Go to content

Z toksyczną matką ograniczysz kontakt, od faceta odejdziesz. A co zrobić z toksycznym współpracownikiem?

fot. charlesdeluvio/Unsplash

Toksyczny partner, toksyczna matka, toksyczna przyjaciółka – wszystkich ich znamy. Ale jeszcze jedno miejsce, w którym osoba toksyczna może dać nam nieźle popalić – to miejsce pracy. A tam oczywiście szef i współpracownicy. Spędzamy z nimi 8 lub więcej godzin dziennie i to naprawdę niezwykle ważne, jakimi są ludźmi, bo wpływ na nas mają niebagatelny. Kiedy toksyczna osoba jest twoim partnerem, możesz się rozstać. Kiedy to twoi rodzice, możesz się zdystansować i ograniczyć kontakt. Ale kiedy toksyczni są twoi współpracownicy, nie możesz wiele zrobić poza odejściem z pracy, a nie jest to opcja dla wszystkich.

 4 znaczące oznaki toksycznego współpracownika i co możesz z tym zrobić

Jest mściwy

Obserwuj, jak zachowuje się w kontaktach z innymi – w pracy i prywatnie. Jeśli zauważysz, że zawsze znajdzie przysłowiowy kij, żeby uderzyć, uważaj. I nie daj się sprowokować. Czym innym jest się bronić, czym innym być stroną atakującą.

Kpi i deprecjonuje

Toksyczni ludzie lubią niszczyć innych. W miejscu pracy często musisz uważać na to, jak się zachowujesz nie tylko dlatego, że wymagają tego konwenanse, ale też aby nie prowokować toksyka. Toksyczna osoba może komplementować lub używać sarkazmu, aby cię zaatakować.

Jest samolubny

Toksyczni współpracownicy są samolubni. Zamiast pracować z tobą, będą czekać na najlepszy moment, aby zaatakować. Jeśli już poczujesz się nieswojo w pobliżu kogoś w miejscu pracy, nie mów mu niczego, co może wykorzystać przeciwko tobie. I uważaj na to, jak się przy nim zachowujesz.

Nie zna granic

Toksyczna osoba nie wie, co to granice. Przykładem jest współpracownik, który opowiada wszystkim w biurze niewygodne dla innych, krępujące szczegóły dotyczące swojego życia osobistego. Albo ktoś, kto zawsze lamentuje nad swoimi problemami.

Co robić?

Nie zniżaj się do jego poziomu, jasno stawiaj granice. Na przykład, jeśli ktoś próbuje wprowadzić cię w biurowe plotki – powiedz mu, że nie jesteś zainteresowana. Jeśli ktoś zawsze narzeka lub niszczy innych, spokojnie wyjaśnij, że jego zachowanie nie jest mile widziane. Jeśli jest twoim szefem, zgłoś go jego szefowi. A jeśli możesz, ogranicz kontakt tak bardzo, jak to możliwe.