Go to content

Czy wiesz, kiedy należy posolić potrawę? Większość z nas robi to źle!

Kiedy solić mięso? Kiedy powinno się solić potrawy? Sprawdź
Fot. Materiały prasowe / Neustockimages

Sól to najpopularniejsza i niezwykle powszechna przyprawa. Solimy prawie wszystko – mięso, warzywa, makaron. Szczyptę soli niekiedy dodajemy nawet do deserów. Jednak czy wiemy, kiedy należy posolić potrawę? Niekoniecznie. Okazuje się, że większość z nas robi to źle!

Kiedy powinno się solić potrawy? 

Choć większość z nas nie wyobraża sobie gotowania bez soli, bardzo często nie potrafimy jej prawidłowo wykorzystać. Wbrew powszechnemu przekonaniu, solić wcale nie musimy. Wszystko uzależnione jest od indywidualnych preferencji. Jednak kiedy zdecydujemy się dodać soli do dania, pojawia się pytanie –  w którym momencie.

Kiedy solić zupę?

Wszystko uzależnione jest od rodzaju zupy. Rosół, jakże uwielbiany prze Polaków, najlepiej posolić pod koniec gotowania. Sól dodana na samym początku sprawi, że zupa przestanie być klarowna i stanie się mniej apetyczna. A jak postąpić z pozostałymi zupami? Tak naprawdę nie ma znaczenia, w którym momencie posolimy pomidorówkę czy krupnik. Jednak kiedy soli dodamy już na samym końcu, unikniemy przesolenia.

Zobacz również: Bulion warzywny. Jak przygotować domowy rosół z warzyw?

Kiedy solić mięso?

W tym przypadku odpowiedź także nie jest oczywista. Większość mięs najlepiej posolić przed gotowaniem czy jakąkolwiek inną obróbką termiczną, czyli zanim zaczniemy piec, dusić czy smażyć. Jeżeli mięso chcemy ugotować – solimy na samym początku gotowania (zanim mięso się zetnie). Jednak istnieją pewne wyjątki. Wątróbkę najlepiej posolić dopiero po przygotowaniu – w przeciwnym razie zrobi się twarda, sucha i łykowata. Podobna zasada dotyczy również wołowiny.

Kiedy solić ryby?

Rybę solimy tuż przed obróbką termiczną, w przeciwnym razie ryba straci dużo wody i będzie mniej soczysta.

Kiedy solić ziemniaki, makaron i ryż?

Ziemniaki, ryż czy makaron najlepiej gotować w osolonej wodzie, dzięki czemu nabiorą głębokiego smaku. Jeśli posolimy je dopiero na talerzu, istnieje ryzyko, że przyprawy w ogóle nie będzie czuć.

Kiedy solić gotowane warzywa?

By wydobyć smak warzyw najlepiej ugotować je w lekko osolonej wodzie (wyjątkiem są warzywa strączkowe). Jednak warzywa gotowane na parze solimy dopiero na sam koniec.

Kiedy solić warzywa strączkowe?

Warzywa takie jak soczewica, groch, bób, soja czy fasolka nie lubią gotowania w osolonej wodzie. Soli dodajemy dopiero na sam koniec, w przeciwnym razie warzywa mogą zrobić się twarde i mniej jędrne.

Kiedy solić surowe warzywa i surówki?

Surówki i sałatki solimy tuż przed podaniem – w przeciwnym razie puszczą sok i nie będą wyglądały apetycznie. Jedynym wyjątkiem są surówki, które lepiej by ten sok puściły wcześniej np. surówka z białej kapusty. Kapustę najpierw solimy, odciskamy, a potem płuczemy.


Na podstawie: kobieta.onet.pl