Lifestyle Zdrowie

5 zgubnych podejść do diety, które sprawiają, że nigdy nie schudniesz

Redakcja
Redakcja
7 grudnia 2017
Fot. iStock / Pekic
 

Przestrzeganie diety wymaga rozsądnego podejścia do tematu i pewnych wyrzeczeń. Teoretycznie każdy wie, że bez systematyczności,  trzymania się porad dietetycznych, wdrożenia ćwiczeń fizycznych i stałej zmiany nawyków, samo ograniczenie ilości kalorii w posiłkach niewiele da. A mimo wszystko uparcie omijamy część zaleceń, po czym wchodząc na wagę bywamy zaskoczeni, że dieta nie przyniosła rezultatu. Znowu!

Wszystko ma swoją przyczynę i jeśli też masz ten problem, sprawdź, czy nie dotyczy ciebie jedno z podejść do kwestii diety i chudnięcia, przez które nadal nie możesz odnieść sukcesu.

5 błędów, które hamują proces zrzucania kilogramów

1. Obcinasz zalecane normy kaloryczne dla posiłku

Wiesz, ile kalorii powinny zawierać twoje posiłki abyś mogła schudnąć, ale wydaje ci się, że jeśli jeszcze trochę obetniesz ich ilość,  schudniesz szybciej. Dzielnie zrzucasz z talerza połowę porcji, zapijasz głód wodą, ale wbrew staraniom zamiast szybciej utraty kilogramów, nic się nie dzieje. Taka polityka prowadzi do spowolnienia przemian metabolicznych, co jest reakcją adaptacyjną organizmu do sytuacji, w której spożycie energii nie pokrywa dziennego na nią zapotrzebowania. Metabolizm zwalnia, utrata kilogramów również. Nie tędy droga.

2. Nie jesteś konsekwentna

Masz swoją dietę, a jednak na spotkaniu z przyjaciółkami czy podczas spaceru do parku zamawiasz małe ciasteczko (razy trzy, bo to „wyjątkowo”) do kolejnej cafe latte. Nikt nie mówi, że absolutny rygor żywieniowy jest fajny, ale jeśli już wydałaś pieniądze na dietetyka lub po prostu włożyłaś energię w zdrowy tryb życia i chudnięcie, nie rozgrzeszaj się za często. Takie rzeczy wchodzą w nawyk.

 3. Wierzysz w diety „cud”

Wiara w skuteczność diet, które obiecują zrzucenie 10 kg przez tydzień jest zła. Najczęściej są to restrykcyjne i szkodliwe pomysły, pod którymi żaden dietetyk się nie podpisze. Co więcej stracisz, ale najpewniej zdrowie. Jeśli ubędzie ci gwałtownie kilkanaście kilogramów, to one wrócą nawet nawiązką. Efekt jojo wiernie czeka.

4. Chciałabyś, ale …

No właśnie, zawsze jest jakieś „ale”. Niby chcesz, jednak nie zrobisz nic, żeby plany urzeczywistnić. A kilogramy same się „nie schudną”.

5. Opierasz się na suplementach i spalaczach tłuszczu

Tak, ktoś to wymyślił, żeby tobie było raźniej chudnąć, bo wspomagacze dają pewien komfort psychiczny. Niektóre nawet wykazują jakieś działanie, ale nie licz na to, że kapsułka „pożre” twój tłuszcz w miesiąc. Ograniczanie starań do mieszania koktajli białkowych, zajadania spalaczy tłuszczu i zagryzania ich z magicznymi kapsułkami, mija się z celem.


 

źródło: polki.pl


Lifestyle Zdrowie

Ten gif „usłyszało” już tysiące internautów. A wy? Słyszycie obraz?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
7 grudnia 2017
Fot. Screen z Twitter/ Lisa DeBruine
 

Czy można „usłyszeć” obraz? Ten eksperyment pokazuje, że jest to możliwe. Obejrzyjcie animację umieszczoną na Twitterze przez psycholog Lisę De Bruine i sami się przekonajcie 🙂 . 

Lisa postanowiła pójść za ciosem i zbadać, jak to się dzieje, że przeważająca większość internautów „usłyszała” przedstawiający podskakujące słupy elektryczne gif. Chcą sprecyzować dokładnie jakie bodźce stoją za takim odbiorem obrazu przeprowadziła nawet sondę (wzięło w niej udział ponad 250 tysięcy osób). Okazało się, że niektórzy z internautów odczuwali nawet wstrząsy.

