Książki

Wojna w Jemenie trwa! UNICEF Polska apeluje o pomoc dla dzieci

Redakcja
Redakcja
9 listopada 2020
Fot. Materiały prasowe
 

Wojna w Jemenie to największy kryzys humanitarny w XXI wieku. 80% mieszkańców potrzebuje pomocy humanitarnej. Szacuje się, że 2 miliony dzieci w tym kraju jest poważnie niedożywionych. UNICEF Polska rozpoczyna kampanię „Pomoc dla Jemenu” i apeluje o wsparcie poprzez stronę unicef.pl/jemen. Akcję wspiera Maciej Orłoś.

Trwający od pięciu lat konflikt w Jemenie spowodował masowe wysiedlenia, głód i choroby. Pandemia COVID-19 dodatkowo pogłębia cierpienia w całym kraju. Rodziny codziennie walczą o przetrwanie. Potrzeby jemeńskich dzieci nigdy nie były bardziej palące. Czysta woda i pomoc żywnościowa są niezbędne do przetrwania najmłodszych. Prawie 325 tysięcy dzieci poniżej 5. roku życia cierpi z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia i jest na granicy życia i śmierci.

Jednym z takich dzieci jest 14-miesięczna Arwa – dziewczynka z Jemenu, która cierpi z głodu. Dzięki wsparciu UNICEF Arwa ma szanse na przeżycie. Niestety, tysiące dzieci w tym kraju mogą nie mieć tyle szczęścia, co Arwa.

Sytuacja dzieci w Jemenie jest dramatyczna. Najmłodsi każdego dnia umierają z głodu. Zdecydowałem się wesprzeć kampanię UNICEF Polska dla Jemenu, bo nasza pomoc jest teraz potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. Ufam, że poruszymy serca Polaków i razem uratujemy wiele istnień, mówi Maciej Orłoś.

UNICEF jest w Jemenie od początku konfliktu. Od stycznia do lipca 2020 niemal 2 mln dzieci zostało przebadanych pod kątem niedożywienia. Tysiące dzieci otrzymało mikroelementy i tabletki odrobaczające. Potrzeby są jednak ogromne. Z powodu braku funduszy wiele programów pomocy dzieciom w Jemenie zostało wstrzymanych.

Jemen to teraz najgorsze miejsce do życia na ziemi. Nasi koledzy w tym kraju każdego dnia narażają zdrowie i życie, aby nieść pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom. Proszę, nie zawiedźmy ich! Liczy się każde wsparcie finansowe. Dzięki darowiznom z Polski uratujemy zdrowie i życie tysięcy dzieci, powiedział Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

Jak pomóc?

Każdy może pomóc potrzebującym dzieciom w Jemenie. Wystarczy wejść na stronę unicef.pl/jemen i przekazać darowiznę jednorazowo lub miesięcznie. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na:

  • zakup żywności terapeutycznej stosowanej w leczeniu niedożywienia u dzieci;
  • objęcie terapią leczenia niedożywienia jak największej liczby najmłodszych w Jemenie;
  • zakup zestawów pierwszej pomocy tj. pakietów najważniejszych leków i materiałów medycznych;
  • tabletki do uzdatniania wody i inne najbardziej potrzebne produkty humanitarne.

UNICEF w leczeniu niedożywienia od lat z powodzeniem stosuje wysokokaloryczną pastę terapeutyczną złożoną ze zmielonych orzeszków ziemnych. Jedna saszetka pasty to 500 kcal. Wystarczy, że dziecko będzie przyjmowało trzy takie saszetki dziennie, aby w ciągu tygodnia przybrać na wadze kilogram. Koszt takiej miesięcznej terapii to zaledwie 131 zł.

