Kiedy masz naście lat, wszystko o czym marzysz to usamodzielnienie i brak narzekających nad głową rodziców, bo to powinnaś zrobić tak, a tamto jeszcze inaczej. Teraz kiedy jesteśmy dorośli, często przez myśl przewija nam się stwierdzenie, że chcielibyśmy być dziećmi, a rodzice jednak mieli rację.
Najwyższy czas, żeby dać im tę samą miłość, którą oni obdarowywali nas w dzieciństwie i sprawić, żeby byli dzięki nam choć trochę bardziej szczęśliwi.
Oto 15 kroków do dobrej relacji z rodzicami, sprawdźcie!
1. Naucz się przebaczać
Niezależnie od tego, co się wydarzyło i jak bardzo cię zranili, czasem trzeba odpuścić. Rodzice to skarb, który jest naprawdę niedoceniany, a przecież to dzięki nim istniejesz i jesteś tym, kim jesteś dziś. Kłótnia to moment, kiedy wypowiadasz słowa, nad którymi nie panujesz, a to właśnie one bolą najbardziej. Pewnego dnia, lata po tej jednej kłótni, kiedy padło o słowo za dużo, możesz bardzo tego żałować, szczególnie, kiedy mamy czy taty już nie będzie obok. Wtedy najtrudniej będzie wybaczyć sobie samemu.
2. Nie czuj się za stary, żeby czasem się przytulić
Przytulanie łagodzi sytuację, jest miodem dla zmysłów, szczególnie kiedy jesteś blisko osoby, która darzy cię szczególną miłością, którą potrafisz zrozumieć tylko wtedy, gdy sam jesteś rodzicem. Nie pozbawiaj się tej przyjemności i niezwykłego doświadczenia!
3. Nie rozmawiaj z rodzicami, kiedy jesteś na nich zły
To ogólnie dobra praktyka, nie tylko w stosunku do rodziców. W złości możemy mówić różne rzeczy, a po co psuć nerwy innym i sobie samemu? Czasem lepiej odczekać i na spokojnie przeanalizować, czy złość faktycznie jest uzasadniona.
4. Spraw, żeby czuli się potrzebni
Dla każdego, kto kiedyś sprawował opiekę nad rodziną najboleśniejszym uczuciem jest to bycia niepotrzebnym i bezużytecznym. Pytaj ich o zdanie, proś o porady, pokaż, że naprawdę są dla ciebie ważni. Czasem zwykłe wproszenie się na obiad, niezależnie czy z powodu czystego lenistwa czy potrzeby rozmowy, może stać się sygnałem, że ciągle liczą się w twoim życiu.
5. Chroń ich przed zmartwieniami
Pamiętasz te momenty, kiedy widziałeś płaczącą mamę lub zatroskanego tatę, a kiedy pytałeś, co się dzieje, na ich twarzy automatycznie pojawiał się uśmiech? Tak wygląda ochrona najbliższych przed problemami i martwieniem się o nich. Teraz twoja kolej, żeby chronić ich przed zbędnym zamartwianiem się, które może także źle wpłynąć na ich zdrowie. Kiedy pytają cię, co u ciebie, uśmiechnij się i powiedz, że wszystko w porządku. Czasem rozmowę o problemach lepiej odłożyć na wypadek ostateczności. To trudne, bo często jesteście bardzo blisko.
6. Spraw, by ich pewność siebie była na bardzo wysokim poziomie
„Ty?! Na wakacje nie w sanatorium?! Przecież jesteś za stara!” – to zdanie, które nigdy nie powinno wypłynąć z twoich ust. Nawet jeżeli lekarz zabrania nadmiernej aktywności, czasem trzeba pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa! Pamiętasz jak wykrzykiwałaś rodzicom, że są nadopiekuńczy? Właśnie robisz to samo, niepotrzebnie. Wspieraj mamę w wyborze nowego koloru włosów, nawet jeżeli miałby to być szalony róż, a tatę w planie startu w półmaratonie. Pewność siebie to cecha, która powinna z nami zostać aż do końca życia. Nie psujmy tego.
7. Słuchaj
Poświęć trochę czasu na wysłuchanie tego, co rodzice mają ci do powiedzenia. Nawet jeżeli miałaby to być ta sama historia o cioci Zosi i jej psie czy wujku Mieciu, który postanowił sprzedać samochód i pojechać na eurotrip. Daj im poczucie, że nieważne co się dzieje, mogą do ciebie przyjść i porozmawiać. Kiedy wiedzą, że mogą ci powiedzieć o takich błahostkach jak wcześniej wspomniany pies, na pewno przyjdą też wtedy, gdy będą potrzebować wsparcia.
8. Zabierz ich na wakacje
To nie musi być dwutygodniowy wyjazd all inclusive w wypasionym hotelu nad Morzem Śródziemnym. Wystarczy weekend w ich ulubionym mieście czy w miejscu, do której jeździliście na wakacje lata temu. Efekt gwarantowany to poprawa nastroju, większa motywacja do życia i pozbycie się kilku dolegliwości zdrowotnych, przynajmniej na czas wycieczki.
9. Zorganizuj rodzinny obiad
Jeżeli nie jesteś masterchefem, zaproś rodziców i rodzeństwo na obiad w waszej ulubionej restauracji lub po prostu umówcie się, że każdy przynosi coś do posiłku. Spraw, żeby wszyscy wspominali ten dzień przez wiele miesięcy!
10. Daj im przyjemność pomagania
Rodzice chcieliby wyręczać swoje dziecko we wszystkim, także wtedy, kiedy ma już 30 lat i swój własny dom. Pozwalanie im na robienie wszystkiego za ciebie nie jest zdrowe, ale raz na jakiś czas możesz poprosić mamę o zrobienie ci obiadu, a tatę o podwózkę do pracy, kiedy akurat twój samochód nie chce odpalić. Pomaganie sprawi, że będą czuli się potrzebni, a przy okazji podbudują swoją pewność siebie, bo ciągle mają coś, czego potrzebujesz.
11. Wyluzuj
Żartuj, czasem nawet niegrzecznie, śmiej się z nimi i nie pozwól, żeby wasze relacje stały się chłodne i oficjalne. Rodzice chcą być twoimi przyjaciółmi, a uczucie, że to im się udaje jest bezcenne.
12. Podaruj im spersonalizowany prezent
Nawet bez okazji, bo takie prezenty są najpiękniejsze. To nie musi być coś nadzwyczajnego, wystarczy książka z dedykacją od ciebie czy kubek ze zdjęciem. Personalizowanie to nie tylko ogromny trend, ale przede wszystkim cudowna pamiątka, która zawsze będzie wyrazem miłości.
13. Zrób niespodziankę
Nie planuj, działaj! Nie odkładaj niespodziewanej wycieczki na kolejny miesiąc czy rok, a obiadu na przyszły tydzień. Nigdy nie wiesz, co wydarzy się jutro, a są setki ludzi, którzy dziś żałują odkładania spotkań z rodzicami na kolejne miesiące.
14. Dziel się z nimi każdym osiągnięciem
Jesteś ich największym osiągnięciem, a oni pękają z dumy, kiedy coś uda się tobie. Nie zabieraj im tej radości i pozwól się cieszyć razem z tobą.
15. Przyzwyczaj się, że zawsze będziesz ich malutką córeczką lub malutkim synkiem
Nieważne, ile masz lat, czy masz już swoją rodzinę, a może jesteś szefem wszystkich szefów w poważnej korpo. Dla rodziców zawsze będziesz dzieckiem, które dopiero co postawiło pierwszy krok. Ciesz się tym póki możesz.
źródło: LifeHack.org