Go to content

Dzieci, którym ojcowie poświęcają czas, są mądrzejsze i lepiej się rozwijają

Fot. iStock / Massonstock

Kiedy w waszym domu pojawi się dziecko, nie przejmuj całej opieki nad nim. Pozwól swojemu partnerowi na to, aby cieszył się rolą ojca i wypełniał swoje obowiązki. Niech jak najczęściej bierze w ramiona niemowlę, poświęca mu czas i bawi się z nim. Dzięki temu będzie się ono lepiej rozwijać, a w przyszłości będzie bardziej inteligentne.

Profesor Raul Ramchandani z Imperial Collage w Londynie powiedział: „przesłanie dla młodych ojców jest jasne – należy zakochać się w swoim dziecku i jak najczęściej je przytulać”. W dalszej części wypowiedzi zwrócił uwagę, że kontakt dziecka ze spokojnym i cierpliwym ojcem pozytywnie wpływa na jego rozwój. I to niezależnie od dochodu rodziny czy statusu społecznego. Dlatego także ojcowie powinni pielęgnować dziecko, bawić się z nim oraz poświęcać mu uwagę. To nie powinno być wyłącznie zadaniem matki. Mężczyźni powinni być świadomi, że oni także uczestniczą w wychowaniu człowieka, który dzięki nim może być w przyszłości bardziej inteligentny.

Takie wnioski wysnuto na podstawie przeprowadzonych badań przez naukowców z Imperial Collage w Londynie. Przeanalizowali oni relację 128 ojców z ich 3-miesięcznymi bobasami. Następnie po roku zmierzyli ich rozwój poznawczy. Nagrywali także filmy, na których ojcowie bawią się z dziećmi oraz obserwowali rodziny podczas czytania książek. Po dwóch latach osiągnęli punktację rozwoju dziecka w oparciu o standardowy wskaźnik rozwoju umysłu (MDI), który obejmuje takie umiejętności jak rozpoznawanie kolorów i kształtów.

Odkryli pozytywną korelację pomiędzy stopniem, w jakim angażowali się ojcowie, a wynikami testu. Dzieci niezależnie od płci, którym ojcowie poświęcali czas na początku ich życia, były bardziej rozwinięte. Profesor Ramchandani stwierdził, że „już po interakcji ojca z 3- miesięcznym dzieckiem można przewidzieć rozwój jego zdolności poznawczych po następnych 2 latach, zatem znaczenie tej interakcji dla rozwoju dziecka jest bardzo ważne”.

Doktor Vahestha Sethna, badacz w King’s College w Londynie, która również uczestniczyła w badaniu, zwróciła uwagę także na to, że czytanie może wspierać rozwój poznawczy i zdolność uczenia się u dzieci.

Dlatego, drodzy ojcowie, aktywnie uczestniczcie w życiu waszego dziecka. Będzie się lepiej rozwijać, a wy zbudujecie z nim głęboką więź, która dla was obojga będzie cenna.


 

Źródło: dailymail.co.uk