Go to content

Wszystko co powinniście wiedzieć o kalibracji alkomatu

Science laboratory metal microscope research

Zakrapiana impreza, kilka toastów, a później wątpliwości, czy aby na pewno możemy prowadzić samochód.. Znasz to? To sytuacje z życia wzięte, które zdarzają się właściwie niemal każdemu kierowcy. Rozwiązaniem problemu jest zastosowanie alkomatu. Czym jest to urządzenie i do czego służy? Na czym polega kalibrowanie alkomatu i dlaczego jest tak ważne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Alkomat – do czego służy?

Alkomat jest urządzeniem służącym do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Na rynku dostępne są różne modele alkomatu, zarówno do zastosowań amatorskich, jak i profesjonalnych, np. przez policję czy inne służby. Wyniki pomiarów profesjonalnych alkomatów elektrochemicznych mogą służyć jako materiał dowodowy. Aby pomiary były wiarygodne, konieczna jest systematyczna kalibracja alkomatu. Pozwala ona na uzyskiwanie zawsze miarodajnych wyników pomiarów. Nawet niewielka niedokładność mogłaby skutkować problemami natury prawnej, a można ich przecież uniknąć. Jazda pod wpływem alkoholu jest surowo karana, a po wejściu nowej ustawy będzie skutkować nawet konfiskatą samochodu i nałożeniem ogromnej kary grzywny.

Rodzaje alkomatów

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów alkomatów, które różnią się od siebie precyzją i dokładnością, a także ceną. Jednym z rodzajów alkomatów, używanych najczęściej przez osoby prywatne są alkomaty półprzewodnikowe. Jest to najtańsze rozwiązanie, jednak jego precyzja jest najniższa. Alkomaty półprzewodnikowe należy kalibrować co 100-300 pomiarów, nie rzadziej jednak niż co 6 miesięcy. O wiele bardziej precyzyjne, ale także droższe są alkomaty elektrochemiczne. Stosowane są jako alkomaty dowodowe z racji wysokiej precyzji pomiarów. Kalibracja alkomatów dowodowych jest zalecana co 500 pomiarów, nie rzadziej jednak niż co 12 miesięcy.

Kalibracja alkomatów – czym jest i na czym polega?

Kalibracja alkomatów jest procesem, który ma na celu zapewnienie precyzji w dokonywanych pomiarach. Podczas kalibracji sensor urządzenia jest regulowany z oprogramowaniem płyty głównej. Całe działanie jest oczywiście o wiele bardziej skomplikowane, wymaga zastosowania profesjonalnych urządzeń, w tym symulatorów wdechu. Alkomat, który zostaje poddany kalibracji, po jej zakończeniu otrzymuje certyfikat, który poświadcza prawidłowość pomiarów. Pamiętaj, że gdy pomimo próby pomiaru, pojawia się brak jakiejkolwiek reakcji alkomatu bądź na wyświetlaczu pojawiają się błędy, konieczna jest kalibracja bez względu na czas, jaki minął od ostatniej kalibracji czy na liczbę wykonanych pomiarów. Więcej na temat kalibracji alkomatów przeczytasz tutaj: https://alkopatrol.pl/Kalibracja-alkomatu.

Kiedy przeprowadza się kalibrację alkomatu?

Każdy rodzaj alkomatu wymaga przeprowadzenia kalibracji w innym, określonym czasie. W przypadku alkomatu półprzewodnikowego, kalibrację należy wykonać po wykonaniu od 100 do 300 pomiarów. Jednak nawet, jeśli pomiarów zostało wykonanych o wiele mniej, kalibrację należy przeprowadzić nie rzadziej niż co 6 miesięcy. Nieco dłuższy okres czasu przysługuje alkomatom elektrochemicznym. W ich przypadku strojenie wykonuje się do 500 pomiarów, ale nie rzadziej niż do 12 miesięcy. Istnieją sytuacje, w których kalibracja urządzenia jest konieczna bez względu na odstęp czasowy czy liczbę pomiarów. Mowa tu np. o sytuacji, gdy pomiar wykonany u osoby, która nie spożywała alkoholu wyniesie więcej niż 0,00 promila. Poza tym, w sytuacji, gdy wskazania wydają się nam nieprawdziwe, bądź gdy urządzenie nie reaguje na próbę pomiaru. Przypadkiem, w którym kalibracja jest konieczna bez względu na ilość pomiarów jest sytuacja, gdy pomiar został wykonany tuż po spożyciu alkoholu. Kilka takich pomiarów może nawet skutkować trwałym uszkodzeniem sensora, dlatego po spożyciu alkoholu należy odczekać minimum 30 minut.

Kalibracja alkomatu- samodzielnie czy w serwisie?

Kalibrację alkomatów zdecydowanie lepiej jest przeprowadzać w serwisie. Samodzielna kalibracja jest co prawda możliwa, jednak wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu, który jest kosztowny, a także posiadania zaawansowanej wiedzy o tym, jak poprawnie skalibrować alkomat. Usługa kalibracji w serwisie nie kosztuje dużo, a jest bardzo skuteczna i godna zaufania.

Ile kosztuje kalibracja alkomatu? Mniej niż 100zł! To bardzo atrakcyjna cena, biorąc pod uwagę pewność, jaką daje. Warto tutaj podkreślić, że według nowej ustawy, która wchodzi w życie w lutym 2023 roku, za jazdę pod wpływem alkoholu policjant ma prawo nawet odebrać samochód.

Serwis alkomatów- szybko i tanio

Kalibracja alkomatu zalecana jest w przypadku każdego, nawet bardzo sporadycznie używanego sprzętu. Do kalibracji alkomatu wykorzystuje się specjalistyczne symulatory wdechu, a cały proces powtarza się kilkukrotnie dla większej pewności i precyzji. O tym, kiedy należy kalibrować alkomat mówią zalecenia związane z rodzajem sprzętu, ale znaczenie ma także częstotliwość jego użytkowania i liczba wykonanych pomiarów. Serwis dokona kalibracji alkomatu szybko i precyzyjnie, a cały proces poświadczy certyfikatem. Jeżeli potrzebujesz skorzystać z usługi kalibracji alkomatu, znajdziesz w serwisie alkopatrol.pl – https://alkopatrol.pl/.