Dlaczego tak się dzieje? Jedna z teorii mówi, że nasz mózg analizując obraz sam przewiduje i uruchamia to, czego oczekuje od naszych zmysłów. Jednak w tym przypadku mamy do czynienia z tak zwanym efekem McGurka, czyli „słyszeniem oczami”, złudzeniem powstającym, gdy ludzki mózg nie otrzymuje zgodnych informacji ze zmysłu wzroku oraz słuchu.

A wy? Słyszycie?


Na podstawie: planeta.fm

 


Lifestyle Zdrowie

Wzruszający list do świętego Mikołaja: „Ja chciałbym dostać dużo miłości”. Wyślijcie do nas listy Waszych dzieci!

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
6 grudnia 2017
Fot. iStock / kajakiki

Nie wiem, jak to się dzieje, ale moje dzieci, które mają prawie 10 i 12 lat nadal wierzą w świętego Mikołaja. Tym piskom i krzykom o szóstej rano nie było i dzisiaj końca. Sprawdzanie, czy wszystko co mu zostawili zjadł, czy zabrał listy i w tym roku – czy zostawił podpis na szafie. 

I chociaż ja drżałam, że obudzi ich w nocy szuranie kredą po szafie, to jednak spali jak zabici, a rano zachwytom nie było końca. A mnie zachwyca ich zachwyt i wzrusza. W tym roku było coś jeszcze – wyjątkowy, list, który napisał mój młodszy syn do świętego Mikołaja – na żółtej kartce (co nie jest bez znaczenia)…

Pisownia oryginalna:

„Kochany Mikołaju! Wysyłam do Ciebie list, jakie bym chciał dostać prezenty. Wiem, że w Święta Bożego Narodzenia nie chodzi tylko o prezenty – w ogóle, tu chodzi o miłość i spełnianie mażeń :). Ale chciałbym dostać jeżeli oczywiście możesz, to chciałbym dostać dla rodziców: łyżwy i buty narciarskie. Ja chciał bym dostać dużo miłości, ale wiem, że mam bardzo dużo miłości. O jeszcze coś dla zwierzaków, jakiś drobny upominek! Ja chciałbym dostać grę planszową, by wszyscy chcieli w nią grać. Już nie wiem, co bym chciał dostać. Wymyśl coś sam. 🙂 Wybrałem taki kolor, żeby zrobiło Ci się cieplej na biegunie pułnocnym o ile tam mieszkasz. O bym zapomniał zostaw podpis swój na szafie. Pozdrawiam Wiktor!”.

Arch. prywatne

Arch. prywatne

Wzruszyłam się ja, wzruszyła się sam Wiktor, kiedy mi czytał ten list. Pomyślałam, że dzieci budzą w nas tak wyjątkowe emocje, że warto się nimi dzielić, a mój syn – zapytany, czy mogłabym opublikować jego list powiedział: „Jasne, możesz nawet napisać, że to ja pisałem”. Więc piszę i proszę Was, abyście Wy wysłali do nas listy Waszych dzieci, które napisały do świętego Mikołaja.

Małym autorom trzech najpiękniejszych listów wyślemy prezenty niespodzianki! W końcu każdy chce być Mikołajem!

Listy wysyłajcie na adres: [email protected],

Prosimy o dołączenie do wiadomości poniższego oświadczenia:

Oświadczam, że  autorem nadesłanej pracy konkursowej  jest …………… (Imię i nazwisko dziecko, wiek) oraz jako jego rodzic/opiekun prawny wyrażam zgodę na udział mojego dziecka w konkursie oraz na publikację nadesłanej pracy przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora i Sponsora konkursu  danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Akcja trwa od 6 grudnia do 16 grudnia 2017 roku.

 


Zobacz także

„Wiesz, kiepsko wyglądasz w tej sukience”. Jak sobie radzić z destrukcyjną krytyką

Akcja #ListdoNiego

Kiedy kochamy, w sercu na samą myśl robi się ciepło. Poczuj, powiedz, napisz – uwolnij słowa. Akcja #ListdoNiego

DOG DAY & CAT DAY. Wyjątkowe dwa dni – spotkanie MIŁOŚNIKÓW ZWIERZĄT w grudniowej, świątecznej atmosferze!