Zdrowie

Relaksuj się, korzystaj z gorących źródeł oraz aktywnego wypoczynku w Uniejowie

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
26 kwietnia 2016
Fot. Materiały prasowe
 

Wiosna rozpoczyna czas, gdy coraz chętniej wychodzimy z domów, ciesząc się pięknem przyrody. Z większym zapałem i przyjemnością planujemy również bliższe lub dalsze wyjazdy, aby odpocząć od codzienności, zregenerować ciało i nacieszyć oczy wspaniałymi zabytkami, których niemało na polskiej ziemi.

Nie trzeba spoglądać w kierunku zagranicznych plaż, aby skorzystać z przyjemności kąpieli w ciepłej wodzie. Szczęśliwie mamy to na miejscu, tyle że w trochę innej formie – wód geotermalnych.

Dokąd w poszukiwaniu relaksu i przyjemności płynących z gorących źródeł?

Ciekawą i wygodną alternatywę dla dalekich wojaży stanowi Uniejów, oddalony o dwie godziny drogi od Warszawy. Wyjątkowa oferta turystyczna i unikalna przyroda, z powodzeniem przyciągają rosnącą rzeszę turystów. I nie można się temu dziwić, skoro Uniejów zaprasza do największego w Polsce kompleksu termalno-basenowego położonego u podnóży XIV–wiecznego zamku. W jednym miejscu miłośnicy historii otoczeni będą niezwykłymi śladami pochodzącymi z czasów średniowiecza, oraz zatroszczą się o zdrowie i urodę. Poza tym miłośnicy aktywności na świeżym powietrzu mogą wybrać się na spływy kajakowe, szlaki konne oraz liczne trasy spacerowo-rowerowe. Niezależnie czy trasę pokonuje się na grzbiecie konia, płynąc bądź na własnych nogach, piękno okolicy Uniejowa zachwyca tak samo.

Dzieci nie muszą korzystać jedynie z przyjemności tych samych co opiekunowie, ponieważ na nich czeka zabawa na nowoczesnych i bezpiecznych placach zabaw nad rzeką Wartą i w centrum miasta. Młodszych turystów ugości również Wioska Indiańska , w której podczas przygotowanych zabaw mogą  oni poznać kulturę Indian Ameryki Północnej. 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Poznaj „uniejowskie złoto” –  gorącą leczniczą solankę

Historia odkrycia źródeł słynących z niezwykłych mocy jest bardzo ciekawa. Niegdyś, podczas poszukiwań poszukiwano ropy naftowej wykonano odwierty własnie w tym miejscu. Jak się okazało, zamiast ropy, odkryto coś innego, lecz równie cennego – gorącą (o temperaturze 68°C), leczniczą solankę, którą wydobywa się z głębokości ponad 2 km. Od 2012 roku, dzięki niezwykłym walorom wody pozwalającym na zastosowanie jej w leczeniu schorzeń układów: ruchu, mięśniowego, oddechowego, nerwowego, pokarmowego, chorób skóry oraz w celach relaksacyjnych i rehabilitacyjnych, Uniejów otrzymał status uzdrowiska. Z dobrodziejstwa wody termalnej, można skorzystać podczas kąpieli w basenach i wannach i baliach, oraz wspomagająco do kuracji pitnych.

Kompleks termalno-basenowy TERMY UNIEJÓW służy regeneracji sił witalnych i aktywnemu wypoczynkowi. Na miejscu można skorzystać z basenów solankowych, basenu pływackiego i lodowego, różnorodnych saun, komory śnieżnej, tężni solankowej, a także wielu atrakcji wodnych, takich jak: dysze masujące, jacuzzi, dzika rzeka. Nie brakuje brodzików, zjeżdżalni i „wodnych placów zabaw” dla dzieci. W kompleksie znajduje się również strefa restauracyjna oraz klub taneczny i kręgielnia. 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Zalety uniejowskiej solanki

Nie bez przyczyny wodę termalną w Uniejowie nazywa się złotem. Cenne właściwości lecznicze, jakie ona wykazuje, wynikają z wysokiej zawartości składników mineralnych jak: siarka, fluor, jod i kwas metakrzemowy. Ich stężenie jest większe niż w wodzie morskiej, przez co działanie jest bardziej intensywne:

