Go to content

30 patentów na oszczędzanie wody, gazu, prądu i ogrzewania. Zakład, że o połowie nie wiedziałaś?

fot. Ridofranz/iStock

Hiszpania i Francja wprowadza właśnie rządowy plan oszczędzania energii elektrycznej. W Polsce w tym czasie mówi się jedynie o dotacjach na węgiel i apeluje o ogrzewanie domów. W dodatku aż 60 procent Polaków nie zamierza zmieniać swoich nawyków i zmniejszać zużycia energii. Oszczędzanie deklaruje 37 procent – tak wynika z sondażu United Surveys dla Dziennika Gazety Prawnej i Radia RMF. Czy jesteśmy rozrzutni? A może lekkomyślni? Przecież czeka nas trudna jesień i zima, dlatego warto się do niej przygotować. Wymienić w domu żarówki na energooszczędne, mieć powerbank, sprawdzić, czy meble nie zasłaniają grzejników. Mamy dla Was 30 sprawdzonych sposobów na domowe oszczędzanie.

Jak oszczędzać wodę?

1.  Podłogę w łazience spokojnie możesz umyć wodą po kąpieli. Chyba że zużyłaś tonę mydła.

2. Wybieraj szybki prysznic zamiast długiej kąpieli. To jest najprostszy sposób na oszczędzanie wody. Koszty kąpieli w wannie są prawie cztery razy wyższe do tych pod prysznicem.

3. Możesz zaoszczędzić jeszcze więcej wody, jeśli zamontujesz deszczownicę zamiast tradycyjnego prysznica ze słuchawką.

4. Rośliny w upalne dni podlewaj rano, by woda wolniej odparowywała.

5. Kwiaty możesz podlać wodą po płukaniu warzyw.

6. Zakręcaj kran, myjąc zęby lub goląc się. Nie ma potrzeby, by woda leciała 4 minut ciurkiem.

7. Rozsądnie korzysta z pralki – uruchamiaj ją, gdy jest pełna lub korzystaj z trybu ½ wkładu, lub napisem „eco”.

8. Zmywarkę włączaj, dopiero kiedy jest zapakowana po brzegi.

9. Jedno spłukanie w toalecie to od 7 do 10 litrów wody! Dlatego korzystaj z przycisku „oszczędne spłukiwanie”.

10. Myjąc ręce, nie odkręcaj wody na full.

11. Dokręć kapiące krany.

Jak oszczędzać prąd i gaz?

12. Jeśli ładujesz telefon przez całą noc, twój rachunek rośnie! Naukowcy udowodnili, że telefon, który jest naładowany, ale nadal podłączony, cały czas pobiera prąd z sieci.

13. Jeszcze więcej kosztów generują zasilacze do komputerów. Kwoty te nie są duże, ale jeśli w twoim domu masz na stałe włączonych kilka ładowarek i zasilaczy, to twój rachunek za prąd rośnie nawet kilkanaście złotych miesięcznie.

14. Pozostawione w stanie czuwania urządzenia (telewizor, radio) także pobierają prąd i zwiększają rachunki za elektryczność.

15. Wyłączaj światło w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa oraz urządzenia, których aktualnie nie używasz. Ale uwaga – jeśli wiesz, że za kilka minut znów usiądziesz do komputera lub przed telewizorem, nie wyłączaj tych sprzętów. Urządzenia pobierają najwięcej energii przy uruchamianiu.

16. Nie wkładaj ciepłych potraw do lodówki i nie otwieraj jej na zbyt długo. Ciepłe powietrze, dostające się do środka zmusza lodówkę, by pobierała więcej energii, aby mogła utrzymać stałą temperaturę.

17. Zamontuj żarówki energooszczędne. drogie, ale możesz je przecież wymieniać sukcesywnie.

18. Gdy otwierasz drzwiczki piekarnika podczas pieczenia, wypuszczasz gorące powietrze. Z tego powodu temperatura w środku obniża się i piekarnik musi to zrekompensować, pobierając dodatkową porcję prądu. Obserwuj potrawę przez szybkę.

19. Jeśli w piekarniku pieczesz mięso, zastanów się, czy obok nie ułożyć frytek albo warzyw, z których zrobisz pastę na kanapki. Staraj się zapełnić przestrzeń w piekarniku, ponieważ jest on prawdziwym „pożeraczem” prądu.

20. Przy zakupie nowych urządzeń zwróć uwagę na ich klasę energetyczną – im jest wyższa, tym mniejsze zużycie energii. Nowa skala rozpoczyna się od A (najbardziej energooszczędne sprzęty) i kończy na G (najmniej energooszczędne).

21. Największymi pożeraczami prądu są płyta indukcyjna i bojler elektryczny. Potem: piekarnik, lodówka i zmywarka.

22. Jak najwięcej korzystaj ze światła dziennego. Nie bądź nocnym markiem, wstawaj wcześniej, a biurko lub stół postaw bliżej okna.

23. Zagotujesz wodę na makaron szybciej, jeśli garnek przykryjesz pokrywką. Zupę też. To sposób naszych mam, o którym dziś już nie pamiętamy.

24. Gotuj wodę na herbatę na gazie. Nie w czajniku elektrycznym, bo pochłania naprawdę sporo energii. A jeśli wybierasz czajnik elektryczny (bo szybciej), nalewaj do niego tylko tyle wody, ile aktualnie potrzebujesz.

Jak oszczędzać na ogrzewaniu?

25. Zmniejszając temperaturę w pomieszczeniu tylko o jeden stopień, możesz zaoszczędzić ok. 5-6% energii grzewczej. Zasłonięte meblami lub kotarami grzejniki i zamontowane na nich suszarki na ręczniki, mogą pochłonąć nawet 20% ciepła.

26. Wietrz częściej, ale tylko przez kilka minut i przy szeroko otwartym oknie. 5-10 minut wystarczy, by wpuścić świeże powietrze, bez wychłodzenia mieszkania.

27. Przed zimą zastanów się, czy twoje grzejniki były odpowietrzane i odkamienione.

28. Eksperci twierdzą, że nawet 25 proc. energii cieplnej może uciekać z domu, kiedy mamy nieszczelne okna. Najlepiej wymienić je przed zimą lub skorzystać z uszczelek.

29. Montaż specjalnej podkładki odbijającej ciepło za kaloryferem może obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o 4%!

30. Zainwestuj w rolety, żaluzje i zasłony – w chłodne miesiące żaluzje czy grube zasłony mogą okazać się pomocne w ociepleniu pomieszczenia.

Źródła: wyborcza.pl; rachuneo.pl