Go to content

Rasy psów – małe, duże, i przyjazne dla dzieci. Które z nich cieszą się największą popularnością?

Rasy psów - duże, małe, dla dzieci, charakterystyka
Fot. iStock

Rasy psów to temat często poruszany. Miłośnicy zwierząt planujący przygarnięcie psa chcą wiedzieć jak najwięcej o danej rasie, by dokonać odpowiedniego wyboru. Ci, którzy mają już czworonożnego przyjaciela chętnie poszerzają wiedzę na jego temat. Jakie rasy psów są w Polsce najbardziej popularne i jakie cechy prezentują?Jakie rasy psów są przyjazne dla dzieci?

Rasy psów to temat niezwykle szeroki. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) podaje, że na świecie istnieje ok. 340 różnych ras psów. Dzięki znajomości cech danej rasy łatwiej jest dobrać psa do domu czy rodziny, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Wzorzec każdej rasy daje przyszłemu właścicielowi wskazówki, czego może się spodziewać, gdy zwierzę dorośnie – np. jaką wagę i wzrost osiągnie. Również trzeba wziąć pod uwagę, że nie każdy pies nadaje się do życia w bloku, podobnie jak nie wszystkie rasy psów będą potrzebowały długich i bardzo aktywnych spacerów. Są również rasy, które nie są najlepszym wyborem do domu z małymi dziećmi lub potrzebują bardziej intensywnego szkolenia, by podporządkowały się regułom panującym w domu.

Najpopularniejsze rasy psów (małe i duże)

Blisko połowa Polaków posiada psy. Kochamy zarówno psy rasowe, jak i kundelki, traktując je jak prawdziwych przyjaciół, co jest najważniejsze. Można jednak zauważyć, że niektóre rasy psów cieszą się ogromną popularnością i bardzo często można je spotkać u boku właścicieli. Jakie małe i duże rasy psów cieszą się największym powodzeniem w Polsce?

Najpopularniejsze rasy psów – beagle

Beagle wyrastają na wyjątkowo pożądane psy rodzinne, choć ich pierwotna rola była zupełnie inna. Te energiczne zwierzaki stworzone były do polowań, więc potrzebują dużo ruchu i zabaw, by rozładować energię. Beagle nie są psami kanapowymi i pozbawione możliwości ruchu, pozostawiane same sobie na wiele godzin, będą uprzykrzały sąsiadom czas donośnym wyciem, mogą też robić bałagan w domu. Bardzo przywiązują się do właściciela, są kochane i czułe, uwielbiają pieszczoty, nawet ze strony osób spoza rodziny. Nie wykazują agresji także w stosunku do innych zwierząt, chętnie przebywają w grupie.

Rasy psów - duże, małe, dla dzieci, charakterystyka

Fot. iStock/Beagle

Najpopularniejsze rasy psów – buldog francuski

Buldog francuski jest kolejnym przedstawicielem rasy psów uwielbianych przez wielu ludzi. Te psiaki doskonale nadają się na psy rodzinne, kochają dzieci i chętnie im towarzyszą. Nie wymagają długich spacerów i będą dobrze czuły się w mieszkaniu w bloku. Buldog francuski jest wesołym, ciekawskim i wyjątkowo towarzyskim psem, który mocno przywiązuje się do właściciela. Ma swój charakterek i lubi skupiać na sobie uwagę, o którą potrafi się upomnieć. Mimo ze zazwyczaj potrafi dogadać się z innymi psami, wymaga odpowiedniej socjalizacji. Często wdaje się w bójki z innymi samcami ze swojej rasy. Buldogi francuskie są inteligentne i można nauczyć je wielu sztuczek, ale tylko wtedy, gdy ma się odpowiednie podejście. Zrażone nieodpowiednim zachowaniem właściciela potrafią odmówić współpracy.