  • związki kwasu metakrzemowego są korzystne dla uwodnienia skóry i poprawy jej elastyczności, a także powodują brązowienie skóry,
  • chlorki miedzi i żelaza wzmacniają odporność,
  • radon dodaje sił witalnych,
  • zabiegi inhalacyjne solanką działają przeciwzapalnie i oczyszczająco,
  • zawartość fluoru dobroczynnie wpływa na higienę jamy ustnej,
  • minerały pomagają w przyśpieszaniu gojenia ran, redukcji zmarszczek i cellulitu,
  • gorąca solanka ma także dobroczynny wpływ na leczenie chorób skóry, zwyrodnień stawów, stanów po zabiegach operacyjnych narządu ruchu,
  • woda termalna znajduje zastosowanie w kuracjach pitnych, gdyż pobudza czynność wydzielniczą żołądka i trzustki, stymuluje przemianę materii oraz uzupełnia niedobory jodu w organizmie.

Uniejów zaprasza do gościny w murach wyjątkowych zabytków

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Uniejów, poza niezwykłymi właściwościami wody termalnej, może pochwalić się długą historią. Ponieważ pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z początku XII wieku, zachowane ślady przeszłości są tu naprawdę imponujące. Warto przyjrzeć się im bliżej i poddać urokowi chwil, których na co dzień bardzo nam brakuje. Oto, czym zachęca Uniejów do odwiedzin w tej pięknej okolicy:

Zamek arcybiskupi

Niegdyś siedziba Arcybiskupów Gnieźnieńskich, dziś miejsce spotkań, odpoczynku i bogata baza noclegowa. Obiekt oferuje turystom noclegi w komnatach utrzymanych w historycznym stylu, restaurację z kuchnią staropolską oraz organizację szkoleń, konferencji i warsztatów.

Kasztel rycerski „Na gorących źródłach”

To obiekt stylizowany na pochodzący z epoki średniowiecza gród rycerski, oferującym.in.  noclegi w średniowiecznych komnatach oraz pokazy walk rycerskich. Goście mogą również zażyć kąpieli w Łaźniach Kasztelańskich w baliach z solanką, czekoladą, piwem lub płatkami róż. Ciekawym sposobem na spędzenie czasu są również zabawy plebejskie oraz sala tortur z wystawą średniowiecznych narzędzi tortur.

Zagroda Młynarska

Stworzony na bazie pięciu zabytkowych obiektów kompleks muzealno – noclegowy kusi turystów swoją oryginalnością oraz swojskim klimatem. Na Gości czekają pokoje noclegowe w zabytkowym dworze oraz apartament w wiatraku. W chałupie z poł. XIX w. znajduje się karczma, natomiast stodoła to miejsce warsztatów rzemieślniczych.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Dom Pracy Twórczej

Centrum artystyczno – kulturalne miasta. Jest to miejsce, które powstało z myślą o artystach i przedstawicielach środowisk twórczych. Odbywają się tutaj: sympozja, warsztaty, szkolenia oraz wystawy plenerowe z udziałem studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Wytwórnia Ciszy w Brzozówce

To ośrodek położony w pięknym otoczeniu przyrody. Odbywają się tutaj warsztaty jogi, a pobliskie pola i lasy wpływają na osobisty rozwój oraz wyciszenie Gości odwiedzających to miejsce.

Więcej informacji o  kompleksie termalno-basenowym w Uniejowie, oraz wyjątkowych atrakcjach znajdziecie na stronie termyuniejów.pl


 

Wpis powstał we współpracy z PGK TERMY UNIEJÓW Spółka z o.o. 


Zdrowie

Dni Rodzinne Prudential po raz pierwszy we Wrocławiu! Weekend pełen atrakcji dla całych rodzin!

Redakcja
Redakcja
26 kwietnia 2016
Fot. Materiały prasowe
 

ZwalczNude.pl zainspirowana sukcesem warszawskich, poznańskich i trójmiejskich Dni Rodzinnych Prudential zaprasza wszystkie wrocławskie rodziny do wspólnej zabawy podczas
I edycji Wrocławskich Dni Rodzinnych Prudential 20-22 maja 2016.

W ten wyjątkowy weekend Wrocław zaoferuje rodzicom i dzieciom mnóstwo niesamowitych, bezpłatnych warsztatów i atrakcji. Wszystko po to, żeby pokazać rodzinom jak bogata jest oferta miasta pod kątem przyjaznych, i dedykowanych im miejsc. Do udziału w projekcie zaproszone są liczne miejskie instytucje, fundacje, muzea, kafejki oraz firmy, z którymi ZwalczNude.pl stworzyło wyjątkowy, trzydniowy program gier, zabaw i innych atrakcji dla najmłodszych. Już 27 kwietnia ruszą zapisy na wszystkie zajęcia!

