Macierzyństwo Zdrowie

Na czym polega naturalna indukcja porodu?

Połozna na medal
Połozna na medal
30 czerwca 2016
Fot. Materiały prasowe
 

30Jak pokazują szacunki jedynie około 5 proc. kobiet ciężarnych rodzi w terminie porodu wyznaczonym na podstawie ostatniej miesiączki. Większość ciężarnych trafia do szpitala od 7 do 10 dni po terminie porodu. Przyjęcie do szpitala wiąże się najczęściej z koniecznością indukcji porodu z podaniem oksytocyny. Możemy powiedzieć, że poród indukowany jest porodem drogą natury, ale nie można go zaliczyć do porodów siłami natury. Czy w takim razie przyszłe matki mogą zrobić coś, co sprawi, że akcja porodowa rozpocznie się spontanicznie, bez konieczności hospitalizacji? 

Aktywność fizyczna i seks

Istnieje kilka sposobów na to, aby przyspieszyć wystąpienie akcji porodowej. Im bliżej do porodu tym szyjka macicy jest bardziej miękka, skraca się i stopniowo rozwiera. Naturalną metodą powodującą dojrzewanie szyjki do porodu jest stosunek płciowy. W męskim nasieniu znajdują się prostaglandyny wpływające korzystnie na szyjkę macicy, co więcej wydzielają się również endorfiny poprawiające samopoczucie ciężarnej. Ważna jest zatem bliskość z partnerem i poczucie bezpieczeństwa.

Kolejnym, ważnym elementem o którym nie powinno się zapominać jest aktywność fizyczna. Spacerowanie, chodzenie po schodach, bujanie biodrami, tzw. krok bociana. Wszystko to wpływa korzystnie na obniżanie się główki do kanału rodnego.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Olej rycynowy i olej z wiesiołka

Jeżeli przyszłe matki są już po terminie porodu, a akcja porodowa nie występuje, użyteczny może okazać się się olej rycynowy. Można dodać go do jajecznicy, wypić w soku lub bezpośrednio z łyżeczki rano. Olej poprawia perystaltykę jelit, a tym samym wpływa na masowanie macicy od środka i pobudzanie do skurczu. Od 38 tygodnia ciąży można pić dwa razy dziennie herbatę z liści malin i melisę. Taka mieszanka powoduje lepsze ukrwienie mięśnia macicy. W tym samym czasie można stosować kapsułki z oleju z wiesiołka lub sam olej z wiesiołka aplikowany bezpośrednio do pochwy. Powoduje to wydzielanie większej ilości śluzu, przygotowanie szyjki oraz dobre nawilżenie. Kolejną możliwością sprowokowania skurczy macicy jest drażnienie brodawek sutkowych. W trakcie tego zabiegu wydziela się oksytocyna odpowiedzialna za skurcze macicy.

Pomocne masaże

Użyteczny może okazać się również masaż chustą, delikatne potrząsanie miednicą oraz ruchy bujania, które mogą spowodować szybsze skierowanie główki do kanału rodnego. Jedną z metod wywołania akcji porodowej jest również masaż okolicy pomiędzy palcem wskazującym a kciukiem albo okolicy przyśrodkowej kostki. Wykonać może go sama rodząca lub partner.

Często przypominam swoim podopiecznym, że każda ciąża ma swój czas żeby dojrzeć indywidualnie i powyższe metody poskutkują jedynie wtedy gdy organizm będzie naprawdę gotowy na narodziny dziecka. Warto pamiętać, że akcja porodowa rozpoczyna się kiedy ciężarna jest spokojna, ma poczucie miłości i bezpieczeństwa, nie ma w sobie lęku. W takich warunkach odbywa się prawidłowa sekrecja hormonów odpowiedzialnych za rozpoczęcie akcji porodowej.

Autorka: położna, Martyna Mączka, zwyciężczyni 2. edycji konkursu Położna na Medal


Trzecia edycja kampanii Położna na medal_Partnerzy merytoryczniPołożna na Medal to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.

Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, trzeciej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2016 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2016 roku. Nominacje i głosy odbywają się na stronie www.poloznanamedal2016.pl

Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus.


Macierzyństwo Zdrowie

Zgłoś położną w konkursie „POŁOŻNA NA MEDAL”

Połozna na medal
Połozna na medal
4 lipca 2016
Położna na Medal
Fot. Materiały prasowe
 

Trwa trzecia edycja konkursu „Położna na medal”. W rozpoczętym w kwietniu plebiscycie na najlepszą położną, zgłoszonych zostało 193 położnych, na które oddano łącznie 21 379 głosów. Obecnie pierwsze miejsce zajmuje Krystyna Szwaja z Lubina z ilością 1128 głosów. Kandydatki na „Położną na medal” można zgłaszać do 31 lipca na stronie www.poloznanamedal2016.pl . Pierwsze 50 osób, które w terminie od 1 do 15 lipca nominuje położną do konkursu,  otrzyma żel położniczy Natalis. 

Po trzech miesiącach trwania konkursu pierwsze miejsce obecnie zajmuje Krystyna Szwaja Majchrzak z Lubina, która do tej pory otrzymała 1128 głosów. Na drugim miejscu plasuje się Barbara Majchrzak, również położna z Lubina, na którą zagłosowało 1016 osób. Trzecie miejsce zajmuje Arleta Kwiatkowska Król z ilością 620 głosów.

W tym roku nominacje położnych przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca. Głosy w plebiscycie można oddawać przez cały czas trwania konkursu, czyli od kwietnia do dnia 31 grudnia 2016 roku. Nominacje i głosy przyjmowane są za pośrednictwem strony poloznanamedal2016.pl

Po dziewięciu miesiącach trwania konkursu wyłonione zostaną trzy najlepsze położne w kraju oraz położne, które uzyskały najwyższą liczbę głosów w poszczególnych województwach.

Zgłoś położną i odbierz żel Natalis ułatwiający bezpieczny poród

Kandydatki można nominować na stronie poloznanamedal2016.pl w zakładce „Zgłoś położną”. Pierwsze 50 osób, które w terminie od 1 do 15 lipca zgłoszą położną do konkursu, otrzyma żel położniczy Natalis ułatwiający bezpieczny poród. Żel rekomendowany jest przez Polskie Towarzystwo Położnych.

Więcej informacji o lipcowej promocji znajduje się tu: www.poloznanamedal2016.pl/artykuly

Konkurs prowadzony jest w ramach ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na medal” której celem jest podnoszenie świadomości roli, jaką położne odgrywają dziś w opiece okołoporodowej. Projekt promuje również wśród kobiet w ciąży możliwość korzystania z bezpłatnych porad – raz tygodniowo od 21. tygodnia ciąży i dwa razy od 32. tygodnia – przygotowujących do porodu. Organizowana od 2014 roku przez Akademię Malucha Alantan kampania i konkurs zaadresowane są zarówno do położnych, jak również do przyszłych i młodych mam.

Lipcowa_promocja

linia 2px

Położna na Medal to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.

Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, trzeciej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2016 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2016 roku. Nominacje i głosy odbywają się na stronie www.poloznanamedal2016.pl

Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus.


Macierzyństwo Zdrowie

Pielęgnacja niemowlaka. O czym warto pamiętać i jak dobrać odpowiedni kosmetyk

Połozna na medal
Połozna na medal
17 czerwca 2016
Pielęgnacja niemowlaka
Fot. Materiały prasowe

Skóra niemowlęcia pod wieloma względami różni się od skóry dorosłego człowieka. To powoduje, że wymaga ona innej pielęgnacji i innych kosmetyków do codziennego użytku. Jak dobrać odpowiedni kosmetyk i o czym należy pamiętać radzi położna, Martyna Mączka, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

Jedną z podstawowych czynności higienicznych jest kąpiel maluszka. Warto wiedzieć, że nie ma konieczności codziennej kąpieli dziecka, szczególnie w pierwszych dobach życia. Skóra jest
w tym okresie bardzo wrażliwa, a przez to wyjątkowo narażona na podrażnienia. Rezygnacja z kąpieli nie oznacza jednak rezygnacji z przestrzegania zasad higieny okolic pieluszki. Jeśli mamy dostęp do bieżącej wody powinniśmy unikać stosowania chusteczek jednorazowych. Bardzo często mogą one powodować przesuszenie skóry maleństwa, a w dodatku w niektórych przypadkach działają alergizująco. Po każdym zabrudzeniu moczem i stolcem dokładnie myjemy pupę dziecka i smarujemy preparatem nawilżającym.