Rasy psów - duże, małe, dla dzieci, charakterystyka

Fot. iStock/Buldog francuski

Najpopularniejsze rasy psów – bulterier 

Bulterier to pies niegdyś hodowany do walk psów, a obecnie towarzyszący ludziom jako członek rodziny. Wbrew pozorom jest wesoły i zrównoważony, ale może być czasem niedelikatny, np. przepychając się w zabawie z dziećmi. Potrzebuje dużo ruchu i ciekawej zabawy. Akceptuje domowników, choć oddany jest tylko jednemu panu. Dla dzieci jest tolerancyjny, natomiast może wykazywać agresję wobec obcych psów, dlatego w przypadku bulteriera tak ważna jest socjalizacja i odpowiednie szkolenie. Wykazuje skłonności do lęku separacyjnego i niekiedy do demolowania domu, gdy zostaje sam na długie godziny. Z tego powodu należy go od małego przyzwyczajać do rozstań z właścicielem. Doskonale sprawdza się w roli stróża, gotów walczyć do upadłego w obronie właściciela. Jest również inteligenty, ale niecierpliwy i czasem po prostu nieposłuszny w trakcie szkolenia.

Rasy psów - duże, małe, dla dzieci, charakterystyka

Fot. iStock/Bulterier

Najpopularniejsze rasy psów – golden retriever

Golden retriever to pies o umiarkowanym temperamencie i radosnym usposobieniu. Jest łagodny i ufny nawet w stosunku do obcych ludzi. Mocno przywiązuje się do rodziny, nie znosi izolowania. Wykazuje silny instynkt posiadania, więc trzeba go uczuć, co należy do niego, a co nie. Dla dzieci jest cierpliwy i wyrozumiały, chętnie towarzyszy im w zabawie, choć przez swoją masę może przewrócić malucha. Zazwyczaj toleruje inne domowe zwierzaki. Jest inteligentny i chętny do nauki – sprawdzi się w dogoterapii, jako przewodnik niewidomych, asystent osób niepełnosprawnych. Golden retriever potrzebuje sporej dawki ruchu i zabaw, wykonywania poleceń. Dorosły osobnik potrzebuje co najmniej godziny aktywnego spaceru połączonego z ćwiczeniami. Uwielbia wodę i pływanie, świetnie tropi i aportuje.

Rasy psów - duże, małe, dla dzieci, charakterystyka

Fot. iStock/Golden retriever

Najpopularniejsze rasy psów – labrador retriever

Duże labradory należą do rasy psów od lat cieszących się niesłabnącym zainteresowaniem. Mają wesołe usposobienie, są pełne życia, zrównoważone i przyjacielskie, sprawdzą się jako kompan dla dzieci. Bardzo przywiązują się do rodziny i fatalnie znoszą samotność. Psy tej rasy są niezwykle łagodne w stosunku do ludzi, nawet tych obcych, nie wykazują agresji także w stosunku do obcych oraz innych zwierząt. Potrzebują dużo ruchu i zabaw, wykonywania komend. Kochają pływanie, świetnie wyszukują ukryte zabawki – często można je spotkać jako psy ratownicze oraz trapiące osoby uwięzione pod gruzami np. po trzęsieniach ziemi. Labradory są bardzo inteligentne i skore do nauki, ale ćwiczenia powinny być różnorodne, by zbyt szybko się nie nudziły. Potrzebują one także jasnych zasad i konsekwencji właściciela, ponieważ szybko zauważają i „wykorzystują” popełnione błędy swojego pana.

Rasy psów - duże, małe, dla dzieci, charakterystyka

Fot. iStock/Labrador retriever

Najpopularniejsze rasy psów – mops

Małe mopsy należą do rasy psów hodowanych jako towarzyszy człowieka i doskonale sprawdzają się w tej roli. Są towarzyskie, niekonfliktowe, doskonale dogadują się z dziećmi. Mopsy nie zachowują się agresywnie w stosunku do ludzi i innych zwierząt, dobrze czując się w większej grupie. Te psy nie są typem sportowców i nie lubią nadmiernego wysiłku, ale potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu dla zdrowia.  Mopsy są inteligentne i bardzo wrażliwe – może im się nie spodobać nawet podniesiony, ostry ton właściciela, choć potrzebuje konsekwencji w wychowaniu i jasnych reguł.

Rasy psów - duże, małe, dla dzieci, charakterystyka

Fot. iStock/Mops

Najpopularniejsze rasy psów – owczarek niemiecki

Duże owczarki niemieckie zaliczamy do rasy psów o silnym temperamencie, potrzebujących wiele ruchu i zadań do wykonywania, więc nie są dobrym wyborem dla ludzi ceniących spokój i leniwe popołudnia. Są niezwykle żywiołowe, wymagają dużej aktywności – ruchu i ćwiczeń umysłowych. Te psy są pewne siebie, ale podporządkowują się właścicielowi, są opanowane i łagodne. Kochają swoich właścicieli, odnajdują się w rodzinie i dobrze dogadują się z dziećmi. Należy jedna wiedzieć, ze na własnej posesji zarówno obce dziecko jak i osobę dorosłą mogą potraktować intruza. Odważne, podatne na szkolenie, doskonale sprawdzają się w roli uważnych stróżów, są doskonałymi psami policyjnymi.