Wrocławskie Dni Rodzinne Prudential logistycznie przypominają Noc Muzeów. Podczas weekendu, od piątku do niedzieli, organizowanych jest mnóstwo wydarzeń, takich jak warsztaty, pokazy, animacje dla maluchów czy przedstawienia, a to wszystko ku radości dzieci i ich rodziców.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Podczas I edycji zapraszamy Was między innymi na lekcje języka angielskiego z Helen Doron, moc sportowych atrakcji podczas zajęć z elementami koszykówki przygotowanych przez Basket Kids, oraz spróbowanie swoich sił podczas wydostania się o czasie z w escape room’u. W szkole języków obcych Gerelis, rodzice będą mogli oddać pociechy pod opiekę Językowej Niani, a podczas zajęć dzieci wezmą udział w pasjonujących zajęciach, podczas których nie tylko będą uczyć się języków obcych, ale również tajników chemii, fizyki czy geografii. Z firmą TwójRobot.pl zaprogramujecie robota marsjańskiego zbudowanego z klocków Lego Mindstroms, zaś w Forcie Przygody przeżyjecie chwile pełne wrażeń grając w paintball’a dla dzieci. Sportbal urodziny na sportowo zaprasza najmłodszych do ogólnorozwojowych gier ruchowych oraz zabaw z dzieciństwa ich rodziców – będzie więc okazja przypomnieć sobie np. ciuciubabkę. „Skaczące żabki po łące” to propozycja dla najmłodszych przygotowana przez żłobek Zaczarowany Melonik. W ten wyjątkowy weekend będziecie mogli wziąć udział w warsztatach teatralnych „Dotyk teatru”, zajęciach sportowych np. taekwon-do, warsztatach kulinarnych, bezpłatnym zwiedzaniu Muzeum Geologicznego oraz interaktywnych zajęciach z cyklu „Jak powstają skały?”. Różnorodność zajęć jest ogromna, a wszystkie atrakcje w ten wyjątkowy weekend są bezpłatne. Każdy znajdzie w programie coś dla siebie!

Dniom Rodzinnym towarzyszy Wrocławski Piknik Rodzinny Prudential, który   odbędzie się 22 maja  na Pergoli przy Hali Stulecia w godzinach 11:00-15:00. Będzie okazja m.in. zrobić sobie zabawne zdjęcia
w darmowej fotobudce oraz wziąć udział w zajęciach sportowych, artystycznych, językowych, eksperymentach, robotyce i wielu, wielu innych! Naszych młodszych milusińskich zaprosimy na spotkanie z Misiem Lubisiem, starszych m.in. na spotkanie z bohaterami edukacji finansowej Cha-Ching. Piknik odwiedzi ambasadorka programu aktorka Pani Daria Widawska. Rybka MiniMini zaprosi wszystkie dzieci na karaoke oraz do Mini Kina przedszkolaka z ulubionymi bohaterami znanymi z anteny MiniMini+.

Projekt został ujęty w programie Miesiąca Rodziny, który organizowany jest przez Miasto Wrocław. Wszystkie wydarzenia realizowane w ramach Wrocławskich Dni Rodzinnych Prudential objęte są Patronatem Honorowym Rzecznika Praw Dziecka. Sponsorem tytularnym jest Towarzystwo Ubezpieczeń na życie Prudential  Prudential. Przedstawiciele Prudential podkreślają, że  Dni Rodzinne  promując wspólne rodzinne spędzanie czasu, wpisują się w filozofię działania firmy, której ubezpieczenia mają na celu ochronę rodziny
i zabezpieczenie jej przyszłości finansowej.

Już dziś zarezerwujcie miejsce na bezpłatnych zajęciach! Więcej informacji i zapisy na stronie: www.dnirodzinne.pl/wrocław

Serdecznie zapraszamy!

