Go to content

Likwidacja stanowiska pracy – czy należy się odprawa?

Likwidacja stanowiska pracy - czy należy się odprawa?

Likwidacja stanowiska pracy w przedsiębiorstwie to jedna z form zakończenia współpracy, w której wina leży po stronie pracodawcy. Co powinien zrobić właściciel biznesu, aby wypowiedzenie umowy o pracę było wiążące i skuteczne? Czy wszyscy pracownicy będą domagać się wypłacenia im odprawy? A jeśli tak, to jakiej wysokości kosztów należy się spodziewać? Na te pytania odpowiedzi przyniesie lektura naszego tekstu.

Likwidacja stanowiska pracy – co mówią przepisy?

O tym jak wygląda kwestia likwidacji stanowiska pracy, decyduje wielkość zakładu zatrudniającego pracownika na podstawie umowy o pracę. Gdy mówimy o firmie, która zatrudnia mniej niż 20 osób, to w kwestii zakończenia współpracy stosuje się zasady opisane w Kodeksie pracy w zakresie rozwiązywania umów o pracę za wypowiedzeniem.

Sytuacja zmienia się, gdy mówimy o sytuacji przedsiębiorstwa, które daje pracę większej liczbie personelu. Wówczas likwidacja stanowiska pracy określana jest na podstawie przepisów ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Ten zaś dokument informuje nie tylko bowiem o kwestiach zwolnień grupowych, o których w ostatnim czasie słyszymy coraz więcej, ale także o zwolnieniach indywidualnych.

Dodajmy również, że likwidacja stanowiska pracy nie oznacza jedynie wykreślenia konkretnej nazwy z dokumentów przedstawiających strukturę zatrudnienia w danym przedsiębiorstwie. Jeśli bowiem w jej miejsce utworzona zostanie posada o podobnym zakresie obowiązków i kompetencji, działanie firmy może zostać uznane za pozorowane, a w efekcie wiązać się może z wypłatą odszkodowania, a nawet koniecznością przywrócenia zwolnionego pracownika na stanowisko pracy.

Wracając zaś do przypadku przedsiębiorstw zatrudniających przynajmniej 20 pracowników, w związku z wypowiedzeniem umowy z przyczyn niedotyczących pracownika, będzie miał obowiązek wypłacić mu odprawę z tego tytułu. O jej wysokości opowiemy w dalszej części tekstu. Jeśli jednak chcesz poznać zasady likwidacji stanowiska jeszcze szerzej, możesz odwiedzić stronę: https://firmove.pl/aktualnosci/biznes/kadry-i-place/likwidacja-stanowiska-pracy-zasady.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem?

Choć przedsiębiorca zdecyduje się zlikwidować stanowisko pracy, to dla części pracowników nie będzie to skutkowało zwolnieniem. Wszystko dzięki przysługującemu im tak zwanemu okresowi ochronnemu. Ten zaś obejmuje trzy następujące grupy:

Czy pracodawca na pewno nie może zwolnić takich pracowników? Choć naraża się na duży ostracyzm społeczny, a w szczególności w przypadku osób w wieku przedemerytalnym lub kobiet w ciąży, to jeśli zwolnienie nastąpi z winy pracownika, będzie miał pełne prawo to uczynić.

Jak wysoką odprawę trzeba zapłacić?

Jak już wspomnieliśmy, w przypadku większych firm z reguły pracodawca będzie zmuszony, aby wypłacić zwalnianemu pracownikowi odprawę. Jakiej wysokości będzie jej kwota? Jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata – w wysokości miesięcznego wynagrodzenia. Wartość dwóch miesięcy pracy otrzyma pracownik zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat. Na trzymiesięczną odprawę może zaś liczyć pracownik z ośmioletnim doświadczeniem w jednej firmie.

Do obliczenia wysokości odprawy stosuje się przepisy jak w przypadku obliczania ekwiwalentu urlopowego. Wysokość wynagrodzenia otrzymanego w momencie likwidacji stanowiska pracy nie może jednak przekroczyć 15-krotności minimalnego wynagrodzenia ustalonego na dany rok Podkreślmy również, co istotne w dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, w którym fuzje i przejęcia są już na porządku dziennym, że do stażu pracy zalicza się też zatrudnienie u byłego pracodawcy, jeśli jego zakład został przejęty przez nową firmę.