Lifestyle

4 znaki zodiaku, które zawsze zachowują pokerową twarz

Redakcja
Redakcja
28 maja 2018
Fot. iStock/shapecharge
Następny

Każdy z nas zna osobę, która cokolwiek by się nie działo, zachowuje zimną krew. Ta umiejętność jest godna podziwu, bo są takie sytuacje, w których okazanie emocji nie pomaga, a nawet może zaszkodzić. Cokolwiek by się nie działo, na pytanie, jak dana osoba się czuje, odpowiedź jest jedna — ok., bez histerii, dramatów i eksplozji radości.

Taki mechanizm obronny, umiejętność utrzymania emocji na wodzy jest cenna. Astrologia i ma na ten temat własne zdanie. Według znawców tej materii, istnieją cztery szczególne znaki zodiaku, które perfekcyjnie opanowały zachowanie emocji dla siebie

źródło: themindsjournal.com

Lifestyle

Jeśli zdradził raz, zdradzi ponownie – czy to prawda?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
28 maja 2018
Fot. iStock/Vasyl Dolmatov
 

Jeśli zostałaś oszukana przez partnera, wiesz dobrze jak trudno odbudować nadszarpnięte zaufanie. Znajomi lub bliscy przestrzegają cię zapewne, że ktoś, kto raz zdradził, prawdopodobnie dopuści się zdrady po raz kolejny. Chcesz odejść, ale nie możesz, bo wciąż trzyma cię przy nim uczucie. I nadzieja, że to się nie powtórzy… Co na to nauka?

Nie mamy dobrych wieści.  Badania opublikowane w Archives of Sexual Behavior jasno pokazują, że u osób, które były niewierne w związku występuje trzykrotność szans na niewierność w następnej relacji, w porównaniu do tych osób, które nigdy wcześniej nikogo nie zdradziły. To samo tyczy się lojalności wobec partnerów, którzy zdecydują się z niewiernym ukochanym zostać. Psycholodzy uważają, że jeśli zostaniesz zdradzony raz, prawdopodobieństwo, że zdrada się powtórzy wynosi ok 69%. Trzeba także zaznaczyć, że większość „powtórnych” zdrad wydarza się jako skutek samospęłniajacej się przepowiedni. Osoba zdradzona, nawet jeśli chce, nie jest w stanie do końca zaufać i jest wręcz chorobliwie podejrzliwa, prowokując tym samym nieszczęście (co oczywiście w żaden sposób nie usprawiedliwa zdradzającego, który ma wolną wolę i podejmuje świadome decyzje).

Oczywiście, każdą relację należy traktować indywidualnie i pamiętać, że wszyscy mamy szansę się zmienić. Wspólna terapia, praca nad sobą, dobra wola – wiele par udowodniło, że związek po zdradzie można odbudować i że może być on udany.

Podchodząc jednak do sprawy zdrady czysto statystycznie, należałoby pozbyć się złudzeń i rozpocząć całkiem nowy, żywiowy etap. Jeśli taki „recydywista” od zdrad  złamie ci serce, zatrzęsie całym twoim światem i sprawi, że stracisz wiarę w siebie, a potem zrobi to jesze raz, to za tym drugim razem już się tak łatwo nie podniesiesz.


 

Na podstawie: psychologytoday.com


Lifestyle

12 rzeczy, których uczysz się, próbując kochać kogoś, kto ma toksyczną osobowość

Redakcja
Redakcja
28 maja 2018
Fot. iStock/Marjan_Apostolovic
Następny

Osoby zakochane bardzo w to wierzą, że miłość przezwycięży wszystkie przeszkody, a na końcu czeka ich „żyli długo i szczęśliwie”. Niestety nie każdy związek wart jest wielkiego zaangażowania i ogromnego poświęcenia w ratowaniu go i budowaniu na nowo. Sytuacja jest tym trudniejsza, gdy dotyczy osoby, która ma toksyczną osobowość.

W takim przypadku partnerzy narcystyczni, egoistyczni, agresywni, są wyjątkowo trudnymi osobami do budowania wspólnego życia. Najczęściej efekt starań jest dla „zdrowego” partnera niezadowalający, a wręcz jest to marnowanie wielu lat życia. Próbując kochać kogoś, kto jest toksyczny, należy mieć świadomość, że nie zawsze da się zbawić świat.

Oto prawdy, które dostrzeżesz, próbując kochać toksyczną osobę

1. Sama miłość nie wystarczy

Wiara, że jeśli będziesz wystarczająco mocno kochać drugą osobę, to wpłynie na jego zachowanie i zmieni je. Miłość jednak nie nie rozwiązuje problemu, szczególnie gdy jedna osoba daje, a druga odbiera.

2. Nie można wypierać rzeczywistości

Spoglądanie w przeszłość do dobrych czasów związku lub trzymanie się kurczowo przyszłości i nadziei na lepsze życie bywa bardzo złudne. W związku trudno jest zachować obiektywizm i spojrzeć na drugą osobę z dystansu, by zrozumieć, że nikt nie jest winien ci przyszłości, tylko dlatego, że jesteś częścią wspólnej przyszłości.

3. Nie ty jesteś winna klęski

Często partnerzy osób toksycznych za wszelką cenę starają się ratować, wyciągać z problemów. Biegają w kółko za nimi chcąc zmienić ich życie. Niestety to obraca się przeciwko, bo partnerzy czują się zbyt słabi, nieodpowiedni, nie wiedzą dokąd zmierzają. Dopiero po czasie dociera do nich, że ile by nie próbowali, ich wysiłki spełzną na niczym.

4. Zaufanie bywa nieodwzajemnione

Dopiero po czasie widać, że zaufanie w stosunku do toksycznej nie ma pokrycia w jej czynach. Składanie fałszywych obietnic, wszystkie zmiany planów, manipulowanie rzadko dają nadzieję, że w takim związku może być po prostu normalnie.

 5. Dobre chęci nie zmienią cudzego życia

Jeden dobry uczynek nie przykryje pięciu złych. Toksyczna osoba doskonale opanowała sztukę manipulacji i często swoje złe uczynki przykrywa jakimś jednym spektakularnym. Najpierw celowo krzywdzi, a później  przeprasza i stara się przychylić nieba do stóp. Z czasem nieufność i brak poczucia bezpieczeństwa pozwalają zauważyć, że w takim układzie jest więcej wyrachowania i zimnej kalkulacji, niż prawdziwej miłości i chęci zmiany.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Piknik Jubileuszowy Zamku Królewskiego w Warszawie – rodzinne świętowanie już 5 września

Szczotką i pastą – Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej dziecka? Krótki poradnik dla rodziców

„Z byle strachu i lęku oddajemy swoją moc innym. Dlaczego wszystko bierzemy do siebie?”