Go to content

4 sposoby na to, by poczuć się pewniej w swoim związku

Fot. iStock/pixdeluxe

Ludzie z natury są istotami społecznymi, a dobry i satysfakcjonujący związek jest jednym z filarów ich osobistego szczęścia i zadowolenia z życia.  Pragniemy szacunku, lojalności i uczciwości, poczucia bezpieczeństwa i bliskości, którą może dać nam jedynie ukochana osoba. Czasami też boimy się utraty naszego partnera, zaczynają pojawiać się rożne lęki dotyczące wzajemnych relacji i rodzi się niepewność – nic dziwnego, w końcu poświęciliśmy nasz czas, uczucia, energię i serce, zależy nam na tej drugiej osobie.  To jednak niczemu dobremu nie służy i warto wprowadzić pewne zmiany, by poczuć się pewniej i bezpieczniej.

Zrozum i komunikuj się

Największym problemem w związkach jest brak odpowiedniej komunikacji (a nawet brak jakiejkolwiek!). Częściowo wynikają one z różnic w charakterze i osobowości partnerów, odmiennego odbierania komunikatów i rozumienia ich. Kluczem do sukcesu jest zatem zrozumienie kim jest nasz partner i jaki jest, a także zaakceptowanie jego indywidualnych cech. Introwertycy mogą mówić niewiele i nie wyrażać swoich uczuć i emocji, co nie znaczy, ze są ich pozbawienie i nie zależy im na relacji. Ekstrawertycy z kolei mogą wyrażać werbalnie coś, co jeszcze nie do końca ukształtowało się w ich myślach. Dlatego tak ważne jest by dobrze poznać osobę, z którą tworzymy związek, obserwować ją, nauczyć się jej sposobów reagowania, wyrażania uczuć, jej humorów, nawyków i indywidualnych cech. Dzięki temu komunikacja będzie o wiele łatwiejsza i unikniemy niepotrzebnych tarć i konfliktów spowodowanych niezrozumieniem (lub błędnym zrozumieniem) wysyłanych komunikatów.

Odrzuć perfekcjonizm

Jeśli chcesz stworzyć udaną i satysfakcjonującą relację z drugim człowiekiem, musisz odrzucić swoje wygórowane oczekiwania i marzenia o ideale – w tym przypadku dobrze jest być realistą. Nie ma ludzi perfekcyjnych, a nasze niedoskonałości to nieodłączna część tego, kim jesteśmy. Niektórzy nawet twierdzą, że to ta najpiękniejsza część, w której się zakochujemy! Jeśli nieustannie będziesz gonić za perfekcyjną relacją i idealnym partnerem czeka cię rozczarowanie, frustracja, poczucie pustki, a nawet samotność. Nie idealizuj partnera i nie udawaj, że nie ma wad – nic dziwnego, że czujesz niepewność przy takim kryształowym ideale. Nie udawaj, że wszystko, czego dotkniesz zamienia się w złoto, a błędy i porażki omijają cię szerokim łukiem – możesz tym onieśmielać partnera i sprawić, że poczuje się gorszy. Nie chodzi przecież o to, by znaleźć kogoś, kto jest doskonały w każdym calu, ale kogoś, kto doskonale nas uzupełnia!

Zaufaj, naprawdę zaufaj

Złe doświadczenia z przeszłości mogą nam utrudniać obdarzenie drugiej osoby zaufaniem, boimy się, że znowu zostaniemy skrzywdzeni i będziemy cierpieć, wolimy zachować dystans i podświadomie bronimy się przed bliskością. Jednak bez podjęcia tego ryzyka, bez pokonania naszych lęków, trudno jest stworzyć nowe, zdrowe relacje, niemożliwym jest zbudowanie trwałego i solidnego związku. Musimy nauczyć się zaufać drugiej osobie na nowo, otworzyć na nią emocjonalnie i pozwolić na wzajemne poznanie się. To nie jest łatwe zadanie, ale dopóki nie ma powodu, by podejrzewać złe zamiary i nieuczciwość, warto wierzyć, mieć nadzieję i cieszyć się dobra relacją.

Skup się na pozytywach

Zamiast martwić się, denerwować, zazdrościć, skoncentruj się na pozytywnych elementach twojej relacji – w końcu ma być źródłem przyjemności, satysfakcji i zadowolenia, a nie lęków i obaw! Wymaga to także zrozumienia, że negatywne wydarzenia i emocje są częścią każdego związku, a trudności mogą zdarzać się każdemu i na różnych etapach. Nie oznacza to jednak, że każdy problem jest sygnałem do zakończenia związku i zerwania z partnerem. Pamiętaj, że gdy decydujesz się na związek z kimś, przyjmujesz go w całości, zarówno z jego zaletami, jak i wadami. W pełni zaakceptuj ukochaną osobę, wspieraj ją, nie skupiaj się na jej negatywach, ale doceniaj i wzmacniaj jej dobre strony – tylko w ten sposób osiągnięcie szczęście i stworzycie mocny, trwały związek.


 

Na podstawie: www.powerofpositivity.com