Pierwsze siwe włosy zazwyczaj powodują popłoch i są traktowane jako nieprzyjemna oznaka upływającego czasu. Zdecydowana większość z nas nie przepada za nimi, usuwając je lub farbując, by ukryć ten defekt. Siwienie włosów jest zupełnie naturalne i z reguły im jesteśmy starsi, tym więcej przybywa „siwków”. Po 40 roku życia jest to naturalna kolej rzeczy, jednak gdy siwe włosy pojawiają się znacznie wcześniej, nie należy tego ignorować.
Naukowcy nie mają pewności, co powoduje przedwczesne siwienie, jednak uważa się, że genetyka ma tutaj kluczowy udział. Jeśli któryś z rodziców przedwcześnie miał siwe włosy, możliwe jest, że dzieci również przedwcześnie posiwieją. Faktem jest również to, że istnieją zdrowotne przyczyny, które również powodują utratę koloru włosów. Mimo że nie są to częste przypadki, warto zachować ostrożność.
5 powodów, by nie ignorować siwych włosów
1. Choroby tarczycy
Jednym ze skutków nieprawidłowości tarczycy jest przedwczesne siwienie. Niedobór hormonu tyroksyny w niedoczynności tego gruczołu powoduje, że włosy również stają się suche, łamliwe, wypadają. Nadczynność tarczycy i związany z nim podwyższony poziom hormonów T3 i T4 sprawia, że włosy szybciej się starzeją i wypadają. Jeśli pierwszym siwym włosom towarzyszy zmęczenie, bladość i wysuszenie skóry, obrzęki twarzy, warto poradzić się lekarza.
2. Anemia
Anemia, czyli niedokrwistość, wynika z niewystarczającej ilości zdrowych komórek krwi lub hemoglobiny. Najczęściej jest ona skutkiem niedostatku żelaza i witaminy B12 w diecie lub poważnych chorób krwi. Z powodu anemii skóra głowy przestaje być dobrze odżywiona, więc włosy zaczynają się łamać, tracą koloryt i wypadają.
3. Choroba niedokrwienna serca
Choroba niedokrwienna serca i zaburzenia krążenia powodują przedwczesne siwienie, co potwierdziły badania opublikowane w European Society of Cardiology. Wg nich, pacjenci ze zdiagnozowaną chorobą wieńcową mieli statystycznie więcej siwych włosów, niż osoby zdrowe.
4. Niedobór witaminy B12
Zbyt niska ilość witaminy B12 w organizmie powoduje szybsze siwienie. Jej braki prowadzą do niedoboru melaniny, która nadaje włosom, skórze i tęczówkom oczu kolor. Jeśli witaminy B12 jest zbyt mało, włosy mogą tracić kolor, łamać się, wypadać. Jeśli niedostatek witaminy B12 nie wynika z chorób, warto sięgnąć po pokarmy, które są jej dobrymi źródłami: wątroba, makrela, sardynki, czerwone mięso, łosoś, soja, nabiał, ser jajka, zboża.
5. Bielactwo
Bielactwo spowoduje utratę koloru skóry oraz włosów, ponieważ wpływa negatywnie na produkcję melaniny
Innymi przyczynami mogą być problemy z nadnerczami, choroby jajników, przedwczesne starzenie, długotrwały stres i palenie papierosów. Ponieważ przyczyn siwienia może być wiele, lepiej skonsultować je z lekarzem, który oceni stan zdrowia i pomoże określić przyczynę kłopotów.
źródło: www.powerofpositivity.com, www.cywilizacyjne.choroby.biz