Go to content

6 rzeczy, które musisz zrobić przed 10 rano, by dobrze zacząć dzień

5 błędów, które popełniasz jeszcze przed 10-tą rano
Fot. iStock / tomsza

Jak dobrze zacząć dzień? Przede wszystkim obudzić się z przeświadczeniem, że obojętnie co nastąpi, jutro znowu wzejdzie słońce. Że masz już wiele, że sporo zawdzięczasz samej sobie. Wiem, są dni kiedy to jest bardzo trudne, kiedy sam głębszy oddech, postawienie stopy na podłożu innym niż łóżko wydają się niewykonalne. Dlatego warto pielęgnować w sobie pewien poranny rytuał wstawania. Kilka czynności, które wykonasz zanim na dobre rzucisz się w wir codziennych obowiązków.
Załóż więc sobie, że powiedzmy do 10 rano:

1. Znajdziesz chwilę, żeby się zatrzymać

Mimo, że dopiero co wstałaś. Może przy porannej kawie lub zielonej herbacie znajdziesz moment dla siebie. Usiądź wygodnie i oddychaj głęboko, aż poczujesz się spokojniejsza. Najlepiej gdyby to była twoja pierwsza czynność zaraz po przebudzeniu. Nie sprawdzaj maili i Facebooka, nie włączaj od razu wiadomości w radio. To jest twoja chwila na zasłuchanie się w ciszy, zanim wstanie cały dom.

2. Pomyśl o tym, co masz

O tym, za co możesz być wdzięczna. Taka krótka refleksja pomoże ci przypomnieć sobie jakie masz w życiu priorytety i z właściwym nastawieniem zabrać się za domowe i zawodowe obowiązki. To twoja zbroja, w której o wiele łatwiej będzie ci podejmować wyzwania, jakie szykuje ci ten dzień.

3. Ustal plan dnia

I w miarę możliwości, staraj się go realizować. Podstawową zasadą powinno być dla ciebie „im mniej tym lepiej”. Zakładaj możliwe do zrealizowania cele, a sprawy priorytetowe umieszczaj na początku listy jako pierwsze do załatwienia. Tak samo postępuj z zadaniami, które wydają ci się danego dnia najtrudniejsze. Sukces podbuduje cię i wzmocni na dalszą część dnia. A ewentualna porażka zmotywuje (dąż do tego!) do większej lub bardziej efektywnej pracy.

4. Wykonaj kilka prostych ćwiczeń fizycznych

Od razu poczujesz się lepiej. Przyspieszony oddech i szybsze krążenie krwi pomogą ci się pozbyć ewentualnego uczucia senności i… zmęczenia spowodowanego niewyspaniem. Czasem będzie ci naprawdę ciężko zabrać się za taką aktywność fizyczną- wtedy spróbuj rozciągania, elementów strechingu lub jogi.

5. Posprzątaj

Nie, nie chodzi o generalne porządki, mycie okien i odkurzanie kotów spod szafek. Pościel łóżko, sprzątnij naczynia ze stołu po śniadaniu. W łazience powieś ręcznik, a wychodząc wyrzuć śmieci. Pomyśl o tym, że po całym dniu pracy i pogoni „za czymś” przyjemnie będzie ci wrócić do domu, do „twojego” miejsca na ziemi, w którym nie panuje chaos. Pierwszym wrażeniem (nawet jeśli miało by być pozorne) powinien być tu ład i spokój.

6. Wykrzesaj z siebie odrobinę optymizmu

Na początek „odrobina” wystarczy. Pozytywna energia ma to do siebie, że jest zaraźliwa i ma zdolność mnożenia się :). Niech twoja szklanka będzie więc zawsze w połowie pełna, a na twarzy od rana gości uśmiech. Nie od dziś wiadomo, że odpowiednie nastawienie to połowa sukcesu!

Pora się zbierać: wyjść z domu, załatwić mniej lub bardziej ważne sprawy, zmierzyć się z wyzwaniami codzienności. Sprawdź, czy nie będzie ci łatwiej, jeśli zastosujesz te kilka elementów porannej rutyny. Miłego dnia!