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


Zdrowie

Produkty, które ułatwiają chudnięcie. Sprawdź, co przyspiesza spalanie kalorii

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
26 kwietnia 2016
Jeśli chcesz zdrowo i naturalnie schudnąć, sprawdź jakie owoce i warzywa pozwolą ci na uzuskanie lepszego efektu
Fot. Pixabay / fancycrave1 / CC0 Public Domain

Wiele kobiet zna trudy przebywania na diecie. Chcąc zrzucić klika kilogramów, stać nas na różnorakie wyrzeczenia. Cel piękny, ponieważ często poza szczupłą sylwetką,  zmieniamy również nasze nawyki żywieniowe na lepsze. Podczas diet, wiele z nas sięga po suplementy, które mają pomóc w walce z kilogramami. Ale zanim sięgniecie po apteczne specyfiki, wypróbujcie moc płynącą z naturalnych produktów. Nawet nie podejrzewacie, jak wiele z nich, ma dobroczynne działanie dla walki o szczuplejszą sylwetkę. 

Natura służy pomocą przy gubieniu kilogramów

Na pewno słyszałyście o roli błonnika w walce o lepszą figurę. Ale błonnik to nie wszystko, czym dysponują warzywa i owoce, które trafiają na nasz talerz. Co więc warto jeść regularnie, by podkręcić szybkość spalania kalorii?

Pomidory

Są  źródłem antyoksydantów, zawierają leptynę, regulującą przemianę materii i hamuje apetyt. Zawierają także witaminę C, która stymuluje syntezę kolagenu, wpływającą na elastyczność i jędrność skóry.  Indeks glikemiczny pomidorów jest bardzo niski, więc doskonale sprawdzi się to warzywo, jako niskokaloryczne w wielu dietach.

 Fot. Pixabay / condesign / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / condesign / CC0 Public Domain

Kapusta

Jest warzywem niskokalorycznym, o charakterystycznym smaku. Przyspiesza trawienie oraz perystaltykę jelit, oczyszcza organizm z toksyn, wykazuje właściwości odchudzające i lecznicze. Aby nie powodowała wzdęć, watro jeść ją z kminkiem.

Fot. Pixabay / jackmac34 / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / jackmac34 / CC0 Public Domain

Jajka

Wbrew pozorom, są one niskokaloryczne (ok. 70 kcal) i dostarczają pełnowartościowe białko. Jedzone na śniadanie zapewnią długotrwałe uczucie sytości. Jajka zawierają cholinę, czyli substancję niezbędną do funkcjonowania i budowy komórki organizmu. Przyspiesza ona także spalanie tłuszczu w organizmie, pełniąc funkcję oczyszczającą.

 Fot. Pixabay / 683440 / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / 683440 / CC0 Public Domain

Brokuły

Posiadają błonnik, który wypełnia żołądek, dając uczucie sytości na długi czas. Hamuje łaknienie, a dzięki zawartości antyoksydantów, pomaga wymieść z organizmu toksyny i wolne rodniki. Brokuły dostarczają mniej energii, niż organizm zużywa na ich strawienie (podobnie jak większość zielonych warzyw).

 Fot. Pixabay / ImageParty / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / ImageParty / CC0 Public Domain

Sałata

Jest jednym z najmniej kalorycznych warzyw, pobudzające procesy trawienne. Zawiera sporo błonnika wspomagającego odchudzanie, a także silne przeciwutleniacze, więc odświeża i oczyszcza organizm. Sałata aż w 90 proc. składa się z wody, więc można ja jeść bez obaw.

 Fot. Pixabay / tookapic / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / tookapic / CC0 Public Domain

Jogurty i inne przetwory mleczne

Od dawna wiadomo, wapń pomaga w walce z nadmiarem kilogramów.  Kobiety, spożywające przynajmniej 1400 mg wapnia dziennie, spalają więcej tłuszczu niż panie niejedzące mlecznych produktów. Jogurt pomaga zatrzymać produkcję kortyzolu zwalniającego metabolizm. Proteiny (białka) zawarte w jogurcie są wolniej trawione, czyli sycą na dłużej.

Fot. Pixabay / bzwei / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / bzwei / CC0 Public Domain

Fasola

To niskokaloryczne warzywo jest źródłem błonnika i protein, które  regulują trawienie i spalają tłuszcz. Fasola szybko zaspokaja głód i pomaga utrzymać prawidłową masę ciała.