Rasy psów - duże, małe, dla dzieci, charakterystyka

Fot. iStock/owczarek niemiecki

Najpopularniejsze rasy psów – siberian husky

Siberian husky to pies-energia. Posiada ogromny temperament, jest żywiołowy, bardzo radosny i towarzyski. Ma silny charakter, bywa dominujący, jeśli się na to pozwoli, ale uznaje swojego właściciela. Husky potrzebuje konsekwencji i łagodnego traktowania, ale rzadko wykonuje jakiekolwiek polecenia. Dogaduje się z dziećmi, jednak w zabawie jest ruchliwy i bardo spontaniczny, więc należy nadzorować jego zabawy z małymi dziećmi. Zdecydowanie zaliczamy go do psów sportowych. Idealnie sprawdzają się podczas biegów długodystansowych oraz w wyścigach zaprzęgów na saniach lub trójkołowych wózkach. Husky źle znoszą samotność, są silnie terytorialne i dla intruza mogą być bardzo nieprzyjemne. Przedstawiciele tej rasy psów o wiele częściej wyją, niż szczekają. Te psy to mistrzowie ucieczek zarówno na spacerach jak i z posesji, która musi być odpowiednio ogrodzona.

Fot. iStock/Siberian husky

Najpopularniejsze rasy psów – sznaucer miniaturowy

Sznaucer miniaturowy to niewielki ale odważny pies o dużym temperamencie. Jest żywiołowy, wesoły i spontaniczny, dość zaborczy w kontaktach z ukochanym właścicielem. Znakomicie sprawdza się jako pies rodzinny i źle znosi samotność. Zostawiony sam sobie na wiele godzin wyraża swoją frustrację poprzez wycie i szczekanie, może również niszczyć pozostawione przedmioty. Bywa dość hałaśliwy i sprawdza się w roli niewielkiego ale czujnego stróża. Nie lubi niedelikatnego traktowania, dobrze sprawdzi się wśród starszych, bardziej świadomych dzieci. Dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami w domu. Sznaucer miniaturowy jest bardzo inteligentny, uczy się chętnie i szybko, z prawdziwą radością.

Fot. iStock/Sznaucer miniaturowy

Najpopularniejsze rasy psów – Yorkshire terier 

Yorkshire terrier to niewielki pies o dużym temperamencie. Jest niezależny, wesoły i pełen chęci do zabawy. Bywa zazdrosny o właściciela, do którego przywiązuje się niezwykle mocno. Nie jest idealnym towarzyszem dla małych dzieci, które bywają niedelikatne, a York może źle zareagować na niewłaściwe traktowanie. Te psy bywają równie zadziorne i bardzo hałaśliwe, uparte i niezależne. Można nauczyć je kilku komend, ale nie sprawdzają się podczas typowego szkolenia.

Fot. iStock/ Yorkshire terrier

Rasy psów dla dzieci 

Często pada także pytanie, jakie rasy psów przyjazne dla dzieci najlepiej się sprawdzą. Oczywiście przed zakupem lub przygarnięciem psa należy pamiętać, że nie jest to zabawka. Pies powinien pojawić się w domu nie jako kaprys dziecka, ale wspólna, przemyślana decyzja całej rodziny. Ponieważ dzieci bywają mało delikatne, czy gwałtowne w ruchach, psy im towarzyszące powinny być spokojne, cierpliwe i zrównoważone.

Fot. iStock/Rasy psów przyjaznych dla dzieci

Rasy psów przyjazne dla dzieci:

 • Nowofundland
 • Berneński pies pasterski
 • Owczarek podhalański
 • Bokser
 • Beagle
 • Cavalier king charles spaniel
 • Samojed
 • Buldog francuski
 • Owczarek szkocki collie
 • Irish soft coated wheaten terrier
 • Whippet
 • Boston terrier
 • Pudel  średni
 • Jack russell terrier
 • Cairn terrier
 • Terier szkocki

źródło:  www.dogopedia.pl , www.psy.pl