UNICEF w Jemenie oprócz programów żywnościowych niesie pomoc medyczną, wodno-sanitarną, edukacyjną i ochronną. Sytuację w kraju pogarsza plaga szarańczy pustynnej oraz powodzie, które nawiedziły Jemen tego roku w lipcu. Zniszczona została infrastruktura, domy, szkoły, szpitale, schroniska i żywy inwentarz. Wiele osób zginęło lub zostało rannych. Zniszczeniu uległy wodociągi, a woda pitna została zanieczyszczona, co zwiększa ryzyko cholery, malarii i dengi. Kraj wyniszczony wojną i pandemią COVID-19 potrzebuje naszego wsparcia.

Wejdź na stronę unicef.pl/jemen i przekaż darowiznę. Twoja pomoc może uratować zdrowie i życie dziecka w Jemenie! – apeluje Maciej Orłoś.

Fot. Materiały prasowe

###

O UNICEF

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa od ponad 70 lat działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej – UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa. Więcej informacji na stronie unicef.pl


Książki

Zioła na stawy – lista ziół łagodzących dolegliwości

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
9 listopada 2020
zioła na stawy
Fot. iStock

Zioła na stawy to znany od stuleci sposób na łagodzenie bólu stawów, który często pojawia się przy urazach lub stanach zapalnych, niezależnie od wieku. Niepozorne rośliny zastosowane w odpowiedni sposób mogą stać się przydatnym wsparciem dla obolałych stawów. Jakie zioła na stawy sprawdzą się najlepiej?

Stawy są wyjątkowo podatnymi na kontuzje i stany zapalne elementami ciała. Z tego powodu bardzo często pojawia się ból stawów, który potrafi bardzo dokuczyć. Razem z bólem występują inne dolegliwości takie jak ograniczony zakres ruchu czy sztywność kończyny, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jeśli problem się pojawił, warto sięgnąć po zioła na stawy jako jeden z elementów walki o powrót do sprawności.

Zioła na stawy 

Żywokost

zioła na stawy

Fot. iStock/zioła na stawy żywokost

Żywokost to pospolicie rosnąca roślina lecznicza, często zalecana przy zapaleniu stawów i chorobach zwyrodnieniowych stawów oraz jako naturalne wzmocnienie kości. Wykazuje działanie przeciwzapalne, dzięki czemu wpływa  na zmniejszenie bólu i zwiększenie ruchliwości stawów, poprawiając komfort funkcjonowania. Zioła na stawy, takie jak żywokost, można zastosować na różne sposoby, jako nalewka wzmacniająca od wewnątrz lub maść i okład, w zależności potrzeby.

Zioła na stawy — kozieradka

zioła na stawy

Fot. iStock/ kozieradka

Kozieradka to niepozorna roślina wykazująca silne działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Łagodzi stany zapalne, a tym samym zmniejsza obrzęki stawów. Jej nasiona można kupić w aptekach lub sklepach z eko żywnością. Aby pomogła, należy zaparzać napój z nasion i wypijać go każdego ranka. Kozieradki nie powinny zażywać kobiety będące w ciąży, ponieważ roślina ta wykazuje działanie wywołujące skurcze macicy.

Arnika górska

zioła na stawy

Fot. iStock/ arnika

Ten rzadki, prawnie chroniony kwiat, jest niezastąpiony w bólach reumatycznych. Aby pozyskać jego cenne właściwości, uprawia się ją na specjalnych plantacjach. Arnika działa na bóle reumatyczne, zmniejsza obrzęki, zwalcza stany zapalne. Zioła na stawy takie jak arnika, świetnie sprawdzają się w żelach i maściach, które można zakupić w aptece. Można także samodzielnie zrobić z niej nalewkę, zalewając garść kwiatów arniki pół litrem spirytusu. Po dwóch tygodniach nalewka będzie gotowa.

Zioła na stawy — diabelski pazur

zioła na stawy

For. iStock/ diabelski pazur

Diabelski pazur, czyli hakorośl rozesłana, wykazuje działanie przeciwobrzękowe, przeciwbólowe, przeciwzapalne. Z tego powodu bardzo często widnieje jako składnik maści kojących dolegliwości reumatyczne oraz stany zapalne tkanki łącznej.