Fot. Pixabay / pixel1 / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / pixel1 / CC0 Public Domain

Papryczki chili i pepperoni

Swój specyficzny, ostry smak zawdzięczają kapsaicynie – mającej własności rozgrzewające skórę i błony śluzowe. Pobudza wydzielanie soków żołądkowych, ułatwiając trawienie i spalanie kalorii i przemianę materii.  Likwiduje uczucie głodu, co potwierdzili naukowcy na przykładzie papryczki chili, że pomaga ona ograniczyć apetyt na słodkie, słone oraz tłuste potrawy.

Algi

Dzięki dużej zawartości jodu, stymulują pracę tarczycy zwiększając metabolizm. Szczególnie spirulina oczyszcza organizm z toksyn i metali ciężkich, oraz hamuje łaknienie, dostarczając składniki odżywcze.

Fot. Pixabay / e-gabi / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / e-gabi / CC0 Public Domain

Grejpfruty

Wpływają pozytywnie na pracę układu pokarmowego, przyspieszają spalanie tłuszczów i przemianę materii. Zawarta w nich witamina C, bierze udział w produkcji noradrenaliny, uwalniającej tłuszcz z komórek tłuszczowych, aby łatwiej było pozyskać z niego energię i spalić go. W połączeniu z witaminami B6 i B3,  wpływa na tworzenie L-karnityny, potrzebnej do spalania tłuszczów.

 Fot. Pixabay / RahelS / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / RahelS / CC0 Public Domain

Ananas

Zawarte w nich enzymy i kwasy owocowe przyśpieszają spalanie tłuszczów. Szczególnie bromelina rozkłada białko, pomagając w jego strawieniu, wpływa także na usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Błonnik poprawia perystaltykę jelit i  zmniejsza apetyt pęczniejąc w żołądku.

 Fot. Pixabay / security / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / security / CC0 Public Domain

Karczochy

To niskokaloryczne warzywa, cenne są ze względu na zawartość cynaryny i inuliny, które poprawiają funkcjonowanie układu trawiennego i stymulują procesy metaboliczne.

Fot. Pixabay / sobbly / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / sobbly / CC0 Public Domain

Seler naciowy

Zawiera błonnik usprawniający perystaltykę jelit, oczyszcza organizm z toksyn, pobudza metabolizm i pomaga wydalić z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii.

Fot. Pixabay / stevepb / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / stevepb / CC0 Public Domain

Marchew

Ma korzystny wpływ na przemianę materii, działa wzmacniająco, reguluje czynności jelit i działa przeczyszczająco. Podobnie jak sałata, aż w 90 proc. składa się z wody, jest więc niskokaloryczna. Duża zawartość błonnika, wpływa na regulowanie pracy układu pokarmowego.

 Fot. Pixabay / Unsplash / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / Unsplash / CC0 Public Domain

Ogórki

Są niskokaloryczną przekąską, przyśpieszają tempo przemiany materii, usuwają z organizmu toksyny i nadmiar wody.

 Fot. Pixabay / Kaz / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / Kaz / CC0 Public Domain

Zielona herbata

Jej właściwości odchudzające są znane od dawna. Zielona herbata reguluje procesy trawienne, korzystnie wpływając na metabolizm. Zawartość katechiny pozwala przyśpieszyć spalanie tłuszczów i zmniejszyć apetyt, a kofeina przyspiesza rozkład tkanki tłuszczowej.

 Fot. Pixabay / Bonbonga / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / Bonbonga / CC0 Public Domain

Imbir

Dzięki olejkom eterycznym oraz  olejkowi imbirowemu, poprawia przemianę materii, reguluje trawienie i zapobiega wzdęciom.

 Fot. Pixabay / Ajale / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / Ajale / CC0 Public Domain

Przyprawy

Bez nich trudno sobie wyobrazić gotowanie. Przyprawy takie jak czarny pieprz, kmin rzymski, kardamon, kurkuma wpływają na szybszą przemianę materii oraz spalanie tkanki tłuszczowej.

Fot. Pixabay / Taken / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / Taken / CC0 Public Domain


Zobacz także

Tymianek - na kaszel, właściwości, uprawa

Tymianek – dlaczego warto mieć to zioło pod ręką?

Skakanie na skakance - kalorie, zalety, jak zacząć

Skakanie na skakance nie tylko dla dzieci. Dlaczego warto robić to regularnie?

polka na diecie cukrowy detoks

Cukrowy detoks, czyli jak SKUTECZNIE rzucić cukier. „Polka na diecie”, dzień #8