Go to content

11 rzeczy, których powinnaś natychmiast pozbyć się ze swojego domu

Fot. iStock / Martin Dimitrov

Szkoda życia na zagracenia swojej przestrzeni niepotrzebnymi rzeczami. Czy zdajecie sobie sprawę, jak lekko można się poczuć wyrzucając z domu wszystko to, co zabiera nam miejsce, a jest kompletnie nieużyteczne? Nie? To spróbujcie. Zacznijcie od wyrzucenia tych rzeczy

Stare noże

Szczególnie te, które były tanie i nie można ich już naostrzyć. Po co ci one? Jak je wyrzucisz, zrobi się miejsce na nowe, a właściwie czy jeden dobry nóż ci nie wystarczy?

Dziecięce rzeczy

Rozumiem, że sentyment, że wspomnienia, ale naprawdę coś zmieni, gdy się ich pozbędziesz? Pomyśl, że te rzeczy mogą się przydać komuś innemu. Podzwoń, popytaj, oddaj na przykład od domu samotnej matki. Sprawisz radość innym i sama poczujesz się lepiej.

Swoje stare podręczniki

Kiedyś myślałaś, że przydadzą się twoim dzieciom, że są jedynym źródłem wiedzy. Nie ma co się oszukiwać, nikt do nich nie zagląda. Oddaj je może do antykwariatu, wystaw na olx, może jakiś pasjonat, historyk je przygarnie wiedząc, jaki zrobić z nich użytek.

Stare leki

Mamy tendencję do trzymania starych leków. Po co? To niebezpieczne, zwłaszcza, że z czasem etykiety blakną i nie widzimy, kiedy kończy się ich termin przydatności do spożycia.

Zużyte prześcieradła

Zostały wyprane tak wiele razy, że praktycznie są już półprzezroczyste?  Podobnie jak w przypadku starych ręczników, wiele schronisk dla zwierząt potrzebuje takich rzeczy, zwłaszcza przed zimą. Lepiej oddać niż trzymać w szafie nie wiadomo po co.

Plastikowe torby spożywcze

Nie wyrzucasz, więc zbiera się ich coraz więcej i więcej, nawet jeśli do sklepu chodzisz z torbą wielorazowego użytku. Zbierz je i wrzuć do pojemnika z plastikami.

T-shirty promocyjne

Dostałaś od kogoś, bo firma rozdawała, wygrałaś w jakimś konkursie, na festynie z logo jakieś marki – każdy z nas ma takie T-shirty i po jaką cholerę je trzyma? Do spania? I tak śpimy najczęściej w jednej i tej samej, a jak się zużyje, raczej można kupić nową, niż trzymać stertę tych, które tylko zajmują miejsce.

Stare kosmetyki

W łazience stoją peelingi, balsamy, kremy – kupujesz, a potem szkoda ci ich zużywać? Wiesz, ile zbiera się tam bakterii? Może lepiej załóż sobie, że zużyjesz, dopiero kupisz następne, czyściej, taniej, bez marnotrawstwa.

Mydelniczkę

Nie lepiej mydło w płynie? Mydelniczka zawsze będzie brudna, obklejona, gromadząca wszelkie bakterie. Fe.

Zapomniane przyprawy i inne

Otwierasz lodówkę, a tam trzy słoiki (otwarte!) z musztardą, dwa majonezu, trzy dżemu, cztery z ogórkami. Serio? Najwyższy czas zrobić z tym porządek.

Specjalne blachy do pieczenia

Do muffinek, to tart, do ciast w kształcie róży lub misia, kupujesz, bo myślisz: „O jak będę miała taką blachę, to na pewno będę piec różne rzeczy”, a później i tak z nich nie korzystasz. Czas spojrzeć prawdzie w oczy i w końcu je wyrzucić, a nie przekładać z miejsca na miejsce.

To jak? Zaczynamy porządki?