Go to content

Smaki dzieciństwa to zapis prawdziwych, często dramatycznych historii

Fot. iStock

Wspomnienia? Dom, do którego zawsze chciało się wracać. Koleżanki i koledzy, którym nie trzeba było imponować. Szkoła, która otwierała oczy i poszerzała horyzonty. Nie, nie każdy tak zapamięta swoje dzieciństwo i młodość.

Smaki dzieciństwa to zapis prawdziwych, często dramatycznych historii młodych ludzi skrzywdzonych, zranionych lub unieszczęśliwionych przez rówieśników i dorosłych.

Książka autorstwa doświadczonej psycholożki to przyczynek do refleksji nad postawami jakie my, dorośli, przyjmujemy, wobec dzieci i młodzieży. To zachęta do zrewidowania poglądów, unikania krzywdzących, być może nieświadomych, zachowań, reakcji i gestów. To okazja do wejścia w świat młodych, zrozumienia ich potrzeb, motywacji oraz emocji.

3 września, godz.19:00 – spotkanie z Mirosławą Kątną, autorką książki „Smaki dzieciństwa”. Spotkanie poprowadzi Mariusz Szczygieł. Transmisja live na profilu Instytutu Reportażu i Wydawnictwa Adamada

Gościem spotkania będzie Biserka Čejović – polonistka, bibliotekoznawczyni, biblioterapeutka, nauczycielka w szkole podstawowej w Krakowie. Współpracuje między innymi z „Książkami. Magazynem do czytania”. Pisze o nowej literaturze dla dzieci i młodzieży oraz zachęca do odkurzania półek ze starymi książkami.

Smaki dzieciństwa

Mirosława Kątna 

Wydawnictwo Adamada 2020

Premiera 3 września 2020

 

Do 3 września przedsprzedaż na stronie www.adamada.pl. Pierwsze 200 osób otrzymają książki z autografem Autorki.

Współwydawca

Komitet Ochrony Praw Dziecka – pierwsza w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej organizacja pozarządowa, która powstała w celu pomocy dzieciom i reagowaniu na ich krzywdę (1981 rok).

1 zł z każdego sprzedanego egzemplarza książki zostanie przekazany na KOPD.

REKOMENDACJE

Chciałbym, aby książka Mirosławy Kątnej stała się ważną lekturą dla rodziców, nauczycieli i opiekunów. To jest jej wielka siła – możliwość praktycznego zastosowania. Warto, aby rodzice sięgali po nią wtedy, kiedy nie potrafią zrozumieć sytuacji, w której się nagle znaleźli.

Adam Bodnar, prawnik, Rzecznik Praw Obywatelskich

Książka Mirosławy Kątnej, wieloletniej przewodniczącej KOPD, to bardzo ważny i potrzebny głos. Głos praktyka, empatycznego specjalisty, profesjonalisty z ogromnym sercem. Lata doświadczenia pozwoliły jej pokazać na kartach książki to, z czym zbyt często zmagają się dzieci.

Dorota Zawadzka, psycholog rozwojowy, Superniania

To książka o trzech filarach dzieciństwa: rodzinie, szkole i rówieśnikach. Jeśli te filary będą mocne, dziecko zbuduje na nich most z przepiękną bramą.

Marek Michalak, pedagog, były Rzecznik Praw Dziecka

Przykłady zawarte w książce prowokują do refleksji, myślenia o dziecku jako autonomicznej osobie, która potrzebuje szacunku i miłości, akceptacji, wsparcia i przewodnictwa w świecie wartości.

Anna Maria Wesołowska, sędzia w stanie spoczynku, osobowość telewizyjna

Przykłady podane w tej lekturze mogą wesprzeć ludzi zagubionych w swoim postępowaniu w relacjach rodzinnych, przekonać ich, że wizyta u psychologa nie stanowi zagrożenia dla ich prywatności, ale może pomóc w trudnych sytuacjach, które wydają się nie do rozwiązania.

Henryka Krzywonos-Strycharska, działaczka opozycji w PRL, poseł na Sejm

O AUTORCE

Mirosława Kątna – psycholożka, terapeutka, mediatorka, działaczka społeczna.

W swojej pracy zawodowej i społecznej konsekwentnie walczy o prawa dzieci, o ich podmiotowe traktowanie, o szacunek, godność i mądrość w procesie wychowania. Głośno i odważnie zabiega o przeciwdziałanie przemocy i reagowanie w przypadku krzywdzenia dzieci.

Aktywność w zakresie praw dziecka przede wszystkim koncentruje na codziennej działalności w Komitecie Ochrony Praw Dziecka (współtworzyła tę organizację 40 lat temu i kieruje nią do dzisiaj). Była pierwszym i jedynym „ministrem od dzieci” – pełnomocniczką rządu ds. dzieci.

Jest autorką wielu publikacji, poradników, projektów oraz materiałów szkoleniowych upowszechniających znajomość praw dziecka i ujawniających przypadki ich naruszania w życiu rodzinnym i społecznym. Pełni funkcję konsultantki i ekspertki w projektach i akcjach edukacyjnych dotyczących dzieci, młodzieży i rodzin.

Pracuje z młodzieżą z poważnymi problemami życiowymi; tworzy i prowadzi autorskie programy szkoleniowe dla rodziców, opiekunów, a także profesjonalistów: nauczycieli, pedagogów, pracowników socjalnych, policjantów, kuratorów, których wspiera swoim doświadczeniem. Komentuje i trafnie recenzuje w mediach życie społeczne.

Wśród wielu dowodów uznania, które otrzymała, za najważniejszy uznaje Order Uśmiechu – jedyne odznaczenie przyznawane dorosłym przez dzieci.

Zawsze powtarza, że nie ma trudnych dzieci, są trudni dorośli.