Go to content

Grace Kelly – aktorka, księżna, kobieta szukająca miłości

grace kelly filmy, biografia, wypadek
Fot. CC Search / oneredsf1 / CC BY

Grace Kelly była przepiękną kobietą, uwielbianą aktorką i księżną Monako, której życie wyglądało na szczęśliwe. Choć w rzeczywistości wcale tak nie było, jej fani postrzegali ją jako ucieleśnienie ideału, spełnienie snu o życiu jak z bajki. Kim była Grace Kelly, w jaki sposób została księżną i jak naprawdę wyglądało jej życie na dworze w Monako?

Grace Kelly – biografia

Grace Kelly urodziła się 12 listopada 1929 roku w Filadelfii, w USA. Była jednym z czwórki dzieci irlandzkich imigrantów. Jej ojciec, Jack Kelly, nowobogacki handlarz, który prowadził niezbyt przejrzyste interesy, miał dla niej określony plan na przyszłość. Sam był trzykrotnym złotym medalistą olimpijskim w wioślarstwie i miał nadzieję, że jego dzieci również pójdą drogą kariery sportowej. Jack wyjątkowo cenił sobie współzawodnictwo i ducha walki, które zaszczepiał u swoich dzieci, żałując – szczególnie Grace – ojcowskich uczuć.

Niestety dla niego, Grace, która cechowała się wysokim wzrostem, była dość chorowita i nie miała specjalnych predyspozycji do tego, by zrobić karierę sportową. W związku z tym, jej rodzice wymyślili dla niej karierę naukową i prestiżowe studia. Jednak jej słabe oceny z matematyki zmusiły młodą dziewczynę do poszukiwania innego planu na życie dla siebie. Pomimo nieskrywanego niezadowolenia ojca, wybrała ona karierę w Hollywood.

grace kelly filmy, wypadek

Fot. CC Search / twm1340 / CC BY

Grace Kelly w Hollywood

Uciekając spod presji, Grace Kelly wyjechała do Nowego Jorku, gdzie podjęła się zajęcia fotomodelki. Można było ją oglądać w różnych reklamach i na plakatach, ale nie były to rzeczy bardzo ambitne. Jej pierwsze kontakty z kamerą również nie zachwycały, więc Grace z konieczności pracy nad warsztatem, zapisała się do szkoły aktorskiej. A że przy okazji była piękna, bardzo ekspresyjna, cechowała się elegancją i  jednocześnie swobodą wypowiedzi, pomimo wysokiego wzrostu, którym przewyższała kolegów z planu, dostała wreszcie swoją szansę.

Relacje z mężczyznami

Z powodu trudnych relacji z ojcem, który nie potrafił Grace okazać miłości i wsparcia, szukała ona tych cech u innych mężczyzn. Wchodziła w liczne związki, czasem z mężczyznami dużo od niej starszymi i żonatymi. W biografiach dotyczących jej można znaleźć informacje, że dziewictwo straciła tuż przed rozpoczęciem studiów, z mężem przyjaciółki. Ponoć w pięknej dziewczynie zauroczył się młody John Fitzgerald Kennedy, z którego ojcem przyjaźnił się ojciec Grace. Nie wiadomo jednak, czy coś między aktorką a przyszłym prezydentem się wydarzyło. Uczucia dosięgały Grace także na planie filmowym, czego przykładem było zauroczenie partnerem z planu, Garym Cooperem. Zakochała się w nim bardzo szybko, a on także nie był obojętny na jej wdzięki. Zdarzało się także, że Grace romansowała z dwoma mężczyznami jednocześnie. Szczęśliwie dla siebie była w tym na tyle dyskretna, że podobne smaczki z jej życia wypłynęły na powierzchnię znacznie później.

grace kelly filmy, biografia, wypadek

Fot. CC Search / oneredsf1 / CC BY

Filmy

Jej pięć minut czekało na Broadwayu. Początek kariery był obiecujący, a gdy miała 22 lata, wreszcie można było ją zobaczyć na dużym ekranie. Jej kariera zaczęła nabierać tempa, gdy przyjęła rolę w filmie „W samo południe”, odgrywając rolę żony Gary’ego  Coopera. Ten western bardzo spodobał się odbiorcom, a Grace Kelly awansowała w randze aktorów hollywoodzkich. Krocząc w stronę kariery największych gwiazd, przyjęła rolę w filmie „Okno na podwórze” w reżyserii Alfreda Hitchcocka. Kolejne filmy, w których Grace Kelly odegrała wspaniałe role, gruntowały jej coraz silniejszą pozycję.

grace kelly - biografia, wypadek

Fot. iStock

W 1955 roku, za rolę Georgie Elgin w filmie „Dziewczyna z prowincji”, Grace Kelly otrzymała Oscara. Za to naprawdę przełomowym filmem w jej nie tyle karierze, co życiu, okazał się film „Złodziej w hotelu”.