Kąpiel, zarówno dla dziecka jak i dla rodziców, powinna być przede wszystkim przyjemnością i chwilą relaksu, a nie tylko obowiązkiem. Maluchy można kąpać zarówno w tradycyjnych wanienkach jak również w wiaderkach kąpielowych. Wiaderka świetnie wpływają na stymulację dziecka, dają poczucie bezpieczeństwa i mają działanie przeciw kolkowe.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Młodzi rodzice często pytają mnie, jakie preparaty stosować do kąpieli dziecka? Najbezpieczniejsze są emolienty, ponieważ chronią  naturalną barierę skóry. Są wzbogacone w substancje nawilżające, które dodatkowo wiążą wodę w naskórku. Spośród preparatów pielęgnacyjnych dobrze wybierać te, które zawierają lipidy. Stawiajmy na kosmetyki, które pozbawione są konserwantów i substancji zapachowych. W wielu przypadkach, poza środkiem myjącym i kremem do pielęgnacji skóry okolicy pieluszkowej, nie ma większej konieczności stosowania dodatkowych preparatów. Jedną z maści, którą polecam do pielęgnacji okołopieluszkowych niemowląt, jest alantandermoline maść pielęgnacyjna z witaminą F. Zawarte w niej składniki alantoina, d-pantenol i witamina F pielęgnują i chronią delikatną skórę niemowlaka. Pamiętajmy, że okresie noworodkowym, czyli do końca 28 dnia życia, nie stosować kosmetyków u dzieci o zdrowej skórze.

Gdy skóra po kąpieli ma tendencje do wysuszania można stosować emulsję, krem lub mleczko. Oliwki i oleje nierafinowane mogą nie zapewnić odpowiedniego nawilżenia skóry przez cały dzień, a w efekcie prowadzić do większego przesuszania się skóry. Istotną sprawą jest również ekspozycja na słońce, szczególnie w okresie zbliżającego się lata. Chcąc chronić młodą skórę powinno się stosować krem z filtrem SPF nie niższym niż 15.

Wszystkie środki bezpieczne dla skóry dziecka można znaleźć w aptece. Kierując swoje kroki właśnie do aptek mamy o wiele większy wybór specjalistycznych preparatów do pielęgnacji maluszków.

W niektórych przypadkach to kondycja zdrowotna skóry dziecka determinuje sposoby pielęgnacji i listę kosmetyków, które mogą być używane. Każde niepojące objawy na skórze
np. wybroczyny, sińce, pęcherze albo zmiany ropne wymagają szybkiej konsultacji z lekarzem. Również skóra atopowa wymaga indywidualnego doboru bezpiecznych kosmetyków.

Tak jak w ciąży, okresie zaraz po porodzie czy w powrocie do formy, tak w opiece nad dzieckiem ważne jest zachowanie umiaru i rozsądku. Nawet najdroższe preparaty renomowanych marek mogą okazać się niekorzystne dla skóry naszego maluszka. Istotne jest indywidualne podejście w wyborze odpowiednich preparatów, a w razie problemów dopasowanie kosmetyków odpowiadających skórze dziecka.

Autorka: położna, Martyna Mączka, zwyciężczyni 2. edycji konkursu Położna na Medal


Trzecia edycja kampanii Położna na medal_Partnerzy merytoryczniPołożna na Medal to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.

Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, trzeciej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2016 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2016 roku. Nominacje i głosy odbywają się na stronie www.poloznanamedal2016.pl

Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus.