Go to content

Relaksuj się, korzystaj z gorących źródeł oraz aktywnego wypoczynku w Uniejowie

Fot. Materiały prasowe

Wiosna rozpoczyna czas, gdy coraz chętniej wychodzimy z domów, ciesząc się pięknem przyrody. Z większym zapałem i przyjemnością planujemy również bliższe lub dalsze wyjazdy, aby odpocząć od codzienności, zregenerować ciało i nacieszyć oczy wspaniałymi zabytkami, których niemało na polskiej ziemi.

Nie trzeba spoglądać w kierunku zagranicznych plaż, aby skorzystać z przyjemności kąpieli w ciepłej wodzie. Szczęśliwie mamy to na miejscu, tyle że w trochę innej formie – wód geotermalnych.

Dokąd w poszukiwaniu relaksu i przyjemności płynących z gorących źródeł?

Ciekawą i wygodną alternatywę dla dalekich wojaży stanowi Uniejów, oddalony o dwie godziny drogi od Warszawy. Wyjątkowa oferta turystyczna i unikalna przyroda, z powodzeniem przyciągają rosnącą rzeszę turystów. I nie można się temu dziwić, skoro Uniejów zaprasza do największego w Polsce kompleksu termalno-basenowego położonego u podnóży XIV–wiecznego zamku. W jednym miejscu miłośnicy historii otoczeni będą niezwykłymi śladami pochodzącymi z czasów średniowiecza, oraz zatroszczą się o zdrowie i urodę. Poza tym miłośnicy aktywności na świeżym powietrzu mogą wybrać się na spływy kajakowe, szlaki konne oraz liczne trasy spacerowo-rowerowe. Niezależnie czy trasę pokonuje się na grzbiecie konia, płynąc bądź na własnych nogach, piękno okolicy Uniejowa zachwyca tak samo.

Dzieci nie muszą korzystać jedynie z przyjemności tych samych co opiekunowie, ponieważ na nich czeka zabawa na nowoczesnych i bezpiecznych placach zabaw nad rzeką Wartą i w centrum miasta. Młodszych turystów ugości również Wioska Indiańska , w której podczas przygotowanych zabaw mogą  oni poznać kulturę Indian Ameryki Północnej. 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Poznaj „uniejowskie złoto” –  gorącą leczniczą solankę

Historia odkrycia źródeł słynących z niezwykłych mocy jest bardzo ciekawa. Niegdyś, podczas poszukiwań poszukiwano ropy naftowej wykonano odwierty własnie w tym miejscu. Jak się okazało, zamiast ropy, odkryto coś innego, lecz równie cennego – gorącą (o temperaturze 68°C), leczniczą solankę, którą wydobywa się z głębokości ponad 2 km. Od 2012 roku, dzięki niezwykłym walorom wody pozwalającym na zastosowanie jej w leczeniu schorzeń układów: ruchu, mięśniowego, oddechowego, nerwowego, pokarmowego, chorób skóry oraz w celach relaksacyjnych i rehabilitacyjnych, Uniejów otrzymał status uzdrowiska. Z dobrodziejstwa wody termalnej, można skorzystać podczas kąpieli w basenach i wannach i baliach, oraz wspomagająco do kuracji pitnych.

Kompleks termalno-basenowy TERMY UNIEJÓW służy regeneracji sił witalnych i aktywnemu wypoczynkowi. Na miejscu można skorzystać z basenów solankowych, basenu pływackiego i lodowego, różnorodnych saun, komory śnieżnej, tężni solankowej, a także wielu atrakcji wodnych, takich jak: dysze masujące, jacuzzi, dzika rzeka. Nie brakuje brodzików, zjeżdżalni i „wodnych placów zabaw” dla dzieci. W kompleksie znajduje się również strefa restauracyjna oraz klub taneczny i kręgielnia. 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Zalety uniejowskiej solanki

