Go to content

Kroki milowe twojego dziecka w wieku 9-12 miesięcy

Fot. iStock / AleksandarNakic

Już dawno zapomniałaś, jak to jest mieć „dzidziusia” w domu, bo ten słodki bobas, który jeszcze niedawno nie siedział, nie gaworzył – już dawno zamienił się w wulkan energii i małego odkrywcę. Pora na kolejne zmiany – następne miesiące, znów przyniosą wiele nowego i zaskakującego.

Ale nie martw się, zawsze możesz wrócić do „spokojniejszych” czasów we wspomnieniach i na zdjęciach – teraz pora na jeszcze więcej aktywności.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Obszary rozwoju dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Następne trzy miesiące życia twojego dziecka, to istna rewolucja. Maluch będzie coraz bardziej samodzielny – i co najważniejsze,  coraz sprawniej zacznie się poruszać w przestrzeni.

  • motorycznym: dziecko zaczyna samodzielnie się poruszać. Ćwiczy raczkowanie oraz podejmuje próby stania i chodzenia. Zaczyna przesuwać się wzdłuż mebli chętnie korzystając z podparcia. W ruch idą pchacze i wszystko, co spełni dla dziecka taką rolę. Pora na weryfikację zabezpieczeń w domu i osłonięcie np. ostrych rogów i krawędzi mebli. Ta zupełnie nowa perspektywa zmienia dla dziecka nie tylko postrzeganie świata, ale też jego samego. To nowy rozdział do zapisania w waszym życiu.
  • poznawczym: nowe umiejętności motoryczne, pobudzają apetyt na świat. Jeśli wydawało ci się, że twój malec garściami pochłania świat – teraz będzie co najmniej pożerać.
Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

  • komunikacyjnympraktycznie w każdym aspekcie rozwoju, w tym okresie pojawią się nowe, rewolucyjne osiągnięcia. Twoje dziecko rozumie naprawdę wiele słów. Chętnie komunikuje się już otoczeniem za pomocą znaków i sygnałów niewerbalnych.  Dziecko zaczyna używać pierwszych słów – a to kolejny zupełnie, inny etap w jego życiu i relacjach. Wprowadzenie słów zmienia nie tylko jakość komunikacji, ale również wpływa na sposób myślenia dziecka.
  • społecznympo raz pierwszy twój maluch będzie „testował”, na ile może sobie pozwolić. Zachowania intencjonalne mają na celu sprawdzenie reakcji otoczenia. Dziecko naprawdę wiele się uczy i zaczyna szukać sposobów, by osiągnąć swoje cele.

Wspieraj swoje dziecko w rozwoju

Najważniejsze, a by w tym okresie rozwojowym pozwolić dziecku, jak najwięcej działać. Wszelkie zabawy powinny wspierać jego aktywność, nie powinniśmy próbować zmieniać dziecko w biernego uczestnika zabawy. Dziecko jeszcze chętniej będzie obserwowało zwykłe, domowe czynności, które wykonują dorośli. To również dobry czas na aktywności z książeczkami w ręku. Doskonały wręcz na zabawy z naśladowaniem dźwięków, opowiadaniem, pokazywaniem obrazków.

 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

W roli zabawek świetnie sprawdzą się instrumenty muzyczne.

Artboard 18-100

Fot. Materiały prasowe

 

Nie ograniczaj

To bardzo trudny moment dla rodzica, bo gdy dziecko zaczyna wręcz „uciekać” w świat – my drżymy o jego bezpieczeństwo. Dlatego najtrudniejsze wyzwanie, to ochronić je i jednocześnie nie przeszkadzać. Wybieraj aktywności, w których oboje dobrze się poczujecie i pokazuj dziecku otaczający świat.

 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

 

Podstawa zdrowego rozwoju malucha kryje się w tym, co je

Twoje dziecko poznaje coraz więcej smaków. To kolejny etap zmian w jego życiu, nadal natomiast do zdrowego rozwoju potrzebuje mleka. Intensywny okres rozwoju nie uda się bez wspierających te wszystkie trudne zadania witamin i bardzo ważnych kwasów tłuszczowych DHA.

Kwasy DHA wspierają między innymi rozwój wzroku, rozwój intelektualny – to ważne, aby mieć pewność, że dieta twojego dziecka, zawiera wszystkie niezbędne do rozwoju składniki odżywcze. Pamiętaj, że rozwój twojego dziecka – tonie tylko rozwój fizyczny. Dbaj o to by miało okazję poznawać nowe smaki, próbować i wybierać.

pamietajze1

pamietajze2

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Enfamil Premium 2, mleko następne, jest odpowiedni dla niemowląt w wieku od 6. do 12. miesiąca życia, jako element zróżnicowanej diety. Zawiera specjalną mieszankę DHA, żelaza, wapnia, cynku i witamin, wspomagających prawidłowy wzrost i rozwój twojego dziecka. Enfamil Premium 2 to pierwsze mleko modyfikowane dla niemowląt z poziomem 0,3% DHA (Omega 3), który wspomaga prawidłowy rozwój wzroku twojego dziecka do 12 miesiąca życia. Poziom ten został potwierdzony przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) jako poziom przyczyniający się do prawidłowego rozwoju wzroku u niemowląt.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


Artykuł powstał we współpracy z Enfamil