Niektórym wydaje się, że wprowadzenie jakichkolwiek życiowych zmian jest niemożliwe. Kiedy wszystko jest zaplanowane od A do Z, a każdy dzień wygląda tak samo, łatwo jest popaść w rutynę. Powtarzanie tych samych czynności wydaje się być bardzo wygodne, niemniej jednak może skutkować poczuciem apatii, braku sprawczości. Wyjście z rutyny niesie za sobą wiele korzyści.
Większa inspiracja
Inspiracja jest jedną z ważniejszych zalet wyjścia z rutyny. To dzięki niej w naszej głowie powstają nowe pomysły. Stajemy się bardziej produktywni – zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym, a tym samym, to co robimy, sprawia nam większą przyjemność. Chętniej chodzimy do pracy, angażujemy się w większe projekty, bierzemy udział w konferencjach, szkoleniach, kursach.
Uniknięcie stagnacji
Kiedy każdy nasz dzień wygląda tak samo, możemy poczuć, że w naszym życiu nie dzieje się nic ciekawego. Możemy zacząć tracić motywację, chęć działania i pasję do tego, co robimy. By temu zapobiec, powinniśmy wyjść z rutyny i otworzyć się na nowe możliwości. Kiedy nie masz żadnych celów do osiągnięcia, nie dążysz do niczego, możesz odczuwać stagnację w swoim życiu. Dzięki nowym wyzwaniom, nowym aktywnościom, poczujesz, że żyjesz.
Większa kreatywność
Prawdą jest, że niektóre zawody są bardziej kreatywne i wymagają większego zaangażowania w porównaniu do innych. Jeśli pracujesz w miejscu, w którym od dłuższego, dzień w dzień wykonujesz te same czynności, najprawdopodobniej już dawno zatraciłeś kreatywność. Możesz pomyśleć, że cię na nią nie stać, co oczywiście nie jest prawdą. W każdym z nas drzemie kreatywność, trzeba ją tylko odnaleźć i pobudzić. Kiedy pozbędziesz się rutyny, uwolnisz swoją kreatywność i poczujesz, że jest ci ze sobą naprawdę dobrze.
Zobacz również: Nuda i rutyna dopada cię w codziennych obowiązkach? Koniec z tym. Odczaruj je w prosty sposób
Pokonanie lenistwa
Kolejną zaletą wyjścia z rutyny, jest przezwyciężenie lenistwa, z którego teraz być może nie możesz się otrząsnąć. Poranne pobudki mogą wiązać się z dużym wysiłkiem, może towarzyszyć im niechęć, bo doskonale wiesz, jak potoczy się twój dzień. Na szczęście masz na to wpływ. Możesz to zmienić. Wstań 30 minut wcześniej, zacznij biegać, gimnastykować się. Choć zmiana ta może wydawać się zupełnie niepozorna, to sprawi, że uczucie lenistwa zniknie.
Mniejszy stres
Praca, zajmowanie się domem, opieka nad dziećmi – to wszystko może przyczynić się do ogromnego stresu. Jak wskazuje Narodowy Instytut Zdrowia Psychicznego (NIMH), rutyna i codzienne obowiązki mogą doprowadzić do długotrwałych problemów wpływających niekorzystnie na zdrowie. Dlatego tak ważne jest, by wyrywać się z rutyny. By zacząć robić coś nowego, być może coś tylko dla siebie.
Źródło: Exploringyourmind