Grace Kelly spotyka księcia

To właśnie podczas kręcenia zdjęć do tego obrazu, Grace Kelly wraz z ekipą przeniosła się na południe Francji. W tym czasie w Księstwie Monako rządził książę Rainier III Grimaldi. Wówczas 31-letni książę, jeszcze kawaler, akurat szukał kandydatki na żonę. Jego sytuacja była dość specyficzna, ponieważ finanse księstwa były bardzo nadwątlone i książę szukał możliwości mariażu, który poprawiłby jego sytuację nie tylko w oczach poddanych, ale najpewniej także majątkową. Książę faktycznie był oczarowany Grace, a gdy okazało się przy okazji, że jest ona tak samo piękna jak bogata, jawiła się jako idealna kandydatka na żonę dla ambitnego księcia.

grace kelly filmy, biografia, wypadek

Fot. CC Search / oneredsf1 / CC BY

Książę Rainier i Grace Kelly spotkali się 6 maja 1955 roku. Aktorka promując najnowszy film „Złodziej w hotelu” miała wziąć udział w sesji zdjęciowej w pałacu, właśnie w towarzystwie księcia. Plotka mówi, że już przy pierwszej wymianie spojrzeń, zaiskrzyło pomiędzy księciem a aktorką. Książę natychmiast zapragnął mieć Grace u swego boku. Bardzo szybko zaaranżowano zaręczyny i w ten sposób 26-latka, z aktorki stała się księżną.

Zapewne jeszcze wtedy nie słyszała pogłosek o klątwie ciążącej na rodzie Grimaldich. Przesąd mówi, że członkowie rodziny książęcej mają nigdy nie zaznać szczęścia w miłości. Poza tym, w czasach narzeczeństwa, Grace Kelly była zauroczona w księciu i raczej nie przejmowałaby się takimi bajkami. Do myślenia przyszłej księżnej dał dopiero fakt, że w trakcie rozmów na temat warunków umowy przedślubnej, doradcy księcia wystosowali dwa warunki. Rodzina Grace miała brać czynny udział w kosztach utrzymania księżnej, a w razie rozwodu, zgodzić się na pozostanie dzieci, które miały być narodzić z tego małżeństwa, przy ojcu. Grace przystała na te warunki, mimo oburzenia bliskich.

Grace Kelly – małżeństwo pełne poświęceń 

Ślub księcia z aktorką odbył się w Monako i był on pierwszym w historii transmitowanym na żywo przez wszystkie stacje telewizyjne. Uroczystość zgromadziła przed odbiornikami prawie 30 milionów widzów. Poddani byli zachwyceni nową księżną. Nie sposób było przejść obok jej urody obojętnie, rzeczywiście uważali ją za najpiękniejszą kobietę na świecie, prawdziwą ikonę. Uwielbiano ją, ponieważ nie bała się kontaktu ze zwykłymi ludźmi. Zakupy robiła bez ochrony, zjawiała się ot tak, w zwykłych miejscach, rozmawiając z ludźmi. Grace Kelly była wtedy naprawdę szczęśliwa.

grace kelly - filmy, biografia, wypadek

Fot. CC Search / oneredsf1 / CC BY

Z czasem jednak książę przestał dochowywać wierności Grace. Działo się tak już, gdy była ona w pierwszej ciąży z córką, Karoliną. Kolejno z tego małżeństwa przychodziły na świat kolejne dzieci – książę Albert, obecnie panujący w Monako, oraz księżniczka Stefania. Z czasem okazało się, że książę i księżna wcale nie mają ze sobą tak wiele wspólnego, jak im się mogło wydawać. Różnili się zarówno charakterami, jak i zainteresowaniami. Książę Rainier nie zgadzał się na to, by Grace nadal grywała w filmach. Najbardziej bolesna dla niej była konieczność rezygnacji z udziału w dreszczowcu Alfreda Hitchcocka „Marnie”. To sprawiło, że czuła się ona więziona i nieszczęśliwa. Zaczęła szukać pocieszenia w ramionach kolejnych kochanków.

Nie zaznawszy zbyt dużo radości w małżeństwie, zajęła się życiem kulturalnym i działalnością charytatywną w kraju. A że sama w sobie stanowiła piękną atrakcję turystyczną Monako (była wszak hollywoodzką gwiazdą) przyczyniła się do rozwoju turystyki kraju. Księstwo zyskało, bowiem ona przyciągała ludzi i pieniądze, a książę Rainier skutecznie nim zarządzał i modernizował.

grace kelly - biografia, wypadek

Fot. iStock

Grace Kelly – wypadek

Życie Grace Kelly przerwał wypadek samochodowy, z dnia 14 września 1982 roku. Księżna podróżowała wtedy autem wraz z 17 letnią wówczas córką Stefanią. W trakcie prowadzenia auta doznała ona udaru mózgu i na skutek utraty kontroli nad autem, runęło ono w przepaść. Jej córka wyszła z wypadku bez szwanku, natomiast księżna została przetransportowana do szpitala. Tam, podłączona do aparatury podtrzymującej życie, zmarła na skutek poważnego urazu mózgu i ustania jego funkcji. Książę Rainier podjął decyzję o odłączeniu żony od aparatury podtrzymującej funkcje życiowe. Pogrzeb księżnej odbył się w Katedrze świętego Mikołaja, w której przed laty małżonkowie przysięgali sobie wierność.


źródło: www.filmweb.pl , tvn24.pl