Go to content

Jak podzielić pokój dziecka na trzy strefy?

Fot. Materiały prasowe

Wydaje się, że odpowiednie urządzenie pokoju dziecka, aby był on funkcjonalny i ładny nie jest proste. Zwłaszcza jeśli wnętrze, którym dysponujemy nie jest duże. Okazuje się, że jeżeli zostaną uwzględnione określone wytyczne aranżacja pokoju zapewni nie tylko porządek i maksymalnie wykorzysta przestrzeń, ale pomoże również dziecku w nauce zarządzania i prawidłowego wykorzystywania własnego czasu.

Czym są strefy w pokoju dziecka i dlaczego warto je zastosować?

Strefy w pokoje dziecka to specjalnie wytyczone części służące różnym czynnościom: nauce, zabawie o odpoczynkowi. Jasny i czytelny podział pomoże dziecku odpowiednio skupić się na jednej aktywności, oraz zminimalizuje chaos. Łatwiej skupić się na nauce, gdy nie rozpraszają jej zabawki i szybciej się zasypia, gdy nie ma niepotrzebnych bodźców. Takie wnętrze zapewni poczucie bezpieczeństwa, które jest jest dla dzieci podstawowe.

Strefa snu i odpoczynku

Najważniejszym meblem w tej części pokoju jest wygodne i dopasowane do potrzeb dziecka łóżko. Warto pamiętać, że ta strefa służy odpoczynkowi, w tym celu lepiej unikać przebodźcowania zbyt wielką gamą kolorystyczną. Lepiej skupić się na spokojnych, ciepłych barwach, dużej ilości miękkich, przytulnych poduszek. Można delikatnie odgrodzić tę strefę delikatnym regałem z książkami, po które można sięgnąć przed snem. Pomocna może być mała szafka nocna, na której można postawić niewielką lampkę, czy szklankę wody. Dobrze jest umieścić łóżko z dala od źródeł intensywnego światła i grzejnika.

Fot. Materiały prasowe

Strefa do zabawy

Ta część pokoju, przeznaczona na zabawki i gry, to właściwe królestwo dziecka. Ważnym elementem tej strefy jest wykorzystanie funkcjonalnych pojemników na zabawki, które uporządkują i zorganizują bałagan. Uniknąć można także stresującej sytuacji, gdy ulubiony samochodzik lub figurka zagubi się albo zniszczy. Strefa zabawy związana jest z dynamiką i ruchem, kolory jakie w niej dominują powinny być radosne i żywe, dostarczać dobrej energii i pobudzać do aktywności. Śmiało można tu użyć różnobarwnych dodatków i wzorów. Część tę można wydzielić za pomocą dywanu – miękkiego i kolorowego, na którym dziecku będzie się wygodnie siedziało lub leżało w trakcie gier i zabaw.

Strefa nauki

Najważniejszym meblem w tej części dziecięcego pokoju jest biurko przy którym dziecko będzie odrabiało lekcje i uczyło się. Najlepiej, aby stało ono blisko okna, czyli źródła naturalnego światła. Należy wziąć pod uwagę czy promienie słoneczne nie są zbyt intensywne i nie oślepiają lub nie nagrzewają nadmiernie pomieszczenia. Być może będą potrzebne jasne rolety lub zasłony. Na biurku, odpowiednio dobranym do wzrostu dziecka, powinna znaleźć się lampka emitująca światło poniżej linii wzroku. Przestrzeń warto tak zorganizować, by jak najlepiej służyła pracy: na biurku postawić pojemniki na przybory do pisania, na ścianie powiesić tablicę korkową na karteczki z ważnymi informacjami, plan lekcji czy zajęć pozalekcyjnych. Kolory w pobliżu powinny być jasne, kojące, wspomagające koncentrację – warto pomyśleć o niewielkiej roślinie, na której można na chwilę zatrzymać wzrok, aby nieco odpoczął. Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł to zapraszamy na stronę naszego partnera na której znajdziecie więcej porad dotyczących zorganizowania domowego biura.


Artykuł sponsorowany