Go to content

Kwiaty w sypialni. 10 gatunków roślin wpływających pozytywnie na relaks i zdrowie

Kochamy rośliny kwitnące i chętnie stawiamy je na parapetach w mieszkaniach. Najczęściej pełnią funkcję dekoracyjną, zachwycając, jeśli nie pięknymi kwiatami, to wybujałymi lub ozdobnymi liśćmi. Ile osób, tyle gustów i ulubionych gatunków roślin, które najczęściej wprowadzamy do swojego otoczenia. 

Kwiaty i ozdobne krzewy są miłym dla oka akcentem, wprowadzającym prawdziwie domowy klimat. Ale ich obecność nie wszędzie jest pożądana — w ciągu nocy proces fotosyntezy ulega odwróceniu i rośliny, zamiast produkować tlen, pobierają go z otoczenia. W związku z tym najczęściej sypialnie ogołocone są z kwiatów, by te nie zabierały z otoczenia cennego tlenu. Jedna roślina krzywdy nie uczyni, ale ich nagromadzenie może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Istnieją jednak takie gatunki roślin, które w sypialni są nie tylko pięknym, ale i pozytywnie wpływającym na nasze zdrowie dodatkiem. Niektóre rośliny odfiltrowują trucizny i inne zanieczyszczenia z powietrza, inne doskonale nawilżają powietrze.

Oto 10 najczęściej spotykanych roślin doniczkowych, które idealnie sprawdzą się w sypialni:


źródło: poradnikogrodniczy.plwww.wymarzonyogrod.pl

Fot. iStock / sandsun

1/10 Aloes drzewiasty

Aloes skutecznie oczyszcza powietrze i wykazuje właściwości lecznicze. Przebywanie w pobliżu aloesu zwiększa odporność organizmu, a sok z liści przyspiesza gojenie się ran, egzem i owrzodzeń, dzięki zastosowaniu okładów czy płukanek.

Fot. iStock / kolotuschenko

2/10 Sansewieria

Jest rośliną idealną do sypialni, ponieważ w nocy produkuje duże ilości tlenu. Ta mało wymagająca roślina nadaje się  nawet dla laików w tematyce uprawy roślin.

Fot. iStock / sirastock

3/10 Papirus

Regularnie i obficie podlewany wdzięcznie rośnie i świetnie nawilża powietrze w sypialni,

Fot. iStock / PepeLaguarda

4/10 Bluszcz pospolity

Znakomicie nawilża i oczyszcza powietrze, szczególnie ze znajdującym się np. w dymie tytoniowym, formaldehydu.

Fot. iStock

5/10 Skrzydłokwiat

Usuwa z powietrza toksyny (np. benzen, formaldehyd, aceton i trójchloroetylen). Dzięki dużym liściom w znaczny sposób podnosi wilgotność powietrza.

Fot. iStock / Viktor_Kitaykin

6/10 Fikus sprężysty

Oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń takich jak formaldehyd.

Fot. iStock

7/10 Lawenda

Roślina ta aktywuje energię stabilności w życiu, usuwa toksyny z domu, pomaga przy bólach głowy, bezsenności, depresji i innych dolegliwościach. Jej zapach przynosi ukojenie.

Fot. iStock / dianazh

8/10 Jaśmin

Ta wyjątkowa roślina sprawdzi się w sypialni, ponieważ jej zapach pobudza erotycznie, redukuje napięcia i stres.

Fot. iStock / chollacholla

9/10 Storczyk z rodzaju Dendrobium

Poza ty, że cieszy swoim pięknem oczy, posiada właściwości nawilżające i oczyszczające powietrze z dwumetylobenzenu, i nocą dotlenia sypialnię.

Fot. iStock / suzyco

10/10 Schlumbergera - Grudnik

Dekoracyjna roślina, która w nocy produkuje tlen, pochłaniając dwutlenek węgla, nawilża i oczyszcza powietrze.