Go to content

Drewniane meble do ogrodu – estetyka, trwałość, pielęgnacja

Fot. iStock / gorodenkoff

Pomimo tego, że rynek mebli ogrodowych jest dziś stosunkowo szeroki i zróżnicowany pod względem dostępnych materiałów, wielu inwestorów unika wprowadzania do ogrodu nowości i wykazując przywiązanie do tradycji, wybiera meble drewniane. Choć jest to materiał, którego zalety trudno przecenić, pamiętajmy, że drewno ma też wady. Co więcej, drewnianymi meblami będziemy mogli się cieszyć długo wyłącznie wtedy, jeśli zadbamy o ich odpowiednią konserwację.

Czy rzeczywiście meble wykonane z drewna mają w sobie tyle uroku? To pozostaje rzeczą gustu i indywidualnych upodobań każdego inwestora. Nie ulega jednak wątpliwości, że jako materiał pochodzenia naturalnego drewno doskonale komponuje się z krajobrazem ogrodu i obecną w nim roślinnością. Może też tworzyć efektowne połączenia z innymi elementami małej architektury oraz takimi materiałami jak kamień i szkło. Wygląd drewna zależy przede wszystkim od jego gatunku. W zależności od niego drewno może mieć różny kolor i rysunek słojów, ale i właściwości.

Zalety drewnianych mebli ogrodowych

Drewniane stoły, ławy i krzesła prezentują się elegancko i stylowo. Co ciekawe, prawie nigdy nie wychodzą z mody. Z biegiem czasu i nadejściem nowych trendów zmianie może ulegać ich wygląd, zawsze jednak znajdują swoich zwolenników.

Drewniane meble ogrodowe dodają przestrzeni ogrodu wiele uroku. Popularnością cieszą się również z uwagi na to, że są materiałem naturalnym i bezpiecznym dla alergików. Warto jednak zwracać uwagę na to, jakimi preparatami są konserwowane.

Dużą zaletą drewnianych mebli jest ich wytrzymałość i trwałość. Przy odpowiednio prowadzonych zabiegach pielęgnacyjnych oraz impregnacji drewniane meble mogą przetrwać wiele lata, zachowując przy tym doskonały wygląd i nieustannie pozostając w użyciu.

Drewniane meble świetnie komponują się z różnymi rodzajami przestrzeni. Dobrze wyglądają na tarasie, na terenie ogrodu, na balkonie oraz na werandzie. Znajdziemy wśród nich stoły, ławki, krzesła leżaki i wiele innych. Drewniane meble do ogrodu są dostępne między innymi w sklepie internetowym Bazkar. Ich szeroki wybór to niewątpliwa gratka dla klientów, którzy konkretny model mogą idealnie dopasować do swoich oczekiwania.

Wady drewnianych mebli do ogrodu

Niestety meble drewniane mają również swoje wady. Jedną z nich jest ciężar, który utrudnia ich przesuwanie lub przenoszenie w inne, dogodne dla użytkowników miejsce. Bez wątpienia właśnie z tych względów utrudniona jest również konserwacja mebli i ich zabezpieczanie przed sezonem zimowym.

Wiele osób wybiera meble wykonane z innych materiałów, jak np. zestawy z tworzyw sztucznych dostępne na stronie https://bazkar.pl/zestawy-ogrodowe-stol-i-krzesla-71, ze względu na konieczność uwagi, jaką należy poświęcić meblom drewnianym, by te zachowały doskonały wygląd. Regularne zabiegi, obejmujące przede wszystkim konserwację drewna i jego zabezpieczanie przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych wymagają wygospodarowania przez inwestora odpowiedniej ilości czasu i wyboru właściwych preparatów.

Wybór odpowiedniego drewna

Wybierając meble do ogrodu, należy zwracać uwagę nie tylko na ich formę i estetykę, ale również na gatunek drewna. Okazuje się, że trwałość i jakość mebli jest od niego ściśle uzależniona. Na rynku dostępne są meble wykonane z gatunków cechujących się różną twardością, co przekłada się na ich wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Warto pamiętać także o tym, że dostępne na rynku meble mogą być wykonane z gatunków rodzimych albo egzotycznych. Te drugie są znacznie odporniejsze na niekorzystne działanie wody i wilgoci. Zazwyczaj charakteryzują się też lepszą trwałością. Przy odpowiednio prowadzonej konserwacji zachowają estetyczny wygląd nawet przez 25 lat.

Ważną kwestią podczas wyboru mebli pozostaje jakość drewna. Co powinno zwrócić uwagę kupującego? Tym, co może zaniepokoić, są pęknięcia, widoczne ślady żerowania owadów albo wady fabryczne, które mogą przeszkadzać w użytkowaniu, obniżać wartość mebla albo przyczyniać się do jego szybszego niszczenia.

Różnorodność produktów

Warto zwrócić uwagę na ogromną różnorodność mebli drewnianych. Dotyczy to zarówno ich rodzajów i form, jak i kolorystyki i rysunku. Pamiętajmy, że duże zróżnicowanie zapewnia już naturalny kolor mebli – począwszy od bardzo jasnego, do ciemnego – które może być przecież malowane również na inne kolory, takie jak biel, czerwień, kolor niebieski, żółty, czarny i wiele innych. To znacznie poszerza możliwość wyboru konsumentów i pozwala znaleźć produkt dokładnie odpowiadający ich potrzebom.


Artykuł sponsorowany