Kuchnia Lifestyle

Jak naturalnie zafarbować wielkanocne pisanki?

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
28 marca 2018
Fot. iStock / arinahabich
 

Do farbowania wielkanocnych pisanek można użyć naprawdę wielu produktów. Jest naturalnie, zdrowo i ładnie. Aby kolor „złapał” mocno na skorupce nie obejdzie się jednak bez gotowania w zabarwionej wodzie z dodatkiem octu. Zazwyczaj wystarcza jedna łyżka octu dodana do wody z wybranym naturalnym składnikiem. My polecamy takie wspólne farbowanie jak u babci, zamiast gotowych sztucznych barwników.

Efekty są naprawdę niesamowite!

Sprawdźcie, jaki barwnik pozwoli uzyskać konkretny kolor. Mocniejsze nasycenie barwy to efekt dłuższego moczenia/gotowania jajka w wywarze.

NATURALNE BARWNIKI DO JAJEK

Obejrzyjcie małą ściągawkę na filmie:


Kuchnia Lifestyle

Rak pęcherza moczowego. 4 objawy, które powinny skłonić do wizyty u specjalisty

Redakcja
Redakcja
28 marca 2018
Fot. iStock/Voyagerix
 

Pęcherz moczowy nie jest organem, na który często zwracamy uwagę. Zazwyczaj skupiamy się na nim dopiero wtedy, gdy dopada nas bolesna infekcja, a o innych zagrożeniach nie myślimy. Tak jest też z nowotworami pęcherza moczowego, które występują zazwyczaj u osób po 50. roku życia. Jednak nie oznacza to, że młodsze osoby nie są zagrożone zachorowaniem. 

Najczęściej chorują mężczyźni, szczególnie nałogowi palacze — co czwarty mężczyzna i co ósma kobieta z chorobą nowotworową, cierpi na raka pęcherz mczowego.  Na zwiększenie ryzyka zachorowania wpływa kontakt z chemikaliami np. w pracy chemika, fryzjera czy pracownika pralni chemicznej, a także częste przechodzenie infekcji pęcherza moczowego, czy długotrwałe cewnikowanie.

Najczęściej diagnozowane są następujące postacie raka pęcherza:

  • rak z nabłonka przejściowego — około 90% wszystkich nowotworów złośliwych pęcherza moczowego;
  • rak gruczołowy (inaczej gruczolakorak) — efekt przebytej przed wieloma laty radioterapii lub wskutek długotrwałych, nawracających infekcji;
  • rak płaskonabłonkowy — przebiega bardziej bardziej agresywnie.

Nawet, jeśli ryzyko zachorowania wydaje się niewielkie, warto wiedzieć, co powinno niepokoić.

4 objawy raka pęcherza moczowego

Rak pęcherza moczowego może rozwijać się podstępnie, bez konkretnych symptomów. Najczęściej pojawiają się poniższe objawy:

1. Krew w moczu

Krwiomocz, czyli obecność krwi w moczu zawsze świadczy o nieprawidłowościach i nie należy tego bagatelizować. Zaróżowienie, a rzadziej zaczerwienienie moczu powinno skłonić do przeprowadzenia badań jego próbki. Jeśli  krwi jest niedużo i mocz nie zmienia barwy, występuje krwinkomocz, czyli sytuacja, w której krwinki czerwone można zobaczyć w moczu jedynie pod mikroskopem. Objawy mogą być jednorazowe lub długotrwałe i mogą świadczyć również o innych chorobach.

2. Problemy z oddawaniem moczu

Alarmujące są również zmiany w ilości oddawanego moczu, towarzyszące temu pieczenie lub ból, parcie na pęcherz i konieczność częstego oddawania moczu w nocy. Może to wynikać i ze zwykłej infekcji jak i istnieniu nowotworu.

3. Ból pleców i miednicy

Przyczyn bólu pleców może być wiele, w tym także nowotwór pęcherza. Jeśli bólowi w dole pleców towarzyszy ból brzucha, miednicy oraz problemy z oddawaniem moczu lub krew w moczu, należy skonsultować się z lekarzem.

