Sezon na strach przed smogiem zaczyna się rozpędzać. I choć nie należy bagatelizować tego problemu, okazuje się, że w naszych domach jesteśmy również narażeni na niebezpieczne toksyny zanieczyszczające powietrze. Na szczęście przed chemią, którą wdychamy skutecznie pomogą bronić się rośliny, które najlepiej, zdaniem ekspertów NASA, oczyszczają powietrze z toksyn. Zagraża nam nie tylko smog, co dzień, wdychamy chemiczną mieszkankę subsrancji takich, jak aldehyd mrówkowy, benzen, trichloroetylen, amoniak czy ksyleny – które w bardzo niewielkich ilościach wydostają się z farb, dymu tytoniowego, spalin czy barwników, a nawet elementów konstrukcyjnych pomieszczeń.
Badacze NASA już w takach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia postanowili wziąć na warsztat domowe, „naturalne filtry” powietrza, w 1989 roku NASA przeprowadziła dogłębne badanie sprawdzające wpływ roślin na czystość chemiczną powietrza, w wyniku których wytypowano 18 gatunków najkorzystniej działających roślin.
Będziecie zaskoczeni, bo jedna z tych roślin, istna królowa czystego powietrza to… chryzantema!
5 najczęściej występujących w powietrzu toksyn
Choć ich stężania są niewielkie, nie pozostają bez wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie – spędzamy w ich towarzystwie wiele godzin, dzień po dniu.
TRICHLOROETYLEN
Występuje: farby, lakiery, rozpuszczalniki oraz tusze do drukarek
Objawy zatrucia:ból głowy, otępienie, wymioty i nudności
ALDEHYD MRÓWKOWY
Występuje: papier woskowany, ręczniki papierowe, panele ścienne, torby papierowe
Objawy zatrucia: podrażnienie błon śluzowych (usta, nos, gardło), obrzęk krtani, płuc
BENZEN
Występuje: dym papierosowy, kleje, woski, materiały plastikowe, pestycydy, detergenty
Objawy zatrucia: ból i zawroty głowy, podrażnienie oczu, nudności
KSYLENY
Występuje: spaliny, dym papierosowy, wyroby skórzane
Objawy zatrucia: podrażnienie błon śluzowych, wymioty i nudności
AMONIAK
Występuje: pasty do podłogi, środki do czyszczenia okien, nawozy do roślin
Objawy zatrucia: podrażnienia oczu, kaszel, duszności
Co ciekawe, nie skupiajcie się jedynie na liściach ;), wbrew pozorom bardzo duży udział w całym procesie bierze system korzeniowy roślin.
PS: Pamiętajcie, że jeśli macie małe, ciekawskie dzieci lub zwierzęta, które lubią skubać rośliny, musicie zweryfikować swój wybór, niektóre z domowych roślin są bowiem trujące.
źródło: nasa.gov, gazeta.pl/wiadomosci