Nie wszystko co “bio”, “eko”, “zdrowe” jest droższe niż standardowy produkt. Przykład? Środki czystości. Te samodzielnie zrobione są nie tylko bezpieczniejsze dla naszego organizmu, ale przede wszystkim naturalne: nie drażnią naszej skóry i nie wywołują alergii i wysypek. Od czego więc zacząć, aby je przygotować? Delecta podpowiada jak za pomocą sody oczyszczonej oraz kwasku cytrynowego, a także octu i olejków eterycznych uprzątnąć cały dom.
Samodzielne tworzenie środków czystości jest nie tylko zdrowsze, ale i tańsze od tych gotowych, dostępnych w sklepach. A co istotne, składniki niezbędne do ich produkcji znaleźć można niemal w każdym domu. Soda oczyszczona nie tylko czyści, ale też neutralizuje i odświeża powierzchnie. Dodatkowo, zmiękcza wodę, usuwa niechciane zapachy, a także świetnie sprawdza się w walce z tłuszczem, plamami i innymi zabrudzeniami. W połączeniu z octem spirytusowym, który działa antybakteryjne i rozpuszcza tłuszcz, tworzy zestaw idealny. Dodanie kwasku cytrynowego wzmocni działanie antybakteryjne, ułatwiając usuwanie tłuszczu i kamienia, zaś kilku kropli olejku eterycznego – nada piękny zapach naszej „chemii”, którą można wykorzystać w każdym zakamarku domu.
Kuchnia
Mycie naczyń
Do bardzo gorącej wody dodajemy 1 łyżkę sody oczyszczonej i kilkanaście kropli olejku cytrynowego. W gotowym roztworze myjemy naczynia, które następnie opłukujemy w drugiej komorze wypełnionej octem (odkazi i nabłyszczy naczynia, zaś zapach szybko się ulotni).
Odświeżanie ściereczek kuchennych
Ściereczki po użyciu płuczemy w roztworze: soda oczyszczona (np. Delecta) i gorąca woda. Jeśli są mocniej zabrudzone – warto zostawić je w takim roztworze na noc.
Przypalone jedzenie
Do garnka wlewamy zimną wodę, dodajemy sporą ilość sody oczyszczonej (np. Delecta), doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 10-20 minut. Całość zostawiamy na noc i rano czyścimy garnek.
Łazienka
Środek do czyszczenia armatury
Miękką szmatkę maczamy w roztworze 0,5 szklanki sody oczyszczonej i 2-3 łyżki octu. Przy czyszczeniu sedesu dobrze jest pozostawić na około 30 min, następnie przetrzeć i zmyć.
Mycie lustra
Do butelki ze spryskiwaczem wsypujemy 1 łyżeczkę octu i dodajemy 1,5 l ciepłej wody. Wilgotne okna najlepiej wycierać… gazetą – dzięki temu unikniemy smug.
Czyszczenie odpływu
Do odpływu wsypujemy 0,25 szklanki sody oczyszczonej. Zalewamy 0,5 szklanki octu i przykrywamy na 15 minut. Po tym czasie zalewamy odpływ 2 litrami wrzącej wody.
Salon
Mycie podłóg
Do mycia podłóg najlepiej wykorzystać roztwór składający się z 2 l ciepłej wody, 1,5 szklanki octu oraz 20 kropli wybranego olejku eterycznego.
Odświeżanie dywanu
Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z dywanu wystarczy posypać go grubą warstwą sody oczyszczonej (np. Delecta) i po 15 minutach odkurzyć dywan.
Mycie okien
Do mycia okien wykorzystujemy ten sam roztwór co przy myciu lustra.
Less waste nie jest chwilową modą, a raczej zwrotem w stronę postaw, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu prezentowały nasze mamy i babcie. To one w trosce o rodzinne gniazdo mogły bazować tylko na produktach dostępnych w domu, a nie na sklepowych półkach. Zwrot ten wyjdzie z korzyścią nie tylko dla planety, minimalizując ilość odpadów, ale i też dla naszego portfela.
Artykuł powstał we współpracy z Delecta