4. Uczucie ciężkości na pęcherzu — wyczuwalny guz

Dyskomfort może być wyraźnie odczuwany, z powodu rozwoju masy nowotworowej. W zaawansowanych przypadkach guz staje się wyczuwalny w okolicy nadłonowej.

Obecność jednego lub kilku objawów nie oznacza od razu zachorowania na nowotwór. Jednak należy wykonać badania, aby znaleźć źródło problemów i rozpocząć leczenie.


 

źródło:  www.zwrotnikraka.plonkologia.mp.pl


Kuchnia Lifestyle

Krosty, worki pod oczami i blizny? Rozpraw się z nimi bez wydawania fortuny

Redakcja
Redakcja
28 marca 2018
Następny

Ze świecą szukać osoby, która jest w stu procentach zadowolona ze swojej cery. Większość z nas dostrzega pewne niedoskonałości. Czasem są to krostki, innym razem worki pod oczami, ziemista skóra czy blizny po trądziku. Generalnie każda z nas coś tam by sobie chętnie poprawiła lub zamaskowała. Na szczęście można to zrobić w prosty sposób i to nie wydając fortuny na zabiegi kosmetyczne i preparaty z górnej półki. Wystarczy dobrze zaopatrzyć swoją kuchnię.

Cienie pod oczami: kurkuma i sok ananasowy

Kurkuma jest skutecznym przeciwutleniaczem, zwalczającym wolne rodniki. Ponadto zwalcza stany zapalne. Jeśli zmagasz się z workami pod oczami, powinnaś codziennie stosować specjalną maseczkę. Wymieszaj dwie łyżki kurkumy i dwie łyżki soku z ananasa. Powstałą papkę nałóż pod oczy na 10 minut. Zmyj.

Oparzenia słoneczne: awokado

Awokado zawiera witaminy A, D i E, które pomagają ukoić spaloną słońcem skórę, zwiększyć produkcję kolagenu i zmniejszyć stan zapalny skóry. Maskę do twarzy z awokado wykonuje się w prosty sposób. Weź połowę owocu i rozgnieć go widelcem. Dodaj 2 łyżki gorącej wody do miąższu awokado i wymieszaj całość. Aplikuj mieszankę na zmienione obszary za pomocą pędzla i trzymaj tak przez 10 minut. Spłucz maskę letnią wodą. Jeśli masz suchą lub wrażliwą skórę, powinnaś dodać 1 łyżeczkę miodu do swojej maseczki.

Przebarwienia: ziemniaki i sok z cytryny

Ziemniaki zawierają różne witaminy i minerały, które są naprawdę skuteczne w leczeniu przebarwień skóry, ciemnych plam i blizn potrądzikowych. Cytryna zawiera kwas cytrynowy, który jest uważany za naturalny środek wybielający. Możesz zrobić rozjaśniającą maskę z tymi 2 składnikami w następujący sposób: Weź ziemniaka, umyj go dokładnie, pokrój na małe kawałki i włóż do blendera. Umieść miąższ ziemniaka w sitku i wyciśnij sok z ziemniaków. Potem wyciśnij cytrynę. Weź 4 łyżeczki soku ziemniaczanego i 2 łyżeczki soku z cytryny i wymieszaj. Nałóż grubą warstwę na przebarwione obszary. Po nałożeniu pierwszej warstwy pozostaw ją do wyschnięcia przez kilka minut i nałóż drugą warstwę, a następnie trzecią warstwę. Pozostaw maskę na noc i opłucz skórę ciepłą wodą rano. Powtarzaj przez tydzień. Jeśli masz suchą lub wrażliwą skórę, możesz dodać 1 łyżkę miodu i 1 łyżkę wody różanej, aby nawilżyć skórę. Jeśli masz tłustą lub mieszaną skórę, możesz dodać 2 łyżeczki mąki ryżowej. Mieszaninę można przechowywać w lodówce przez 3-4 dni.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Planowaliśmy ślub. Data wyznaczona, zarezerwowana sala, orkiestra, kupione obrączki… I wtedy miał miejsce wypadek. Pijany kierowca…

5 sygnałów, które świadczą o tym, że potrzebujesz emocjonalnego oczyszczenia

„Nie jesteśmy już w stanie rozwijać się dłużej jako para” – najdroższy rozwód świata