Go to content

11 najczęstszych powodów zaburzeń miesiączkowania

11 najczęstszych powodów zaburzeń miesiączkowania
fot. iStock/ Daniela Jovanovska-Hristovska

Miesiączka bywa prawdziwym koszmarem dla kobiety. Ból, osłabienie, brzuch jak balon… Jednak wszystkie zaciskamy zęby i trwamy tak przez około 30 lat przeżywając co miesiąc dokładnie to samo. Zazwyczaj cykl miesiączkowy trwa 21-35 dni, więc teoretycznie potrafimy zaplanować większe wypady czy romantyczne kolacje tak, aby okres w nich nie przeszkodził. I choć wiemy, że organizm rządzi się swoimi prawami, przerwa w regularnym miesiączkowaniu może okazać się poważnym zmartwieniem. Jakie są najczęstsze powody zaburzenia cyklu?

1. Choroby tarczycy

Jeżeli twój okres staje się mniej lub bardziej obfity niż zazwyczaj, może się to okazać objawem niedoczynności tarczycy. Choroby tarczycy są bardzo częste u kobiet w wieku 20-30 lat. Zaburzenia miesiączkowania, to tylko jeden z objawów tarczycowych. Pojawia się on jednak zdecydowanie najczęściej jako ten pierwszy. Kolejne to na przykład ospałość, szybkie przybranie na wadze czy zbędne owłosienie na twarzy. Jedno jest pewne – żadnego objawu nie można lekceważyć, a najlepiej skonsultować go z endokrynologiem.

2. Stresujący tryb życia

Stres może wywołać brak owulacji. Doktor Michael Cackovic, ginekolog w Ohio State Wexner Medical Center miał tego doskonały przykład w czasie swojej służby w Afganistanie. „Nie pojechałem tam jako lekarz-ginekolog. Skończyłem jednak prowadząc klinikę ginekologiczną, bo w armii służyło tak wiele kobiet. Każda z nich miała dokładnie ten sam problem – zaburzenia miesiączkowania. Powód w zdecydowanej większości był dokładnie ten sam, ekstremalny stres.” Kiedy w organizmie zwiększa się poziom kortyzolu, wszystkie hormony zaczynają szaleć. Zwłaszcza te, które regulują okres.

3. Częste podróżowanie

Kiedy przekraczamy strefy czasowe lub często zmieniamy środowisko, nasz organizm reaguje dokładnie tak samo, jak reagowałby na stres. Jesteśmy ospałe, źle reagujemy na nowe jedzenie, inne powietrze… Wpływ może mieć każdy czynnik. Jedne z nas przystosowują się do nowego miejsca lepiej, inne gorzej. Jedyne na co możemy mieć wpływ, to regularne przyjmowanie leków hormonalnych – raz na 24 godziny.

4. Zespół jajników policystycznych

Ginekolodzy potrafią opisać to schorzenie jako coś pięknego – ot, na twoich jajnikach pojawia się wianuszek z cyst. Uroczo prawda? Niestety objawy nie są ani trochę urocze. PCOS to choroba, która dotyka kobiety w każdym wieku. Utrudnia lub uniemożliwia zajście w ciążę, powoduje wzrost wagi, pojawia się zbędne owłosienie i negatywnie wpływa na gospodarkę hormonalną. Niestety, wiele kobiet ciągle nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje na PCOS. Tylko i wyłącznie świadome kontrolowanie i leczenie może sprawić, że chorobę uda się załagodzić.

5. Wcześniejsza menopauza

Przez kilka miesięcy okres pojawia się szybciej niż zwykle, a potem znika na miesiąc lub dwa. Zazwyczaj dotyczy to kobiet powyżej 40 roku życia, jako początek menopauzy. Jeżeli zdarza ci się to w wieku 20-30 lat, to znak, że pora udać się do lekarza. Alan B. Copperman, enokrynolog i dyrektor medyczny Reproductive Medicine Associates of New York uważa, że nie ma jednak powodu do paniki. „Jeżeli w twojej rodzinie nie było takich przypadków, to może być objaw zwykłego zespołu jajników policystycznych. Jednak zawsze warto to sprawdzić!”

6. Mięśniaki i polipy macicy

To właśnie one mogą powodować, że twoje okresy są tak bolesne, ale także mogą być powodem, dla którego po prostu nie masz okresu. Zazwyczaj występują u kobiet w wieku rozrodczym, znacznie częściej u Afro-Amerykanek.

7. Zapalenie jajowodów

To infekcja dróg rodnych, do której możemy doprowadzić przez własne zaniedbania. Zapalenie jajowodów może być przenoszone drogą płciową, ale równie często jest to komplikacja po operacjach ginekologicznych takich jak cesarskie cięcie czy aborcja. Występuje także po poronieniach, które zostały zbagatelizowane. Nieleczona infekcja może doprowadzić do wysokiej gorączki, uszkodzenia jajowodów, niekontrolowanego bólu, ale także do zaburzenia lub zupełnego zatrzymania miesiączkowania.

8. Endometrioza

Endometrioza to tak naprawdę podwójna miesiączka. Jedna na zewnątrz, druga do środka organizmu. Dzieje się tak dlatego, ponieważ komórki śluzówki macicy wędrują po organizmie i wszczepiają się w różne narządy. Efekt? Przeraźliwy ból i ciężkie przechodzenie okresu. Zazwyczaj schorzenie to wykrywa się dopiero kilka lat po pierwszym okresie. Z czasem nasilają się objawy, które nie pozwalają na normalne funkcjonowanie.

9. Gwałtowna zmiana wagi

Bardzo szybka utrata wagi lub jej przyrost może spowodować ogromne zmiany w gospodarce hormonalnej. Organizm jest rozregulowany do granic możliwości, a brak odpowiedniego balansu sprawia, że nie jesteśmy w stanie normalnie miesiączkować. Co może pomóc? Powrót do zdrowej wagi.

10. Katorżnicze ćwiczenia

Zmaga się z tym co druga kobieta, która związała się ze sportem wyczynowym. Stres i duża ilość wysiłku fizycznego, która może okazać się przyczyną utraty energii, wprowadza hormony na zupełnie inny, niezdrowy dla nas poziom.

11. Antykoncepcja

Każdy ginekolog przed wypisaniem recepty na leki antykoncepcyjne, ostrzega, jakie mogą być konsekwencje ich przyjmowania. Przybranie na wadze, problemy z cerą, ale przede wszystkim – nieregularne miesiączkowanie. Przynajmniej na początku. Bo o ile tabletki antykoncepcyjne bardzo często są używane jako lek, który ma pomóc w uregulowaniu hormonów w naszym organizmie, częsta zmiana leków może nam zaszkodzić.


źródło: Bustle.com