Nie bez przyczyny wodę termalną w Uniejowie nazywa się złotem. Cenne właściwości lecznicze, jakie ona wykazuje, wynikają z wysokiej zawartości składników mineralnych jak: siarka, fluor, jod i kwas metakrzemowy. Ich stężenie jest większe niż w wodzie morskiej, przez co działanie jest bardziej intensywne:

  • związki kwasu metakrzemowego są korzystne dla uwodnienia skóry i poprawy jej elastyczności, a także powodują brązowienie skóry,
  • chlorki miedzi i żelaza wzmacniają odporność,
  • radon dodaje sił witalnych,
  • zabiegi inhalacyjne solanką działają przeciwzapalnie i oczyszczająco,
  • zawartość fluoru dobroczynnie wpływa na higienę jamy ustnej,
  • minerały pomagają w przyśpieszaniu gojenia ran, redukcji zmarszczek i cellulitu,
  • gorąca solanka ma także dobroczynny wpływ na leczenie chorób skóry, zwyrodnień stawów, stanów po zabiegach operacyjnych narządu ruchu,
  • woda termalna znajduje zastosowanie w kuracjach pitnych, gdyż pobudza czynność wydzielniczą żołądka i trzustki, stymuluje przemianę materii oraz uzupełnia niedobory jodu w organizmie.

Uniejów zaprasza do gościny w murach wyjątkowych zabytków

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Uniejów, poza niezwykłymi właściwościami wody termalnej, może pochwalić się długą historią. Ponieważ pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z początku XII wieku, zachowane ślady przeszłości są tu naprawdę imponujące. Warto przyjrzeć się im bliżej i poddać urokowi chwil, których na co dzień bardzo nam brakuje. Oto, czym zachęca Uniejów do odwiedzin w tej pięknej okolicy:

Zamek arcybiskupi

Niegdyś siedziba Arcybiskupów Gnieźnieńskich, dziś miejsce spotkań, odpoczynku i bogata baza noclegowa. Obiekt oferuje turystom noclegi w komnatach utrzymanych w historycznym stylu, restaurację z kuchnią staropolską oraz organizację szkoleń, konferencji i warsztatów.

Kasztel rycerski „Na gorących źródłach”

To obiekt stylizowany na pochodzący z epoki średniowiecza gród rycerski, oferującym.in.  noclegi w średniowiecznych komnatach oraz pokazy walk rycerskich. Goście mogą również zażyć kąpieli w Łaźniach Kasztelańskich w baliach z solanką, czekoladą, piwem lub płatkami róż. Ciekawym sposobem na spędzenie czasu są również zabawy plebejskie oraz sala tortur z wystawą średniowiecznych narzędzi tortur.

Zagroda Młynarska

Stworzony na bazie pięciu zabytkowych obiektów kompleks muzealno – noclegowy kusi turystów swoją oryginalnością oraz swojskim klimatem. Na Gości czekają pokoje noclegowe w zabytkowym dworze oraz apartament w wiatraku. W chałupie z poł. XIX w. znajduje się karczma, natomiast stodoła to miejsce warsztatów rzemieślniczych.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Dom Pracy Twórczej

Centrum artystyczno – kulturalne miasta. Jest to miejsce, które powstało z myślą o artystach i przedstawicielach środowisk twórczych. Odbywają się tutaj: sympozja, warsztaty, szkolenia oraz wystawy plenerowe z udziałem studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Wytwórnia Ciszy w Brzozówce

To ośrodek położony w pięknym otoczeniu przyrody. Odbywają się tutaj warsztaty jogi, a pobliskie pola i lasy wpływają na osobisty rozwój oraz wyciszenie Gości odwiedzających to miejsce.

Więcej informacji o  kompleksie termalno-basenowym w Uniejowie, oraz wyjątkowych atrakcjach znajdziecie na stronie termyuniejów.pl


 

Wpis powstał we współpracy z PGK TERMY UNIEJÓW Spółka z o.o.