Szproty w oryginalnych przepisach programu Naturalnie Bałtyckie. Spróbujcie!
Szprotki w cieście naleśnikowym z szampanem i musem z karmelizowanej cebuli z kminkiem i estragonem – przepis Wita Szychowskiego
Składniki dla 2 osób
- 8 szprotów
- 1 jajko
- 200 ml mleka (do ciasta)
- 100 ml szampana (do ciasta)
- około 200 g mąki uniwersalnej + zapas do korekty (do ciasta)
- 2 cebule pokrojone w cienkie piórka
- 2 łyżki cukru
- 0,5 l wody
- szczypta kminku mielonego
- 2-3 listki estragonu
- 0,5 l oleju rzepakowego + 1 łyżka do usmażenia cebuli
- 6 g soli do ciasta + sól do musu z cebuli
Mocno rozgrzać olej na patelni. Smażyć cebulę, starając się nie mieszać zbyt często, gdyż wtedy cebula może puścić wodę i się ugotować, przez co stanie się mdła. Zarumienić cebulę na ciemnobrązowy kolor, do granicy przypalenia. Dodać cukier. Gdy ten się rozpuści, dodać wodę. Redukować na małym ogniu, aż woda całkowicie odparuje. Przełożyć zawartość patelni do wysokiego naczynia. Dodać estragon i kminek, po czym zblendować całość na gładki mus. Posolić do smaku dopiero po wystygnięciu i schować do lodówki.
Do miski wbić jajko i je roztrzepać. Wlać mleko i dodać pół łyżeczki soli. Trzepać dalej, dodawać mąki, aż ciasto stanie się bardzo gęste. Dodać szampana i – jeśli trzeba – więcej mąki. Ciasto ma trzymać się łyżki po zanurzeniu i wyciągnięciu.
Umyć i wysuszyć szproty. Rozgrzać rondel z głębokim olejem. Na łyżkę nabrać ciasto i zanurzyć w oleju w celu sprawdzenia, czy olej jest wystarczająco gorący. Nie doprowadzać oleju do dymienia. Szproty zanurzać pojedynczo w cieście, trzymając za ogonki, najlepiej szczypcami. Gdy nadmiar ciasta spłynie, zanurzać szproty w oleju. Zrumienić na złoty kolor. Po usmażeniu wyłożyć na papierowym ręczniku, aby odsączyć nadmiar oleju.
Podawać z przygotowanym wcześniej musem.
Wartość energetyczna porcji – 347 kcal
Minitarty ze szprotami – przepis duetu Śledziożercy, inspirowany przepisem Justyny Ratajczak
Składniki na 4 porcje
- 1 płat ciasta francuskiego
- 400 g świeżych szprotów
- 1 biała część pora
- 2 garście świeżego szpinaku
- 2 papryczki chili
- 10 pomidorków koktajlowych
- 50 g mascarpone
- 2 jajka
- 150 ml kwaśnej śmietany 12%
- 1 łyżeczka masła klarowanego
- 1 łyżka soku z cytryny
- szczypta gałki muszkatołowej
- sól, pieprz do smaku
Szproty sprawić, wypatroszyć, doprawić solą i świeżo mielonym pieprzem, odstawić. Ciasto francuskie podzielić na 4 równe części. Podzielone ciasto uformować w foremkach, tworząc wyższy rant, docisnąć i nakłuć widelcem. Na patelni poddusić na klarowanym maśle białe części pora posiekane w talarki. Dodać posiekaną papryczkę chili i świeży szpinak. Podsmażyć. Doprawić do smaku solą, świeżo mielonym pieprzem, gałką muszkatołową i sokiem z cytryny. Dusić 2-3 minut. Dodać mascarpone i śmietanę.
Mieszać na wolnym ogniu do połączenia składników. Zredukować do konsystencji sosu. Lekko wystudzić, dodać jajko i dokładnie wymieszać. Do foremek wyłożonych ciastem wlać po równo przygotowanej wcześniej masy śmietanowo-jajecznej. W tak przygotowanych foremkach ułożyć szproty i pomidorki koktajlowe. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piec 20-25 minut. Tarty muszą apetycznie się przyrumienić. Podawać z sosem czosnkowym.
Tarty równie dobrze smakują na gorąco, jak i na zimno.
Wartość energetyczna porcji – 474,2 kcal
Chrupiące szproty w tempurze przepis duetu Śledziożercy, inspirowany przepisem Joanny Matyjek
Składniki na 4 porcje
- 20 szprotów
- 10 łyżek gotowej mieszanki do tempury
- 10 łyżek lodowatej wody
- 1/4 łyżeczki soli
- 2 szklanki oleju
- Cytryna
Szproty wypatroszyć, umyć i osuszyć. Doprawić solą i świeżo zmielonym pieprzem. Mieszankę do tempury zmieszać z wodą i schłodzić w lodówce przez 30 minut. Powinna być lodowata. Rozgrzać olej. Każdego szprota zanurzyć w cieście i małymi porcjami smażyć na rumiano w mocno rozgrzanym oleju. Odsączyć z tłuszczu na ręczniku papierowym. Podawać skropione sokiem z cytryny.
Uwagi – Delikatne i kruche ciasto wymaga odpowiedniego przygotowania. Przypomina ono nieco ciasto naleśnikowe, jest jednak trochę bardziej gęste. Ciasto miesza się szybko, powinny powstawać na nim grudki, które później się wysmażą. Wyróżnia się dwa rodzaje ciasta w zależności od potraw: do ryb, warzyw oraz mięczaków stosujemy ciasto rzadkie, a do owoców morza i ryb tłustych ciasto gęstsze.
Trzeba pamiętać, żeby ciasto przed smażeniem było dobrze schłodzone. Najczęściej ciasto do tempury sporządza się z mieszanki mąki pszennej, kukurydzianej i skrobii ziemniaczanej lub kukurydzianej.