Go to content

Co mają ze sobą wspólnego Królowa Elżbieta, Sarah Jessica Parker i Bill Gates? Oni kochają puzzle

Co mają ze sobą wspólnego Królowa Elżbieta, Hugh Jackman, Sarah Jessica Parker i Bill Gates? Poza tym, że są znani praktycznie na całym świecie, łączy ich zamiłowanie do… układania puzzli.

Już dawno udowodniono, że ta wyciszająca czynność niesie ze sobą moc korzyści, z których może skorzystać każdy z nas. Czas pandemii, który zmusił nas do zamknięcia się w czterech ścianach spowodował, że puzzle wróciły do łask. Odkryli je ci, którzy szukali rozrywki dla dzieci, jak też i ci, którzy wysłuchali wszystkich webinarów, zrobili wszystkie treningi online, zaplanowali szczegółowo przyszłość na sześć lat do przodu. Okazuje się, że zabawki dla dzieci szturmem podbiły serca dorosłych. Dopasowywanie elementów stało się swoistym hobby, które ma to do siebie, że można uprawiać je w pojedynkę, jak i w grupie przyjaciół. Moda na puzzle powoduje, że wydawane są coraz piękniejsze propozycje. Zarówno początkujący, jak i doświadczeni w układaniu mają ogromny wybór wzorów i zestawów składających się z różnej ilości elementów.

Dlaczego warto układać puzzle? Bo dają moc.

O korzyściach płynących z zabawy w układanie dobrze wiedzą rodzice i nauczyciele. Puzzle pomagają maluchom rozwijać spostrzegawczość, koncentrację i cierpliwość, doskonalą małą motorykę, czyli sprawność rączek. Są też pomocne w odkrywaniu zainteresowań, oraz ich pogłębiania, słowem – inspirują do poznawania świata. Mnogość tematów zadowoli każde dziecko: fana motoryzacji, miłośnika przyrody czy młodego eksploratora kosmosu. Puzzle są sprawdzonym pomysłem na prezent, sposobem na “nudzimisię”, deszczowe lato i spędzeniem czasu razem z dzieckiem. Z dobrodziejstwa układania puzzli korzystać powinni także dorośli. Jeśli podczas kolejnych lockdownów nie odkryliście puzzli na nowo, każda okazja jest dobra aby to nadrobić. Dlaczego warto? Dobroczynny wpływ puzzli nie ma daty ważności, to znaczy że nie ma górnej granicy wieku układacza. Każdy z nas powinien stymulować mózg, przełamywać rutynę, podjąć się czegoś, co będzie wyjściem z dobrze znanych nam stref. Dla niejednego z nas będzie to próba cierpliwości, dla innych kończenia rozpoczętych spraw. Spróbuj podczas układania wyłączyć telefon. Skup się na tej jednej czynności. Układanie puzzli to świetny trening uważności i mindfulness.Jeśli ze znajomymi graliście już we wszystkie planszówki świata – spróbujcie coś razem ułożyć. To naprawdę przyjemna rozrywka.

Od czego zacząć?

Może od puzzli, które stworzyli pasjonaci. CzuCzu jest znane wszystkim rodzicom – od lat produkuje w Polsce układanki dla maluchów. Nie jest tajemnicą, że projektanci kierowali się potrzebą stworzenia zabawki, którą sami chcieliby się bawić z dziećmi. Wraz z upływem czasu ci sami ludzie zaczęli myśleć o sobie (wszak dzieci rosną) i tak zrodził się pomysł, aby zaprojektować puzzle dla dorosłych. Wszystkie standardy wykonania układanek dla dzieci przełożyli na “dorosłe puzzle”. Efektem pracy zespołu powstała seria Puzzlove CzuCzu. Kolekcja jest naprawdę zróżnicowana, dlatego każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Jeśli masz w domu trzy-, cztero-, pięciolatka – świetnie. Jeśli boisz się zniechęcić – zacznij od 200 elementowego obrazka. Lubisz zaczynać od wysokiego C? Śmiało! Zilustrowane przez polskich, zdolnych ilustratorów puzzle dostarczą Ci także wizualnych doznań.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając puzzle?

Znajdź dla siebie najlepsze.

Projektanci CzuCzu wiedzą, jak tworzyć najwyższej jakości układanki i czerpać z nich radość.

Dobre puzzle to takie, które:

  • przede wszystkim się podobają. Dlatego wybierzcie ulubioną tematykę i piękne ilustracje,
  • mają odpowiednią liczbę elementów. Czy masz ochotę na puzzlove wyzwanie i wybierasz jak największa liczbę elementów, czy też wolisz pozostać przy czymś mniej skomplikowanym? Choć puzzle dla dorosłych zazwyczaj mają co najmniej 200 czy 500 elementów, to przecież każdy może układać to, co chce – to Twój wybór i Twoja zabawa,
  • są bezpieczne, wykonane z certyfikowanych i ekologicznych materiałów,
  • aż chce się układać!

Teraz wystarczy odpowiedzieć sobie na wyjątkowo trudne pytania:

  • ile elementów (100, 200, 500?)
  • jaki temat – psy czy koty? a może ptaki lub konie? Miasto Kraków, Parki narodowe?
  • układać-rozkładać-układać czy ułożyć i oprawić w ramę?
  • zaprosić kogoś do wspólnego układania czy spędzić wyjątkowe chwile ze sobą, wybrać ulubione Puzzlove zestawy i dobrze się bawić.