Pilea peperomioides – któż nie pamięta tej uroczej roślinki z parapetu w rodzinnym domu. To kolejna roślina po monsterze, która wraca do łask w wielkim stylu i podbija nie tylko nasze serca. Wystarczy zerknąć na Instagram, czy „roślinne” grupy na Facebooku – miłośników pieniążka jest całe mnóstwo.
Dlaczego pieniążek? Roślina wyróżnia się soczysto zielonymi, mięsistymi listkami o nietypowym kształcie, na których bardzo wyraźnie zaznaczone jest unerwienie. I właśnie kształtem wielu kojarzyła się z monetami, stąd potoczna nazwa – pieniążek. Pojawiają się też takie określenia jak UFO czy naleśnik. Pieniążek zwany jest też wystrzałową rośliną, ponieważ swoje dojrzałe nasionka na wszystkie strony.
Jak pielęgnować pieniążka?
Nie jest zbyt wymagający, więc nawet jeśli nie masz tzw. ręki do roślin, powinnaś dać sobie z nim radę. Pieniążek toleruje każdy rodzaj ziemi – spokojnie możesz użyć nawet tej uniwersalnej. Co ważne, doniczka z pileą nie powinna stać w mocno nasłonecznionym miejscu, a zimą daleko od kaloryfera. Najlepiej, żeby światło było delikatnie rozproszone. Nie lubi wysokich temperatur, ale źle toleruje również te poniżej 15 stopni.
Pieniążka podlewamy raz na kilka dni. Sprawdzajmy po prostu, czy ma lekko wilgotną ziemię. Nie można dopuścić do jego przelania – korzenie zgniją i pieniążek umrze. Z kolei przesuszenie może sprawić, że roślina stanie się podatna na mszyce i wełnowce. Pieniążek lubi też, kiedy zwilżamy mu liście.
Przesadzanie pieniążka? Pilea również w tej kwestii nie jest wymagająca. Przesadzamy ją rzadko, dobrze czuje się w niedużych doniczkach. Łatwo ją też rozmnożyć. Wystarczy oddzielić odrosty korzeniowe, włożyć je do wody i poczekać. Kiedy pojawią się nowe korzonki, można wsadzać roślinkę do ziemi.
Pieniążek to roślina, z której można stworzyć niesamowite wręcz kompozycje, które wspaniale ozdobią nasze mieszkania. Można w większej doniczce umieścić kilka sadzonek, można zastosować doniczki wiszące, czy takie w kształcie głowy – niesamowity efekt!