robić. Jednak jeśli nie jesteś w stanie podjąć decyzji bez zastanawiania się, czy to, co robisz jest zawsze zgodne z twoimi celami, tracisz na tym. Spontaniczność w życiu i odrobina szaleństwa pozwalają na nowo odkryć jego uroki. Jeżeli cały czas będziesz podążała jedną ścieżką, nawet nie wiesz, ile ciekawych rzeczy może cię ominąć.

4. Nie uda mi się, mam gorszy start w życiu

Myślenie, że jesteś na straconej pozycji, bo nie masz ogromu pieniędzy czy wpływowych rodziców, jest zabójcze dla marzeń. Zamiast oglądać się wstecz i zastanawiać się, czego życie ci poskąpiło, zrób wszystko, co w twojej mocy, by tylko sobie zawdzięczać osiągnięty sukces. Nie ma rzeczy niemożliwych.

5. To, co mam, jest niewystarczające

Nie każdy będzie milionerem czy prezesem wielkiej spółki i nie każdy, kto nim jest, jest również szczęśliwy. Nie mierz satysfakcji z życia miarą pieniądza, auta i wycieczek za granicę. Wszystko to, co jest nam dane w życiu jest tymczasowe. Ciesz się tym, co masz, doświadczaj tego, co niesie ci życie, bo to tylko chwile, które mogą szybciej przeminąć. Bądź szczęśliwa i czuj wdzięczność za możliwości, jakie otrzymujesz.

6. Powinnam liczyć tylko na siebie

Samodzielność to dobra cecha, bo pozwala iść naprzód nie oglądając się na innych. Jednak w życiu trudno jest cały czas iść samotnie przed siebie. Wsparcie zawsze się przydaje i wystarczy otworzyć oczy, by dostrzec tych, którzy stoją obok siebie. Umiejętność proszenia o pomoc, nie uwłacza twojej godności, a często pozwala oszczędzić dodatkowego stresu i problemów.

7. Ci, którzy mnie zawiedli, nie zasłużyli na moje wybaczenie

Ślepa nienawiść i chęć zemsty nikomu nie ułatwia życia. Trudno iść dalej, jeśli niesiesz ze sobą obciążający bagaż ze złymi emocjami. Wybaczenie to swego rodzaju obietnica, że doznana krzywda nie będzie dalej wpływała na twoją teraźniejszość i przyszłość. Wybaczając, osiągasz spokój i możesz z wolną głowę iść dalej.

8. Nie zaryzykuję, jestem pechowa

Stanie w miejscu i odpuszczanie nadarzających się okazji z obawy przed porażką, to rzeczywiście katastrofa. To właśnie wyzwania sprawiają, że nasze życie staje się ciekawsze i bardziej wartościowe. Jeśli nie będziesz chciała podążać za okazją, którą daje ci życie, nawet nie wiesz, co może cię ominąć. Nie bój się błędów, nie jesteś jedyna, bo każdy je popełnia. Na pewno też nie jesteś pechowa, a porażki, których doświadczasz, niosą naukę. Człowiek uczy się przez całe życie.

9. Muszę dążyć do perfekcji

Jeśli uważasz, że jesteś niewystarczająco dobra, by być szczęśliwa, musisz natychmiast zmienić myślenie. Zapomnij o niedoścignionych ideałach, one zdarzają się jedynie w wyidealizowanym świecie telewizji czy kolorowych magazynów. Stwórz własny wyznacznik szczęścia, który nie wymaga od ciebie łącznia w sobie cech Superwoman z perfekcyjną panią domu.

10. Powinnam słuchać dobrych rad

Żyjąc zgodnie ze wskazówkami innych, ryzykujesz. Może i łatwiej jest, gdy ktoś wskazuje ci drogę, ale to ty będziesz musiała ją przejść, we własnych butach. A co będzie, jeśli wybór okaże się nietrafiony? Do kogo wtedy mieć pretensje? Tylko ty wiesz, czego pragniesz i co jest dla ciebie najlepsze, więc swoje decyzje powinnaś stawiać wyżej, od dobrych rad i wskazówek innych.

źródło: psycholog-pisze.pl