Zioła na stawy — wierzba biała

zioła na stawy

Fot. iStock/wierzba

Wierzba biała, znana także pod nazwą wierzba srebrna lub pospolita, to często spotykany w Polsce i na świecie gatunek drzewa. Jej kora zawiera ważny składnik, salicynę. Salicyna działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo i ściągająco. Napar przygotowany z kory wierzby wykazuje działanie podobne do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Sprawdza się w leczeniu dolegliwości pojawiających się przy chorobach reumatycznych.

Wiązówka błotna

zioła na stawy

Fot. iStock/wiązówka błotna

Podobne do wierzby działanie wykazuje wiązówka błotna, zawierająca związki salicylowe, określane mianem naturalnej aspiryny. Działa  przeciwbólowo, wspiera kondycję stawów i łagodzi zakwasy w mięśniach. Aby uzyskać napar, 1 łyżkę suszu zalewa się 1 szklanką wrzącej wody i parzy przez 20 minut. Pija się go 2 lub 3 razy dziennie.

Aloes zwyczajny

Fot. iStock

Aloes zwyczajny, popularna roślina doniczkowa, od dawna jest stosowany do leczenia chorych stawów. Zawiera kampesterol działający przeciwzapalnie i chroniący kości i stawy przed uszkodzeniem. Z aloesu przygotowuje się kojące żele, maści i kremy, ale można stosować go wewnętrznie, wypijając przygotowany z niego sok.

Zioła na stawy — gorczyca biała

Fot. iStock/gorczyca

Ziarna gorczycy posiadają właściwości przeciwzapalne i mogą wpływać na łagodzenie bólu stawów. Gorczycę stosuje się jednak inaczej do okładów, niż inne zioła na stawy. Wsypuje się jej nasiona do woreczka i przykłada się je do bolącego miejsca. Można także wkładać dłonie lub stopy do naczynia z nasionami. Zaleca się stosowanie okładów 2 razy dziennie po 10-30 minut.

Rozmaryn

Fot. iStock

Ta popularna, aromatyczna przyprawa również wykazuje działanie przeciwreumatyczne, zmniejszając stan zapalny. Koi ból, obecna w niej rozmarycyna przyspiesza regenerację stawów i łagodzi bóle mięśniowe. Rozmaryn, jako zioła na stawy, stosuje się najczęściej jako wcierkę w miejsca objęte bólem, lub napar do moczenia nóg.

Zioła na stawy — kurkuma

zioła na stawy

Fot. iStock/kurkuma

To często stosowana w kuchni przyprawa, która działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Zawiera dużą ilość antyoksydantów, które wspierają redukcję stanów zapalnych i gojenie się ran. Zaleca się stosowanie jej w diecie osób chorujących na choroby reumatyczne i zapalenia stawów. Kurkumę można dodawać do dań, oraz do rozgrzewających napojów.

Imbir

Imbir świeży, kandyzowany i marynowany, w ciąży, herbata

Fot. iStock

Imbir to przyprawa znana od tysiącleci, znana ze swojego działania przeciwzapalnego i łagodzącego ból. Przyczynia się do łagodzenia zarówno chorób, jak i urazów stawów. Można sięgnąć po imbir sproszkowany lub świeży korzeń do dań, herbaty i innych napojów.

Zioła na stawy — o czym pamiętać?

Zioła na stawy mogą być wartościowym wsparciem leczenia chorób reumatycznych, oraz różnych stanów zapalnych. Warto jednak zasięgnąć także porady lekarskiej, by zdiagnozować problem i  określić, jakie leczenia będzie potrzebne w danym przypadku. Należy także pamiętać, o przestrzeganiu wskazanych dawek ziół i unikać ich, w przypadku nadwrażliwości lub niewłaściwej reakcji z innymi lekami.


źródło:  bola-stawy.pl , biocity.pl 

Zobacz także

Poradnik „Świadoma mama” to MUST HAVE wszystkich matek i ojców

Czy miłość do rodzica jest silniejsza niż krzywdy, jakie wyrządził dziecku?

23 sygnały, że twoje wewnętrzne dziecko cierpi